Włosy zdrowe i piękne
W listach od Was wciąż pojawiają się pytania dotyczące pielęgnacji włosów. Dlatego uzupełniłam post, który publikowałam dawno temu i wstawiam go dziś. Polecam tu szczerze produkty gotowe, które sprawdziłam na sobie oraz domowe, niedrogie sposoby wykorzystujące surowce naturalne.
Nie jestem ekspertem, więc o pomoc poprosiłam osoby, które nie tylko strzygą i czeszą moje włosy, ale fachowo podpowiadają, jak powinnam o nie dbać.
Najważniejsza jest oczywiście prawidłowa, dobrze zbilansowana dieta! To podstawa zdrowia i urody włosów! Bardzo istotne są też szampony i odżywki. Dla mnie jest ważne, żeby nie było w nich siarczanów ani parabenów (substancji konserwujących, które są niebezpieczne dla zdrowia i niestety znajdują się nie tylko w wielu kosmetykach, ale i w produktach spożywczych). Ważne także, aby firma nie robiła testów na zwierzętach i zadbała nawet o opakowania – aby były z recyklingu i rozkładały się przed upływem 6 miesięcy. Kosmetyki nie powinny zawierać także silikonów, dzięki czemu nie będą obciążały włosów. Dlatego odżywek nie spłukuję do końca, pozostawione na włosach powoli się wchłaniają i działają cały dzień.
Dobre są olejki:
Kokosowy– zawiera dużo witaminy E, nawilża, zwiększa ukrwienie, pomaga na porost i wypadanie włosów, zapobiega łupieżowi. REWELACJA!
Jojoba– zmiękcza, nawilża oraz odżywia włosy.
Jabłkowy– usuwa zanieczyszczenia nagromadzone u nasady włosa
Rycynowy– wygładza
Różany– wzmacnia elastyczność
Czosnkowy– przyspiesza porost, zwalcza łupież
Avocado– odżywia w witaminy A, B, D, E
Mój ulubiony- arganowy – wzmacnia i nawilża skórę głowy
Pora opisać mój sposób pielęgnacji włosów oraz skóry głowy.
Mycie
Podczas mycia głowy zawsze wykonuję delikatny masaż głowy, który świetnie wpływa na ukrwienie skóry i pobudza nasze cebulki do pracy. Włosy zawsze myję i spłukuję letnią wodą – letnia woda wygładza łuski włosa dzięki czemu nasze włosy są gładkie i lśniące.
Odżywianie
Po umyciu włosów zawsze nakładam odżywkę na 2-3 min., którą następnie spłukuję wodą.
Suszenie i układanie
Mokrych włosów nie powinno się rozczesywać (ewentualnie grubym drewnianym grzebieniem) ani trzeć ręcznikiem – najlepiej zrobić na głowie turban. Do osuszania włosów najlepiej użyć specjalnych ręczników, ale równie świetnie zadziała bawełniana tkanina. Kiedy tylko mam taką możliwość nie suszę włosów suszarką tylko pozostawiam je do swobodnego wyschnięcia. Gdy włosy są suche rozprowadzam na nich kroplę olejku, co jest szczególnie ważnie w zimne dni, ponieważ włosy są narażone na niską temperaturę oraz uszkodzenia spowodowane kontaktem z szalikami, czapkami itp.
Dobre nawyki:
-
- raz w miesiącu peeling skóry głowy lub użycie mocniejszego, oczyszczającego szamponu
- olejowanie minimum na godzinę przed myciem głowy raz w tygodniu
- odżywianie włosów maseczkami
- regularnie podcinanie końcówek
- sprawdzanie składów kosmetyków
- spanie na poszewce wykonanej z delikatnej tkaniny
- związywanie włosów na noc w luźny warkocz lub kucyk
- używanie delikatnych gumek (bez metalowych elementów)
- stosowanie szczotek wykonanych z drewna lub naturalnego włosia
- picie herbaty ze skrzypu
- picie siemienia lnianego
Ale, ale! O włosy możemy też zadbać robiąc kosmetyki samodzielnie 🙂
Maseczka z rycyną
2 żółtka + 3 łyżki olejku rycynowego + 1 łyżka soku z cytryny
Mieszamy i nakładamy na włosy, przykrywamy czepkiem lub torebką foliową, zakręcamy ręcznik (dla podwyższenia temperatury); trzymamy 20 minut, po czym myjemy włosy.
Maseczka z oliwą
2 żółtka + 1 łyżka oliwy z oliwek + kilka kropli witaminy A i E
Nakładanie i czas trzymania jak przy poprzedniej maseczce 🙂
Szampon jajeczny, który wzmacnia włosy
2 żółtka + 1 białko + łyżka miodu + sok z 1 cytryny
Mieszamy składniki, wcieramy we włosy i spłukujemy.
Maseczka z rzepy do włosów przetłuszczających się
1 rzepa
Rzepę obrać i zetrzeć na tarce, przez gazę wycisnąć sok, wetrzeć go w skórę i włosy, pozostawić na 2 godziny; umyć włosy szamponem.
Maseczka nawilżająco–nabłyszczająca
woda brzozowa + olejek rycynowy + olejki eteryczne: tymianek 2 krople, drzewo cedrowe 2 krople, lawenda 3 krople, rozmaryn 3 krople + pół łyżeczki olejku jojoba + 1 łyżeczka olejku z pestek winogron
Mieszamy składniki, wcieramy we włosy, przykrywamy czepkiem lub torebką foliową, zakręcamy ręczniki i pozostawiamy na 2 godziny; myjemy głowę szamponem.
I na koniec prosty sposób, by farbowane włosy nie brudziły przy kolejnych myciach: po farbowaniu ostatnie płukanie należy zrobić letnią wodą zmieszaną wcześniej z sokiem z cytryny. Taka mikstura powinna zamknąć włosom łuski i włosy nie będą już puszczać farby 🙂
Pamiętajcie, włosy są piękne, gdy dbamy o nie codziennie!
Skomentuj
0