Zatrzymanie wody w organizmie

Temat zatrzymywania wody w organizmie wraca w moich wpisach jak boomerang. Muszę się Wam przyznać, że z tym problemem mam do czynienia od zawsze. Jednak jedną z moich ostatnich obserwacji jest to, że w drugiej ciąży nie mam takich objawów!

Gromadzenie wody w organizmie może wystąpić w wyniku zaburzeń różnorodnych mechanizmów w Waszym ciele. Niejednokrotnie przyczyną problemów jest ich nawarstwienie. Odpowiedzialnymi za utrzymanie odpowiedniego poziomu płynów w Waszym organizmie są: nerki, układy krążenia, limfatyczny oraz hormonalny. W związku z czym, jeśli pojawi się jakikolwiek problem z funkcjonowaniem wskazanych układów-następuje zatrzymanie płynów i pojawienie się obrzęków.
Obrzęki mogą występować w dowolnym miejscu ciała. Objawy zatrzymania płynów będą zależeć od obszaru, na który wpływają. Najczęściej i najbardziej narażone na opuchnięcie są: nogi, kostki, dłonie, brzuch, klatka piersiowa oraz twarz.

 

Zatrzymanie wody w organizmie objawia się m.in.:

– obrzękami,

– zmianami koloru skóry,

– miejscowym opuchnięciem skóry,

– pozostającymi wgłębieniami po dotknięciu/wciśnięciu palcem danego obszaru na ciele,

– bólami,

– sztywnością stawów,

– przybieraniem na masie ciała,

– uczuciem zmęczenia,

– odczuwaniem suchości w ustach,

– suchą skórą.

 

 

Przyczyny gromadzenia płynów w organizmie

 

Zbyt mała ilość wpijanych płynów

Wbrew pozorom im mniej pijecie, tym więcej wody organizm będzie gromadził. Dlaczego? Broni się przed odwodnieniem. Zwróćcie uwagę na ilość płynów, jaką wypijacie. Jak często sięgacie po wodę? Przyjmuje się, że powinno się wypijać około 30 ml płynów na każdy kilogram masy ciała. Przykładowo, kobieta o masie ciała 65 kg powinna wypijać dziennie około 1950 ml płynów (wody, niesłodzonych herbat, najlepiej ziołowych itp.). Zapotrzebowanie to wzrasta u osób aktywnych fizycznie oraz w miesiącach letnich, gdy organizm narażony jest na większe straty wody wraz z potem.  Ograniczeniu powinny ulec wszelkiego rodzaju słodkie oraz gazowane napoje.

 

Ciąża

Podczas ciąży ciało zatrzymuje więcej wody niż zwykle, co może prowadzić do obrzęku kończyn dolnych-szczególnie w czasie upałów lub po długim przebywaniu w pozycji stojącej. Jak się pewnie domyślacie, przyczyną są zmiany hormonalne oraz pojawiające się dodatkowe kilogramy. Zwykle nie jest to niebezpieczne, a problem znika po porodzie. Jeśli jednak obrzęki stają się bardziej dotkliwe, może to oznaczać wystąpienie stanu przedrzucawkowego. Jest to dolegliwość pojawiająca się u kobiet w drugiej połowie ciąży, objawiająca się między innymi podwyższonym ciśnieniem krwi, które może zaszkodzić zarówno matce, jak i płodowi. W takich przypadkach najlepiej jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

 

Brak aktywności fizycznej

Ruch i aktywność fizyczna wpływają na szybszy przepływ krwi, więc jak się domyślacie siedzący tryb życia działa odwrotnie. Krew w układzie krwionośnym krąży wolniej, a słabsze krążenie wpływa na zastój płynów w tkankach doprowadzając m.in. do powstawania obrzęków nóg.

 

Otyłość

Osoby otyłe mogą odczuwać częstsze lub nawet ciągle występujące obrzęki związane z posiadaniem zbyt wysokiej masy ciała. Otyłość zwiększa także ryzyko nadciśnienia, chorób nerek i serca, które również mogą skutkować nadmierną opuchlizną.

 

Niedożywienie

Ubogoenergetyczna dieta powoduje w dłuższej perspektywie czasu niedożywienie, a co za tym idzie obniżenie, np. białek krążących we krwi tj. albumin. Biorą one bezpośredni udział w wiązaniu wody w organizmie wspierając zarządzanie płynami ustrojowymi. Kiedy dana osoba ma poważny niedobór białka, może mieć trudność z przetransportowaniem płynów śródmiąższowy z powrotem do naczyń włosowatych. W konsekwencji dochodzi do zastoju wody pod skórą.

 

Zakażenia i alergie

Rolą układu odpornościowego jest ochrona organizmu przed chorobami i infekcjami. W momencie wtargnięcia chorobotwórczych, obcych antygenów organizm broni się poprzez wywołanie stanu zapalnego. Wówczas dochodzi do wyrzutu histaminy, hormonu tkankowego, którego zadaniem jest powiększanie szczelin między komórkami w ścianach naczyń włosowatych. To umożliwia białym krwinkom przybycie na miejsce. Dochodzi do nagromadzenia się płynów w obszarze zakażenia, widocznego jako obrzęk. Osoby zmagające się z długotrwałym stanem zapalnym mogą odczuwać zatrzymywanie wody.

 

Hormony

Brak równowagi hormonalnej może prowadzić do zatrzymania płynów nie tylko podczas ciąży. Znacie to? Warto wspomnieć w tym momencie o prolaktynie. Jej podwyższony poziom może być przyczyną gromadzenia płynów w ustroju. Podobnie działa zbyt wysoki poziom testosteronu, szczególnie wolnego testosteronu. Przy długotrwale utrzymującej się opuchliźnie warto, żebyście skonsultowali się z lekarzem, który jeśli uzna to za konieczne, skieruje Was na odpowiednie badania. Wdrożenie odpowiedniego leczenia, które wpłynie na wyrównanie poziomu odpowiednich hormonów, pozwoli na unormowanie gospodarki wodno-elektrolitowej a co za tym idzie pozbycie się obrzęków.

 

Miesiączka

Chwilowe, cykliczne zmiany poziomu hormonów szczególnie wśród kobiet objawiają się opuchlizną i uczuciem ciężkości. Jednym z powodów takiego stanu jest nadmierna aktywność estrogenów oraz niedobory progestagenów w drugiej fazie cyklu menstruacyjnego. Estrogeny, które produkowane są przez jajniki, stymulują wydzielanie wazopresyny i aldosteronu, substancji, które są odpowiedzialne za zatrzymywanie wody i sodu w organizmie. Stąd zatrzymywanie wody, obrzęki i uczucie ciężkości w czasie około menstruacyjnym. Niejednokrotnie objawia się to również występowaniem wzdęć, tkliwością piersi oraz zwiększeniem masy ciała.

 

Choroby tarczycy

Tarczyca jest narządem uwalniającym hormony, które odgrywają również rolę w kontrolowaniu poziomu płynów. U osób z chorą tarczycą, niejednokrotnie dochodzi do zatrzymywania wody w organizmie objawiającego się obrzękami ciała. Głównie dochodzi do obrzęków powiek i twarzy u osób z niedoczynnością tarczycy bądź obrzękami łydek u osób z nadczynnością tarczycy.

 

Zespół Cushinga

Jest to stan, w którym nadnercza wytwarzają zbyt dużo hormonów steroidowych, jednym z nich jest kortyzol. Jego podwyższony poziom, szczególnie utrzymujący się dłuższy okres, wpływa na zatrzymanie wody, wywołując obrzęki nóg.

 

Jak zapobiegać powstawaniu obrzęków?

  1. Pijcie wodę, najlepiej w regularnych odstępach czasu
  2. Odpoczywajcie leżąc, trzymając nogi powyżej tułowia.
  3. Korzystajcie z pończoch bezuciskowych (najlepiej takich, które proponują sklepy ortopedyczne).
  4. Włączcie ćwiczenia do swojego planu dnia 🙂 Wykonajcie 50 krążeń kostkami u stóp i nadgarstkami co godzinę.
  5. Zaplanujcie regularną aktywność fizyczną, np. spacer.
  6. Unikajcie zbyt długiego przebywania na słońcu oraz wysokich temperatur, np. podczas kąpieli. Ograniczcie uczęszczanie do sauny.
  7. Starajcie się utrzymać prawidłową masę ciała, dzięki czemu zmniejszacie prawdopodobieństwo wystąpienia obrzęków.
  8. Unikajcie przebywania zbyt długo w jednej pozycji.
  9. Dbajcie o Waszą dietę (zmniejszając ilości soli) oraz zwróćcie uwagę na suplementację, szczególnie magnezem i witaminą B6, które bez problemu dostarczycie z żywnością. Gdzie występuje magnez? Znajdziecie go w fasoli, orzechach, produktach pełnoziarnistych i warzywach liściastych. Natomiast witamina B6 występuje m.in. w bananach, orzechach włoskich czy też ziemniakach.

Jak widzicie, przyczyn zatrzymania wody przez organizm jest wiele. Najważniejsze, żebyście na wstępie przeanalizowali swój tryb życia, sposób odżywiania i możliwość oddziaływania chorób przewlekłych na Was. W zniwelowaniu obrzęków mogą wam również pomóc wskazówki, które opisywałam we wcześniejszym wpisie, znajdziecie je TUTAJ. Jeśli sami nie będziecie w stanie określić co może być przyczyną zatrzymania wody przez Wasz organizm, sięgnijcie opinii lekarza w tej kwestii.

 

Komentarze 3 komentarze

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

U mnie przyczyną nadmiaru wody w ciele okazały się węglowodany złożone.Po przejściu na dietę paleo problem zniknął.Nawet bezglutenowe zboża mi nie służyły!

Aniu a czy to normalne, że waga przed miesiączką i po różni się prawie 6kg?
Przeraziłam się dzisiaj 68kg a jeszcze 7dni temu 62-63kg :(:( ?

Pani zawsze jest fit. Po prostu w każdej sytuacji.
Pozdrawiam.?