Zbilansowana dieta a wyniki krwi
Jak wiecie niedawno odbyła się ogólnopolska kampania edukacyjna Zdrowie bez wymówek!, w ramach której mój zdrowy catering dietetyczny SuperMenu dawał możliwość bezpłatnego wykonania badań krwi (morfologia krwi pełna, lipidogram, glukoza).
Dlaczego tak bardzo zachęcam Was do wykonywania badań kontrolnych? Ponieważ dostaję od Was liczne wiadomości, w których opisujecie różne, często bardzo niepokojące objawy. Senność, zmęczenie, problemy z zatrzymywaniem się wody w organizmie, ciągłe pragnienie, częste oddawanie moczu, a także nadciśnienie. Moimi codziennymi działaniami pokazuję Wam jak holistycznie dbać o swój organizm i prowadzić zdrowy styl życia, dlatego dam Wam jedną, cenną wskazówkę — zacznijcie od profilaktycznych badań krwi. To podstawa!
Jak zbilansowana dieta może wpłynąć na poprawę wyników krwi?
Według filozofii o zdrowym życiu, którą kieruję się na co dzień odpowiednia dieta jest jednym z fundamentów zdrowia. Zbilansowana, właściwie skomponowana dieta może poprawić wyniki badań krwi, a tym samym przełożyć się na poprawę kondycji Waszego organizmu. Wystarczy uzupełnić swój codzienny jadłospis o odpowiednie produkty i składniki mineralne. Co to właściwie oznacza? Poprzez spożywane produkty dostarczamy organizmowi nie tylko energię potrzebną do prawidłowego funkcjonowania, ale także liczne makro i mikroelementy, które odpowiedzialne są za metabolizm, naszą odporność czy prawidłowe działanie gospodarki hormonalnej.
- Cukrzyca / stan przedcukrzycowy – niepokojącym sygnałem, który powinien nas skłonić do sprawdzenia poziomu glukozy we krwi jest m.in. ciągłe pragnienie i częste oddawanie moczu. W zależności od typu i zaawansowania choroby, jednym ze sposobów leczenia jest stosowanie dobrze dobranej, zbilansowanej diety. Warto zwracać uwagę na tłuszcze, węglowodany i białka zawarte w spożywanych produktach.
- Niski poziom żelaza we krwi – jeśli odczuwamy ciągłe zmęczenie i senność, to może być spowodowane anemią. Dlatego warto sprawdzić poziom żelaza wykonując pełną morfologię krwi. W przypadku potwierdzenia, powinniśmy wzbogacić naszą dietę o produkty bogate w żelazo, w tym mięso, ryby, przetwory mięsne. Dobrym pomysłem będzie również uwzględnienie w jadłospisie produktów bogatych w witaminę C, która wspiera w lepszym przyswajaniu żelaza.
- Wysoki poziom cholesterolu – chcąc sprawdzić aktualny poziom cholesterolu warto wykonać lipidogram. W przypadku nieleczonego podwyższonego cholesterolu zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Dlatego chcąc zadbać o jego poziom podstawą jest ograniczenie spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych. Warto także postawić na dietę bogatą w m.in. owoce, makarony, pieczywo pełnoziarniste, które nie tylko obniżają cholesterol, ale również podnoszą poziom kwasu foliowego, witamin B6, B12 i witaminy C.
Podstawowe, profilaktyczne badania krwi takie, jak morfologia krwi pełna, lipidogram, czy glukoza powinny być wykonywane przynajmniej raz w roku. Dobrze, gdyby stały się one jednym z naszych dobrych nawyków! 🙂 Pamiętajcie, znając nasze aktualne parametry krwi możemy sprawdzić, w jakim stanie jest nasz organizm, a także czy występują niedobory składników, które możemy uzupełnić odpowiednio zbilansowaną dietą.
Komentarze Brak komentarzy
Dołącz do dyskusji…