Zero waste – pestka z awokado

Jak się pewnie domyślacie, awokado to stały bywalec w mojej kuchni. Uwielbiam ten niezwykły owoc za jego pyszny, delikatny miąższ, który nadaje się zarówno do wytrawnych, jak i słodkich dań. O właściwościach odżywczych miąższu awokado mówi się dość często, ale czy wiecie, że można wykorzystać także jego pestkę?

 

Kilka słów o wartości odżywczej

Awokado to produkt bogaty w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które pozytywnie wpływają na pracę układu sercowo-naczyniowego. Oprócz tego zawiera wiele innych wartościowych składników odżywczych: potas, magnez, witaminy z grupy B, witaminę A, C, E i wiele innych.

Najczęściej spożywacie miąższ owocu, a pozostałe części — skórkę i pestkę — wyrzucacie. Warto zdać sobie sprawę, że pestka stanowi aż ponad 16% całej masy awokado! To całkiem sporo niepotrzebnych odpadów. A co jeśli powiem Wam, że pestkę również można wykorzystać w kuchni?

 

Proszek z pestek awokado

Pestkę wystarczy dokładnie oczyścić i pozostawić do wysuszenia na 2-3 dni. Po tym czasie zetrzyjcie ją na tarce (możecie użyć też młynka do kawy lub blendera). Powstały proszek będzie dobrym dodatkiem do sałatek, zup, owsianek, deserów, kanapek, koktajli czy smoothies 🙂

 

Proszek z pestek awokado ma lekko gorzkawy smak, dlatego stosujcie go w niewielkich ilościach. Przyczyną są zawarte w pestce taniny — związki chemiczne naturalnie obecne w wielu roślinach i nadające im charakterystyczny, cierpki posmak. Warto pamiętać, że taniny spożywane w większych ilościach mogą utrudniać wchłanianie niektórych związków odżywczych (np. żelaza), jednak umiarkowane ilości nie powodują już takich problemów.

 

Pestka awokado zawiera znacznie więcej związków polifenolowych niż miąższ owocu. Polifenole mają udowodnione naukowo silne działanie przeciwzapalne i antynowotworowe. W związku, z czym warto wzbogacić swój jadłospis w te cenne związki. Oprócz tego w pestce znajdziecie dużo kwasu foliowego czy błonnika.

 

Napar z pestek

Pestki od awokado możecie użyć także do przygotowania naparu. Wystarczy wsypać łyżeczkę proszku do zaparzacza, zalać gorącą wodą i pozostawić na kilka minut. Taki napój to bogactwo związków antyoksydacyjnych, które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników.

W pestce awokado jest dużo więcej błonnika rozpuszczalnego niż w miąższu. Z tego powodu herbatki z pestek od dawna stosowane były w łagodzeniu dolegliwości trawiennych. Frakcja błonnika rozpuszczalnego korzystnie wpływa na regulację perystaltyki jelit. Napary mogą być naturalnym środkiem wspomagającym prawidłową pracę przewodu pokarmowego.

 

Domowy peeling

Zachęcam Was do eksperymentowania z pestką awokado nie tylko w kuchni. Wspaniałym pomysłem jest przygotowanie domowego peelingu ze zmielonych pestek wymieszanych np. z odrobiną oleju kokosowego, który dodatkowo zapewni Waszej skórze nawilżenie (więcej ciekawostek o oleju kokosowym znajdziecie TUTAJ).

Ten naturalny kosmetyk pomoże Wam skutecznie złuszczyć zrogowaciały naskórek. Polecam stosować go przynajmniej raz w tygodniu, podczas wieczornego oczyszczania twarzy lub ciała. Zabieg doskonale przygotowuje skórę do kolejnych etapów pielęgnacji. Ponadto zawarte w pestce polifenole wykazują działanie przeciwstarzeniowe!

 

Pestka awokado — do czego jeszcze? 

A czy Wy używacie pestki z awokado? Może macie jakieś inne sprawdzone sposoby na jej wykorzystanie?

Ja będę szukać kolejnych rozwiązań, bo awokado z pewnością na długo pozostanie składnikiem mojej diety 🙂

 

Literatura:

  1. Henry LN, Upendo YM, Kimaro CC. Nutritional efficacy of avocado seeds. Global Science Research Journal. 2015; 3 (5):192-196.
  2. Hau TV, Tha Thi N, Vinh-Nghi KH. Process Optimization for Extraction of Polyphenols from Avocado Seeds (Persea americana Mill.) Using Response Surface Methodology. Edelweiss: Food Science and Technology. 2019; 1(1):7.

 

Komentarze 4 komentarze

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

A ja sadzę pestkę z avocado bo małe drzewko tego owocu jest PRZEUROCZE!

Jak zjem awokado, bezpośrednio po, wciskam pestkę do doniczki i z niektorych wyrastają bardzo wysokie rośliny. Przyjemnie się je obserwuje, bo rosną dość szybko.

Nie wiedziałem, że pestka awokado ma tyle zastosowań. Zawsze ją wyrzucałem. Teraz nigdy nie wyrzucę. Tylko skorzystam z pani propozycji.