Czym zastąpić biały cukier?
Podczas POWER CHALLENGE rezygnujemy z białego cukru, pszenicy i alkoholu. Dzięki rosnącej świadomości konsumentów produkty bez cukru są coraz bardziej dostępne w sklepach. Producenci doskonale zdają sobie sprawę, że coraz częściej czytamy etykiety i sprawdzamy składy produktów. To naprawdę zachęca do dalszej pracy nad budowaniem zdrowych nawyków, dlatego działamy dalej. Dlatego dziś odpowiem na pytanie, na co najlepiej zamienić biały cukier – w końcu sama nie wyobrażam sobie życia bez słodyczy.
Cukier kokosowy
Pozyskiwany jest z soku palmy kokosowej. Posiada głęboki, brązowy kolor oraz intensywny karmelowy zapach. Jest mniej słodki niż biały cukier, a dodany do potraw nadaje im wyjątkowy, delikatnie kokosowy posmak i przyjemny aromat. Jest też, w porównaniu do cukru białego, bardziej bogaty w składniki odżywcze, m.in. zawiera witaminy z grupy B oraz potas. Jest też źródłem żelaza i wapnia. Cukier kokosowy posiada też niższy indeks glikemiczny (IG = 35) niż cukier biały. Jest także źródłem inuliny, która wspomaga prawidłową pracę przewodu pokarmowego wspomagając wzrost prozdrowotnej flory jelitowej. Do jego zalet można zaliczyć niską temperaturę topnienia i jednocześnie wysoką temperaturę palenia, dzięki czemu świetnie nadaje się do wypieków.
Ksylitol
WHO określa go jako bezpieczny słodzik. To substancja przypominająca biały cukier, ale w przeciwieństwie do niego wykazuje właściwości prozdrowotne. Ksylitol nazywany jest cukrem brzozowym. To naturalny związek, który występuje we włóknach roślin brzozowych, kukurydzianych, owsie, śliwkach czy malinach. Najczęściej pozyskuje się go w Chinach i Finlandii.
Ma prawie dwa razy mniej kalorii niż cukier biały czy trzcinowy. Ma o 75% mniej węglowodanów prostych od tradycyjnego. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwnowotworowo i przeciwpasożytniczo. Wzmacnia układ odpornościowy, utrzymuje prawidłowy poziom glikemii we krwi, a także reguluje pracę układu pokarmowego.
Warto wprowadzać go do diety powoli, zaczynając od małych dawek – zwiększone dawki mogą powodować negatywne skutki jak: biegunki, wzdęcia, wymioty, niestrawność, bóle żołądka.
Erytrol
Znany również jako erytrytol. Powstaje w wyniku fermentacji glukozy, w której wykorzystywane są drożdże. Jego naturalnym źródłem są owoce morza, pyłki kwiatów i owoce – melony, winogrona, gruszki.
To naturalna substancja słodząca o prawie zerowej wartości energetycznej. Nie jest w ogóle metabolizowany przez organizm, dlatego poleca się go szczególnie osobom, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów, a także diabetykom.
Zbyt duża ilość erytrytolu – podobnie jak w przypadku ksylitolu – może powodować wzdęcia, biegunkę lub inne dolegliwości żołądkowe, dlatego warto przyzwyczajać organizm zaczynając od małych dawek. WHO potwierdza, że erytrol nie jest szkodliwy dla zdrowia. Poza tym charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym i sprzyja profilaktyce chorób w obrębie jamy ustnej, gdyż nie powoduje wzrostu bakterii.
Miód
Rządzi się swoimi prawami. W jego skład wchodzi średnio 70-80% węglowodanów, z czego większość stanowią cukry proste – fruktoza, glukoza, sacharoza. Zawiera wiele rodzajów flawonoidów i polifenoli, które wykazują silne działanie antyoksydacyjne i prozdrowotne.
Miód akacjowy – wykorzystywany w leczeniu układu pokarmowego, wrzodów żołądka i dwunastnicy, jako środek przyspieszający trawienie, w leczeniu chorób dróg moczowych i nerek. Jest słodki, czasami niemal mdły, wolno się krystalizuje, ma kolor biały lub kremowy, czasami niemal przezroczysty, jest to najjaśniejszy z miodów.
Miód rzepakowy – stosowany przy chorobach serca, stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, ma właściwości detoksykacyjne, przyspiesza gojenie ran i jest łagodny dla wątroby. Charakteryzuje go słomkowy kolor i słodki smak z gorzką nutą. Szybko ulega krystalizacji i staje się niemal biały.
Miód lipowy – pomocny w leczeniu przeziębienia i grypy, ma właściwości napotne, wykrztuśne i uspokajające, ułatwia zasypianie oraz wyrównuje ciśnienie krwi. W stanie płynnym charakteryzuje go herbaciany kolor i ostry, gorzkawy smak.
Miód koniczynowy – ma działanie uspokajające i jest wykorzystywany przy leczeniu anemii. Z koniczyny białej otrzymujemy słodki miód w kolorze białym, z koniczyny czerwonej ciemniejszy i lekko kwaśny.
Miód malinowy – stosuje się go w leczeniu niedokrwistości i miażdżycy, działa napotnie, przeciwgorączkowo i antyseptycznie, charakteryzuje go kwaśny smak.
Miód gryczany – bogaty w witaminy i minerały, pomocny w leczeniu chorób układu krążenia, miażdżycy i zaburzeń na tle nerwowym, przyspiesza gojenie się ran. Posiada charakterystyczny, ostry smak i bursztynową barwę, a przy dostępie światła staje się niemal czarny.
Miód wrzosowy – sprawdza się przy dolegliwościach jamy ustnej (zajady), wykorzystywany przy zapaleniu dróg moczowych, kamicy nerkowej, zapaleniu jelit oraz biegunce. W płynnej postaci ma bursztynowy kolor, a po skrystalizowaniu staje się pomarańczowy. Ma ostry i gorzki smak.
Miód wielokwiatowy – wykorzystywany przy leczeniu anemii, zmęczeniu, zapaleniach gardła, przeziębieniach, alergii i w regulacji ciśnienia. Smak bardzo słodki, a kolor zależny od zebranego nektaru, ale najczęściej złotawy, a po skrystalizowaniu jasnobrązowy.
Miód spadziowy – wspomaga leczenia dróg oddechowych, wykorzystywany do produkcji syropów wykrztuśnych, ma właściwości moczopędne i wspomaga wydzielanie żółci. Najmniej słodki ze wszystkich miodów, charakteryzuje go zielonkawy kolor.
Miód faceliowy — pozyskiwany jest z nektaru kwiatowego rośliny o nazwie facelia błękitna (łac. Phacelia tanacetifolia benth). Jego właściwości wspomagają leczenie chorób układu krążenia, czy miażdżycy, a także chorób układu pokarmowego.
Jak widzicie, sposobów na zastąpienie w kuchni białego cukru jest wiele. Możecie być pewni, że moich produktach Foods by Ann i cateringu Super Menu nie znajdziecie dodatku białego cukru. Podobnie w przepisach w mojej aplikacji Diet&Training by Ann, więc jeżeli szukacie pomysłów na zdrowe przekąski i nie tylko, to tam na pewno je znajdziecie. Mam nadzieję, że działacie razem ze mną w wyzwaniu POWER CHALLENGE i zmieniacie swoje nawyki na zdrowsze, a co najważniejsze — że czujecie się dzięki temu lepiej!
Literatura:
- Boesten M., Daniëlle M.,Hartog G., Decock P., Bosscher D., Bonnema A. (2015). Health effects of erythritol. Nutrafoods. 14. 1-7. 10.1007/s13749-014-0067-5.
- Dąbkowski J., „Naturalne składniki suplementów diety”, Grembecka M. „Ksylitol – rola w diecie oraz profilaktyce i terapii chorób człowieka”, Food Forum (luty 2017).
- Samarghandian S, Farkhondeh T, Samini F. Honey and Health: A Review of Recent Clinical Research. Pharmacognosy Res. 2017 Apr-Jun;9(2):121-127. doi: 10.4103/0974-8490.204647. PMID: 28539734; PMCID: PMC5424551.
Komentarze Brak komentarzy
Dołącz do dyskusji…