dieta_idealna

Dlaczego idealne diety nie istnieją?

Uwaga, idealne diety nie istnieją! Każdy z Was pewnie odetchnął teraz z ulgą. Nie ma co się dziwić, bo przecież niejednokrotnie stosowaliście diety, które nie przynosiły spodziewanych efektów albo były tak czasochłonne, że zanim dobrze zaczęliście swoją przygodę, to mieliście ich już dosyć. Podstawą każdej zmiany powinny być małe kroki, które sukcesywnie przybliżają Was do celu. Minął kolejny tydzień wyzwania #MałeKroki#DużaZmiana – czas na kolejne zadanie, nie zwalniamy tempa! W nadchodzących dniach skupcie się na obiadach i lunchach. Zadbajcie, aby były to pełnowartościowe posiłki, jednocześnie mając na uwadze wszystkie poprzednie nawyki, które już wypracowaliście 🙂

 

Nawyki żywieniowe – klucz do sukcesu

Każda dieta ma swoje wady i zalety. Ta, która przyniesie najwięcej korzyści i satysfakcji, a tym samym nie wpłynie negatywnie na zdrowie będzie dla Was najlepsza. Sposób odżywiania powinien być dostosowany do Waszych potrzeb, celu jaki chcecie osiągnąć i czasu jakim dysponujecie, ale przede wszystkim powinien sprawiać Wam przyjemność i motywować do dalszych trwałych zmian w nawykach żywieniowych. Pamiętajcie, że ograniczenie niezdrowych zwyczajów i stopniowe wprowadzanie zmian przynosi lepsze rezultaty od rygorystycznych, krótkotrwałych diet. Z upływem czasu wyćwiczone nawyki stają się codziennością, nie zastanawiacie się, jakich składników powinniście unikać, po prostu to robicie! Dlatego tak ważne jest własne zaangażowanie i wytrwałość w postawionych celach. Dieta skuteczna to taka, która bazuje na prostych, smacznych przepisach. Częściej będziecie sięgać po posiłki składające się z ulubionych składników, dlatego dieta oparta na nich może okazać się przyjemnym doświadczeniem, a nawet przygodą, która otworzy Was na nabycie nowych umiejętności kulinarnych oraz poznanie nowych smaków.

 

Dieta zrównoważona najbliższa ideałowi

Idealne diety nie istnieją – czy oznacza to, że nie warto stosować żadnej? Odpowiedni sposób żywienia to taki, który zapewnia optymalną ilość energii z pożywienia, co pozwala utrzymać równowagę energetyczną pomiędzy kaloriami pobranymi, a kaloriami zużytymi podczas aktywności. Najważniejsze jednak, aby dostarczać organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych. Białka, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne, witaminy – wszystko to jest niezbędne dla poprawnego funkcjonowania. Zrównoważony dobór produktów nie prowadzi do niedoboru, czy nadmiaru dostarczanych składników. Odpowiednio zbilansowana dieta jest odpowiednia dla każdego, ponieważ spożywanie różnorodnych produktów w prawidłowych proporcjach oraz nawadnianie organizmu są kluczowe dla utrzymania dobrego samopoczucia i zdrowia.

 

Od czego zacząć?

Dla odpowiedniego zbilansowania diety na początku warto określić podstawową przemianę materii tzw. PPM oraz całkowitą przemianę materii tzw. CPM. O tym, jak to zrobić przeczytacie TUTAJ. Teraz to już z górki! Należy wyznaczyć procentowy udział poszczególnych makroskładników, czyli białek, tłuszczy i węglowodanów. W prawidłowo zbilansowanej diecie węglowodany powinny pokrywać od 45% do 75% energii (średnio 55%), tłuszcze około 20-35%, a białka 10-20%. Jeżeli nie jesteście pewni, czy dobrze oszacowaliście swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne, ściągnijcie aplikację Diet & Training by Ann (znajdziecie ją TUTAJ), która pomoże Wam określić CPM,  procentowy udział makroskładników oraz rozkład kalorii na 5 posiłków w ciągu dnia. Składniki znajdujące się w tworzonych dla Was jadłospisach bazują na sezonowych produktach. Ponadto, w każdej chwili możecie zamienić proponowane przeze mnie potrawy na te dostosowane do waszych preferencji. Wszystko po to, aby Wasza dieta była odpowiednio zbilansowana i smaczna!

 

catering_

 

Dieta i aktywność fizyczna to nierozłączny duet 

Aktywność fizyczna w połączeniu z dobrze zbilansowaną dietą tworzą nierozerwalną całość. Uprawiając sport wzmacniacie mięśnie, układ krwionośny, wydolność tlenową. Wasze ciało staje się silniejsze. Dzięki dobrze zbilansowanej diecie potęgujecie te efekty poprzez prawidłowe odżywienie każdej komórki ciała. Odżywione komórki działają sprawniej, metabolizm przyspiesza, tracicie zbędne kilogramy i budujecie masę mięśniową. Z tego powodu w aplikacji Diet & Training by Ann (TUTAJ) do każdej diety możecie dobrać zestaw ćwiczeń o różnej intensywności i stopniu zaawansowania 🙂

 

Pamiętajcie o podstawowych zasadach

Warto wprowadzić podstawowe zasady zdrowego żywienia do codziennego życia, o których pisałam już wcześniej TUTAJ. Na moim blogu pojawiają się one bardzo często, dlatego że z pewnością pozwolą Wam wytrwać w postanowieniach dążenia do zdrowej sylwetki. 

Musicie mieć również świadomość, że na dobór spożywanych produktów, kaloryczność istotnie wpływa obecny stan zdrowia. Kobiety w ciąży mają zwiększone zapotrzebowanie energetyczne oraz inne wymagania odnośnie makro- i mikroskładników. Muszą również unikać niektórych produktów, z uwagi na ich szkodliwy wpływ na rozwój płodu. Na moim blogu możecie znaleźć sporą dawkę wiedzy na temat żywienia (TUTAJ) i suplementacji (TUTAJ) w ciąży. Osoby chorujące na cukrzycę powinny spożywać posiłki o niskim indeksie glikemicznym (taką dietę możecie zamówić w moim cateringu TUTAJ). W przypadku zdiagnozowanej nietolerancji pokarmowej konieczne jest wykluczenie składników, na które jesteście uczuleni np. gluten, laktoza (tego typu dietę również znajdziecie w SuperMenu TUTAJ). Każda dieta powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb: nie tylko energetycznych, ale również zdrowotnych oraz do rodzaju Waszej aktywności fizycznej. U osób uprawiających sporty wytrzymałościowe przeważać będą produkty bogate w węglowodany, a u osób trenujących siłowo produkty wysokobiałkowe. W związku z tym pamiętajcie, że powyższe przykłady pokazują, że wiele czynników wpływa na to, jaka dieta będzie dla Was odpowiednia. Żadnego z nich nie można pominąć 🙂

 

To takie proste! 

Czy przekonałam Was wystarczająco do tego, że diety nie są tak straszne jak się wydają? Dla tych, którzy wciąż mają wątpliwości i twierdzą, że diety wymagają skomplikowanego podejścia napiszę coś jeszcze. Pomyślcie tylko, czy nie zastanawiacie się codziennie nad tym co dzisiaj zjecie, co pysznego ugotujecie dla rodziny, jakie produkty kupicie w sklepie spożywczym czy na osiedlowym ryneczku? Komu z Was zdarza się przeglądać Internet lub zadzwonić do przyjaciela, mamy po tajne przepisy, które skradły niejedno podniebienie? Te rutynowe czynności to nic innego jak planowanie swojego jadłospisu. Przy odrobinie starań, dobrej organizacji, opanowaniu kilku podstawowych zasad zdrowego żywienia uzyskujecie coś, co zwyczajowo nazywa się dietą, jednak ja wolę określenie świadome odżywianie. Wprowadzane nawyki nie mają być chwilową modyfikacją, tylko trwała zmianą w dążeniu do zdrowia. Nie zapominajcie o tym, że regularne działanie i konsekwencja to klucz do sukcesu!

 

Bibliografia:

  1. Reguła J. Charakterystyka i ocena wybranych diet alternatywnych. Forum Zaburzeń Metabolicznych. 2013;4(3):115-121.
  2. Ridder D., Kroese F., Evers C., Adriaanse M., Gillebaart M. Healthy diet: Health impact, prevalence, correlates, and interventions, Psychology & Health. 2017;32(8):907-941.
  3. Siwiński W., Rasińska R. Aktywność fizyczna jako zasadniczy cel stylu życia i zdrowia człowieka. Piel Pol. 2015;2(56):181-188.

Komentarze 2 komentarze

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

A co z produktami sojowymi? Mam tu na myśli tofu, które jest wszechobecne w dietach pudełkowych. Zarówno sztandarowych, wege, wege + fish, a nawet dietach tarczycowych, w tym dietach Hashimoto co już jest dla mnie zupełnie niezrozumiałe…. soja choć ma sporo zalet, to jednak ma też znaczne wady, m. in. przyczynia się do powstawania woli tarczycowych. Jaką więc dietę ma wybrać osoba chora na Hashimoto nie jedząca mięsa, a jedząca ryby? Próbowałam już różnych (w tym też Super Menu) i nie znalazłam jeszcze takiej bez tofu w składzie. Pomijam, że nie każdy za jego smakiem przepada… jeśli zamawiam, to dwie (dla siebie i dla męża), z czego ja wszystko co z tofu muszę wyrzucić (więc się marnuje), z kolei mój mąż też wyrzuca tofu bo jest niezjadliwe dla niego. Dlaczego diety Hashimoto eliminują gluten i laktozę i na tym w zasadzie koniec? Tofu natomiast pojawia się dość regularnie i często. Zgadam się całkowicie, że nie ma diet idealnych. Ale tofu (i inne produkty sojowe) wzbudzają kontrowersje i można by z tym coś zrobić….

Kiedyś pani pisała, że trzeba wyeliminować pięć produktów, które są najbardziej szkodliwe. Był w nich i cukier i sól od tego trzeba zacząć. A reszta przyjdzie z czasem. Też bardzo ważne są ćwiczenia. Pozdrawiam ?