Jagody Acai – obrona przed stresem oksydacyjnym

Dziś postaram się zachęcić Cię do wzbogacenia diety o jagody Acai.

To kolejny dar natury, który na pewno wesprze Twój organizm w walce o zdrowie i piękne ciało. Owoce Acai są cenione i wykorzystywane na wiele sposobów w krajach Ameryki Południowej już od XIX . Do Europy trafiły stosunkowo niedawno. Wyglądem przypominają winogrona, ale są znacznie mniejsze i ciemniejsze. W smaku zbliżone są do zwykłej jagody z delikatnym posmakiem czekolady …brzmi zachęcająco prawda? 😉

Prócz przyjemności dla kubków smakowych, są bogactwem witamin i składników mineralnych, a to tylko niektóre z ich zalet.

W ich składzie znajdziemy między innymi:

  • witaminy z grupy B
  • witaminę C
  • β–Karoten
  • witaminę E.
  • kwercetynę, która wykazuje działanie przeciwalergiczne oraz przeciwzapalne
  • antocojany takie jak luteina i zeaksantyna – ochrona organizmu przed stresem oksydacyjnym

W jagodach Acai znajdziemy także potas, miedź, cynk oraz wapń. Jednocześnie, dzięki dużej zawartości kwasu elagowego, wykazują działanie antybakteryjne i wspomagają obniżanie ciśnienia krwi. Owoce te są również bogate w błonnik wspomagający pracę przewodu pokarmowego. Ich spożywanie pomaga w regulacji poziom cholesterolu LDL.

Najważniejszą pozycją z powyższych punktów jest fakt, iż spożywanie jagód Acai Chroni organizm przed stresem oksydacyjnym! 

Stres oksydacyjny jest bardzo niebezpiecznym stanem organizmu, który może doprowadzić do rozwoju wielu chorób, w tym nowotworów. To stan zakłócenia równowagi między wolnymi rodnikami, a antyoksydantami.

Na stres oksydacyjny narażone są między innymi osoby, które żyją w stresie lub źle się odżywiają.

Przyczyny powstawania stresu oksydacyjnego: 

  • ciągły stres
  • napięcie nerwowe
  • zła dieta, niedożywienie
  • zanieczyszczenie środowiska
  • bardzo intensywny wysiłek fizyczny
  • używki
  • kontakt z metalami ciężkimi: ołowiem, kadmem i rtęcią oraz z tlenkami azotu
  • spaliny samochodowe
  • zażywania niektórych leków – antykoncepcyjnych, antydepresyjnych, sterydów oraz antykoagulantów

Spożywanie jagód Acai poprzez zawarte w nich przeciwutleniacze może pomóc hamować procesy starzenia i rozwój komórek rakowych. Obecność kwercetyny jest bardzo pomocna w walce z alergią ma także działanie przeciwzapalne. Antocojany obniżają poziom cholesterolu.
Do długiej listy zalet owoców jagody Acai, trzeba dopisać wspomaganie prawidłowej pracy serca oraz naturalną ochronę przed miażdżycą naczyń i innych chorób układu krwionośnego. Jagody Acai są również wsparciem w walce z nadwagą. Spożywanie ich powoduje długie uczucie sytości, a zawarty w nich błonnik przyspiesza przemianę materii i procesy trawienia.

W krajach Ameryki Południowej wykorzystywane są do wyrobu marynat lub przetworów solonych, a w niektórych regionach Brazylii podaje się ja na słodko z miodem, cukrem lub granolą. Miąższ jagód Acai często jest wykorzystywany to produkcji lodów lub napojów.

Czy choć trochę zachęciłam Was do wypróbowania tego skarbu amazońskich lasów?

Do nielicznych wad tych owoców można zaliczyć wyższą niż inne owoce kaloryczność (80kcal/100gr). Po spożyciu zbyt dużej ilości powodują nieprzyjemności żołądkowo-jelitowe, zatem jak ze wszystkim zalecam umiar.

Niestety w Polsce owoce Acai występują jedynie w postaci przetworzonej, gdyż ze względu na szybką utratę świeżości, a co za tym idzie wartości leczniczych – nie nadają się do dalekiego transportu. Na szczęście w sklepach ze zdrową żywnością dostępne są różorodne produkty zawierające ekstrakty z jagód Acai.

Jagody Acai można wykorzystywać na różne sposoby: koktajle, desery, płatki, sałatki itp. Wypróbujecie? 🙂

Moja propozycja na deser, który nie tylko wyśmienicie smakuje ale i rewelacyjnie wygląda 🙂

Mleko kokosowego wymieszaj z Acai i słodem. Przełóż do połówek kokosa i udekoruj owocami.  Schowaj na godzinę do lodówki. Po upływie czasu….zjedz:))))

Komentarze 23 komentarze

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Pewna osoba pytała tu o stres oksydacyjny. Pani Ania, z tego co wiem, nie jest ani chemikiem ani biologiem, więc nie sądzę, żeby podejmowała się tłumaczenia czym DOKŁADNIE jest stres oksydacyjny (chociaż nie wątpię że sama o tym wie). Jest to blog o odżywianiu się, ćwiczeniu, zdrowym stylu życia – a nie o biologii komórki. Uważam więc osobiście, że ten wpis w tym zakresie jest absolutnie wystarczający 🙂
Skoro jednak ktoś pytał, to wyjaśnię skrótowo o co chodzi.
Stres oksydacyjny to nazwa, jaką określa się działanie w komórkach organizmu wolnych rodników tlenowych (stąd “oksydacyjny” – oxygenium to tlen po łacinie). Czym są wolne rodniki? To związki chemiczne, zawierające jeden wolny elektron. Sprawia to, że są one BARDZO reaktywne z innymi związkami chemicznymi. Ich częstymi ofiarami pada właśnie DNA (chemiczna cząsteczka kwasu deoksyrybonukleinowego). Jeśli taki wolny rodnik tlenowy spowoduje mutacje w DNA, które nie zostaną naprawione na czas, to komórka może ulec śmierci, może zahamować się w swoim cyklu albo też dalej namnażać, dając początek nowotworowi. DNA naprawione zostaje jednak w większości przypdaków, gdyż do stresu oksydacyjnego dochodzi bardzo często w organizmie. Czynniki wymienione w tym artykule, zwiększają ryzyko stresu oksydacyjnego, ale to nie znaczy, że stres oksydacyjny pod ich nieobecność nie zachodzi – bo zachodzi. To czy naprawa DNA przebiega dobrze czy źle zależy w największej mierze od tego, czy jesteśmy raczej zwycięzcami czy ofiarami loterii genetycznej. Jednakże wolne rodniki można neutralizować, spożywając właśnie antyoksydanty – aktywują one białka, które neutralizują czynniki stresu oksydacyjnego (przyłączając się do szkodliwych wolnych rodników), przez co nasze komórki mogą rzadziej testować sprawność systemów naprawy DNA.

Aniu czy olej kokosowy nierafinowany może zaszkodzić skórze twarzy ?? Czy można stosować na skore z zaskórnikami i trądzikiem??

Acai jest przepyszne, a szczególnie świeży sorbet, który jest bardzo popularny w wielu miejscach w Brazylii. Pamiętajcie tylko o jednym – w niektórych krajach wycofano suplementy zawierające acai ze względu na częste reakcje alergiczne. To, że są tak bogate w superzdrowe składniki sprawia, że wiele osób uczulają (włącznie z anafilaksją). Nie wiedziałam o tym, dopóki sama nie byłam świadkiem takiej reakcji.
Nie unikajcie tych owoców. Są przepyszne i bardzo zdrowe. Ale zwracajcie uwagę na objawy alergii. Tak w razie czego 🙂

W Acai zakochałam się w Brazyli, ma bardzo specyficzny smak, który pokochałam nie od pierwszego spróbowania 🙂 Niestety świeże owoce są zbyt “krótkotrwałe” aby je transportować do Europy (nawet w niektórych cz. Brazylii nie można ich dostać) dlatego Acai z ofert Ani to świetny pomysl, dla ich miłośników!!! 🙂 🙂 mniam!

Aniu a czy Ty masz na paznokciach półksiężyce? Mam na myśli takie łuki u nasady paznokcia.

Witam, również zwracam się z pytaniem czy jest szansa że produkty ukażą sie z certyfikatem GLUTENFREE…?
pozdrawiam słonecznie

Niestety nie zostało wyjaśnione czym tak naprawdę jest stres oksydacyjny, szkoda bo na pewno byłoby to ciekawe. Może jakieś rozszerzenie postu?

Proszę czytać ze zrozumieniem:)

No właśnie, w artykule jest informacja co to jest stres oksydacyjny i jakie są jego przyczyny, ale nie ma podanych konkretnych objawów. Załóżmy, że mam stresującą pracę, niezbyt dobrze się odżywiam, codziennie podejmuję intensywny wysiłek fizyczny, a do tego żyję w mieście z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. Jestem narażona na niemal wszystkie “czynniki ryzyka”, czy to automatycznie oznacza, że dotyczy mnie stres oksydacyjny ?!

Aniuuu ! Idealny i pełen energii temat jak zawsze ! Jagody ACAI to to samo co jagoda amerykańska , czy się mylę ? Te jagódki mam co roku w ogródku i czekam z niecierpliwością kiedy się pojawią , aby łakomczywie je móc zjeść :-). Życzę miłego dnia ! Uściski! Pozdrawiam !

BARDZO BYM CHCIAŁA KUPOWAĆ ANIU TWOJE BATONY,JAGODY GOJI ITP. MIAŁAM OKAZJE SPRÓBOWAĆ I SĄ BARDZO DOBRE, ALE NIESTETY MOJA 11LETNIA CÓRKA MA CELIAKIĘ I NIE MOŻE ICH JEŚĆ ZE W ZGL NA MOŻLIWE ZANIECZYSZCZENIE ,A JA LOJALNIE NIE KUPUJE TAKICH PRODUKTÓW.CZY JESTMOŻLIWE, ABY TWOJE ”PYSZNOŚCI” MIAŁY PRZEKREŚLONY KŁOS?

Mus powinien być w przyszłym tygodniu 😉

Aniu 🙂 Nawet moja mama skusiła się teraz na batonika od Ciebie, którym ją poczęstowałam 🙂 Wyszłam na chwilę z kuchni, wracam a tu już po batoniku (malina kakao) 😀

Pięknie wygląda, a do tego ma takie działania 🙂 Aż chyba spróbuje 🙂

Aniu, jesteś moją kulinarną inspiracją każdego dnia. Jako dumna posiadaczka Twoich książek z niecierpliwością czekam na kolejną! 🙂

Aniu czy produkty lio shake typu żurawina, malina nadają się jako dodatek do ciepłej/gorącej wody? Zamówilam walentynkowy box i chciałabym wykorzystywać w ten sposób, bo bardzo przepadam za herbatami 🙂
Ps. 2 smaki batonów już spróbowane, pychotki! Pozdrawiam

Można dodawać do ciepłej wody, nie do wrzącej.
Cieszę się, że batony smakują 🙂

Aniu pomożesz?? 🙂 ! Mam do ciebie pytanko apropo Pani która już pytała Cie o jogurt naturalny (na mleku od zdrowej krówki i najwyższej jakości bakterii) czy białko z takiego jogurtu jest przez nasz organizm wtedy przyswajalne?? Pamiętam post Pana Jacka jak pisał że to białko to i tak szkodzi po czym wymienił masę chorób. Ale czy w przypadku jogurtu prawdziwego też nam szkodzi czy raczej pomaga? Nie mam nietolerancji na przetwory mleczne 🙂

Będę Ci wdzięczna za odpowiedź!!!!

Dostałam box walentynkowy – jest super
Moze częściej takie akcje z box’ami?

Aniu mam wykupiony dostęp do Twojej diety (posiłki sa smaczne pożywne nawet mężowi smakują) ale zastanawiałam sie czy moze zamiast przekąski czasem zjeść batona od Ciebie? (Truskawkowo buraczane skradły mi serce)