Jakie jajka wybrać na Wielkanoc?

W Święta Wielkanocne na naszych stołach królować będą jaja. I właśnie dlatego zupełnie poważnie powinniśmy podchodzić do tematu ich zakupu. Gdzie je kupić, od kogo, na co zwrócić uwagę przy zakupie? Oto kilka rad, które mogą Ci pomóc, zanim trafisz na wątpliwej jakości fermowe jaja.

Wartość odżywcza jaj

Jaja kurze uważane są za doskonałą żywność oferowaną przez naturę. Dla człowieka są one jednym z najbardziej powszechnych produktów żywnościowych. Jaja stanowią cenne źródło wielu składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Są one dobrym źródłem pełnowartościowego białka, fosforu, żelaza i cynku. Zawierają też magnez, potas i miedź. O wysokiej wartości odżywczej jaj decyduje również obecność znacznych ilości witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i witamin z grupy B. Niestety, żółtko jaj należy do najbogatszych źródeł cholesterolu w naszej diecie. Z drugiej strony, jaja są dobrym źródłem lecytyny, której głównym składnikiem jest cholina zabezpieczająca przed odkładaniem się cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych.

Na co zwrócić uwagę kupując jaja?

Przy kupowaniu jaj, należy zwrócić uwagę na kilka informacji zamieszczonych na opakowaniu bądź skorupce.

Na skorupce jaja powinna znaleźć się informacja o metodzie chowu kur.

Chów ekologiczny – 0

Dba o dobrostan zwierząt. Warunki prowadzenia tego chowu są ściśle określone. Kury muszą mieć dostęp do wolnych wybiegów i pastwisk. Jest to metoda chowu najbardziej zbliżona do warunków naturalnych.

Wolny wybieg – 1

Chów prowadzony jest zwykle w małych stadach, gdzie zwierzęta mają dostęp do wolnego wybiegu i żywione są paszą znalezioną wokół gospodarstwa.

Metoda ściółkowa – 2

Zwierzęta nie mają możliwości swobodnego poruszania się. Przemieszczają się tylko w obrębie ograniczonej przestrzeni kurnika, gdzie mają dostęp do gniazd oraz grzęd.

Metoda klatkowa – 3

W trakcie całej hodowli ptaki pozostają w klatkach, gdzie mają dostęp do paszy i świeżej wody. Ta metoda chowu ogranicza zachowania typowe dla ptaków, co jest przyczyną stresu.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Osobiście polecam jaja oznaczone symbolem 0. Jaja te mają grubszą skorupkę, a ich żółtko ma bardziej intensywny, żółty kolor co wynika z bardziej urozmaiconej diety.

Na skorupce powinien się znaleźć również kod państwa (Polska – PL) i weterynaryjny numer identyfikacyjny (kod zakładu produkcji).

Jeśli kupujemy jaja w opakowaniu, powinniśmy sprawdzić informacje o klasie jakości, klasie wagowej, dacie minimalnej trwałości, nazwie firmy lub producenta.

Klasa jakości:

A – klasa pierwsza – jaja świeże;

B – klasa druga – jaja utrwalone lub chłodnicze;

C – klasa trzecia – jaja przeznaczone do wykorzystania w przemyśle.

Chcesz mieć pewność, że jaja będą świeże? Wybieraj te z klasy A.

Klasyfikacja wagowa:

S – jaja małe o masie mniejszej niż 53 g;

M – jaja średnie o masie 53-63 g;

L – jaja duże o masie 63-73 g;

XL – jaja bardzo duże o masie 73 g i więcej.

Jak rozpoznać świeżość jaja?

Jeśli jajko jest świeże, to ma matową skorupkę. Białko jaja świeżego jest białe i gęste. Żółtko jest zwarte i nie miesza się z białkiem. Świeże jajka po rozbiciu nie wydzielają żadnego zapachu. Plamki widoczna na skorupce nie wpływają na jakość jaj. Kolor skorupki jaj również nie ma znaczenia. Zależy on bowiem od gatunku kury.

Świeżość jaja można sprawdzić poprzez zanurzenie go w wodzie. Świeże jaja zostają na dnie naczynia. Jaja stare wypływają na powierzchnię. Przyczyną tego jest fakt, że wraz z czasem przechowywania ilość wody zawartej w jajku ulega zmniejszeniu, przez co powiększa się komora powietrzna i jajko zyskuje lepszą wyporność.

Jakość jaja można również ocenić po jego ugotowaniu. Jajko świeże trudniej będzie nam obrać. Po przekrojeniu świeżego jajka żółtko znajduje się na samym środku i z każdej strony jest równomiernie otoczone białkiem.

 

Mam nadzieję, że przygotowane przeze mnie wskazówki, okażą się dla Ciebie pomocne. Osoby z alergią na białko jaja kurzego, mogą skorzystać z mojej listy zamienników jaj. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ. Ściskam świątecznie ;-))

 

Komentarze 7 komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

No cóż, w przypadku jajek to zero jest jak najbardziej wskazane a nawet mniej niż zero (brak zera) bo wtedy to oznacza że jajko od kurki hodowanej przez babcie w przydomowym ogródku… od zdrowej, odżywionej i szczęśliwej kury. Takie jajko w smaku, zapachu i kolorze to nawet nie może się umywać do jajek od kur z przemysłowych hodowli. A swoją drogą – ciekawe czy są też numerowane jaja na farmach strusi? Chyba nie, bo strusia raczej w klatce nie da się trzymać i wszystkie biegają swobodnie po farmie…

Najlepsze są bez oznaczeń, bez numerów a z polskiej wsi. Wystarczy pojechać na wieś i sprawdzić jak żyją polskie zwierzęta z małych gospodarstw i kupować nasze jaja. Ja nigdy nie jadłam tych z sklepów więc nie mam porównania co do smaku, ale ścisk zwierząt, pasze, brak naturalnego światła itd. mnie przerażaja. Życzę wszystkim smacznych i zdowych jajek na święta ?

Pamiętam smak jajek gdy jeszcze nie było tych wszystkich klas i kategorii. I zaznaczam były one po prostu lepsze. Pozdrawiam.

Bardzo pomocny post. Krótko i rzeczowo. Ja zawsze kupuję 0 lub 1. Lepiej zapłacić więcej, ale mieć na uwadze dobro zwierząt. Pozdrawiam świątecznie Aniu!