Kresa biała. Czy trenować w ciąży mięśnie brzucha?

KRESA BIAŁA

O aktywności fizycznej w podczas ciąży pisałam już TUTAJ

W czasie ciąży zmienia nie tylko rozmiar brzucha, ale także jego budowa. Dzieje się tak ponieważ wraz z macicą rozciągają się jego mięśnie. Dodatkowym wsparciem jest działanie hormonów, które sprawia że nawet w niewielkim brzuszku zmieści się szybko rosnący bobas.

Mięśnie proste brzucha naturalnie powinny do siebie przylegać w linii środkowej ciała. Kiedy kobieta jest w ciąży i jej ciało się zmienia to następuje oddalenie mięśni i pojawia się linia środkowa brzucha, która jest tym wyraźniejsza im większe jest rozejście pęczków mięśniowych. Następuje rozciągnięcie połączenia między mięśniami, tzw. kresy białej, która w normalnych warunkach jest wąska i staje się szeroka jedynie w czasie ciąży, stąd też mięśnie odsuwają się do boku. Widać to szczególnie wyraźnie kiedy kobieta np. wstaje lub siada z pozycji leżącej bez pomocy rąk.

Takie zmiany mogą mieć różny stopień nasilenia. Czasami jest to tylko niewielkie uwypuklenie, które znika samoistnie rok po porodzie, a czasami łatwiej sobie z nim poradzić za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń. Może się również zdarzyć, że deformacja brzucha wywołana rozejściem mięśni prostych i zwiotczeniem ściany brzucha jest tak zaawansowana, że będzie konieczna interwencja chirurgiczna.

Kresa biała oprócz defektów estetycznych ma zły wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Rozejście się mięśni osłania przednią ścianę brzucha, ale też jego mięśnie boczne. Ponieważ nie mają one odpowiedniego napięcia, nie są w stanie prawidłowo pracować. To skutkuje bólami grzbietu, trudnościami w zachowaniu prostej postawy, pojawieniem się przepukliny pępkowej oraz wieloma innymi trudnościami w życiu codziennym, choćby problem z powstrzymywaniem moczu po porodzie, jak i wróceniem do formy.

Rozejściu się mięśni prostych sprzyjają następujące warunki:

  • wiek kobiety (powyżej 35 lat)
  • liczne przebyte ciąże
  • ciąża mnoga
  • ułożenie dziecka w macicy, powodujące silne uwypuklenie brzucha
  • wysoka waga urodzeniowa
  • delikatna budowa ciała ciężarnej
  • intensywne ćwiczenia mięśni brzucha!!!

No właśnie – trenować mięśnie brzucha czy nie?

_DSC8385

Zdecydowanie jestem na NIE!!!

To nie jest czas na trening mięśni brzucha z dwóch powodów.

  • Po pierwsze one i tak podczas ciąży ulegają rozciągnięciu, a po drugie to właśnie ćwiczenia mogą potęgować występowanie rozszczepu mięśni prostych brzucha. Wielu trenerów zaleca trening tylko mięśni skośnych, ale jak wiadomo nie da się ich ćwiczyć bez angażowania mięśni prostych.
  • Dodatkowo jak już wspominałam, nie powinno się leżeć, ani wykonywać ćwiczeń od 4 miesiąca ciąży w pozycji na wznak (niektóre kobiety już od samego początku mogą czuć dyskomfort oraz zawroty głowy w tej właśnie pozycji)  Macica oraz płód powiększając się uciska żyłę dolną biegnącą wzdłuż kręgosłupa, co może spowodować niedotlenienie płodu. Najbezpieczniejszą pozycją do spania i treningu jest leżenie na boku, a w szczególności na lewym.
  • Dodatkowo ćwiczenia mięśni brzucha wymagają parcia zwiększającego ciśnienie w klatce piersiowej (śródpiersiowe) oraz w jamie brzusznej (śródbrzuszne) – mogą spowodować przedwczesny poród, a w pierwszych miesiącach ciąży nawet poronienie.

Jeśli kobieta zauważy pierwsze symptomy ROZEJŚCIA SIĘ MIĘŚNI PROSTYCH BRZUCHA, to powinna się skonsultować z lekarzem lub rehabilitantem i zaczerpnąć fachowej wiedzy jak zatrzymać proces i wzmocnić mięśnie brzucha.

Dolegliwości? Jakie?

Jedną z dolegliwości wywołanych rozejściem mięśni prostych jest przepuklina pępkowa, która powoduje, że tłuszcz i jelita z jamy brzusznej mogą się przedostać do worka przepuklinowego pod skórą. Jeśli tę zawartość można odprowadzić do brzucha ponowie, to nie jest to zagrożenie dla zdrowia, jeśli jednak nie, to jest konieczna natychmiastowa operacja. Jeśli wyczuwasz w pępku opór w postaci guzka, a nawet niewielki ból, to udaj się na konsultację chirurgiczną.

Kiedy zacząć trening brzucha po ciąży?

„ZALEŻY”!

16111439_10211853511160320_1943774612_n

Najczęściej do treningu mięśni brzucha można wrócić po 6-8 tygodniach po porodzie naturalnym, a 12 tygodni po cesarskim cięciu – oczywiście po konsultacji z lekarzem ginekologiem oraz położną. Możesz też sama sprawdzić w domu czy Twoje mięśnie są już gotowe podjąć walkę i trening po ciąży.

Udowodniono, że kobiety które były aktywne fizycznie przed ciąża i angażowały przy tym mięśnie brzucha oraz mięśnie głębokie, po porodzie nie miały problemu z rozejściem mięśni brzucha.

Jak sprawdzić czy u Ciebie wystąpił rozstęp mięśni brzucha?

Połóż się na plecach w wygodnej pozycji, nogi zegnij w stawie kolanowym i biodrowych, stopy podeprzyj na ziemi (tak jak na zdjęciu). Połóż palce od dłoni na brzuchu, wzdłuż kresy białek (linia od wyrostka mieczykowatego do mostka) i wykonaj delikatny ruch głową w stronę klatki piersiowej. Weź wdech i wydech.

Jeśli  wyczujesz, że 3 palce między mięśniami zapadają się do wewnątrz brzucha oznacza to, że wystąpiło rozejście się mięśni prostych.

Nie jest to jeszcze czas na podjęcie się treningu mięśni brzucha. Poczekaj, a najlepiej udaj się do fizjoterapeuty po radę. W tym wypadku podjęcie intensywnych ćwiczeń mięśnie brzucha może spowodować dodatkowe rozejście się, co wydłuży czas powrotu Twoich mięśnie sprzed ciąży (a nawet u niektórych, mięśnie mogą nie wrócić już do wcześniejszego stanu)

Rada?

Przygotuj się do ciąży i dużo wcześniej zadbaj o odpowiednią aktywność fizyczna i wzmocnij swoje ciało.

źródła: Materiały szkoleniowe Healthy Ciąża by Anna Lewandowska i Edyta Litwiniuk, ACOG, brzuchpoporodzie.pl

Komentarze 117 komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Kochana ja z innej beczki : przesylam juz teraz zyczenia urodzinowe dla klary!😃 mysle ,ze wspanialych rodzicow juz ma , a co za tym idzie , zapewnione beztroskie dziecinstwo☺ zycze jej wszelkiej pimyslnosci w zyciu, szczescia i zdrowia😃 nie moge uwierzyc ,ze to tak szybko zlecialo, jakby orzed chwila sie urodzila…;) caluski dla was!:)

Witam serdecznie 😊 Pani Aniu czy poleca Pani używanie pasa poporodowego,? Jestem w 37 tc i zastanawiam się nad zakupem. Pozdrawiam Ilona 😊

Witam serdecznie 😊 Pani Aniu czy poleca Pani używanie pasa poporodowego? Jestem w 37 tc i zastanawiam się nad zakupem. Pozdrawiam Ilona 😊

Droga Aniu,
Jestem w 17 tygodniu i nabrałam „boczkow”????Czy i jak mogę wzmocnić te mięśnie w ciąży? Pozdrawiam

Proszę dać sobie luzu przyszła mamo 🙂
Lepiej skupić się na innych partiach mięśni jak obręcz barkowa, mięśnie nóg, wzmocnić kręgosłup czy też dno miednicy.
Brzuszek i boczki będą się zaokrąglać, a jak to już zależy od genetyki i budowy ciała. 🙂

Masz racje 🙂 Trzeba pogodzic sie z tym, ze cialo w ciazy sie zmienia. Najwazniejsze jest zdrowie naszych dzieci a o reszte bede sie martwic po ciazy 🙂 Pozdrawiam

Pani Aniu ja oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, ze moje komentarze niekoniecznie nadają się do publikacji pod artykułem o sprzecznym wydźwięku jednak nie na tym mi zależy. To Pani głos niesie się najdalej a mi zależy tylko na zwiększeniu świadomości kobiet w ciąży. Naprawdę zachęcam do zapoznania się z programem treningowo- edukacyjnym jaki powstał na AWFiS w Gdańsku oraz z wynikami badań jakie były przeprowadzane być może to Panią przekona. 🙂 Bardzo się cieszę, że są osoby takie jak Pani, które mają siłę przebicia i tyle zapału 🙂 Jeszcze raz serdecznie pozdrawiam i życzę dużo zdrówka 🙂

Przepraszam za powtórkę w komentarzu ale myślałam że to skasowałam

A co do czasu po porodzie siłami natury po jakim można zacząć ponowne ćwiczenia to uwaga… jest to nawet kilka godzin o ile oczywiście kobieta czuje się na siłach. Zaraz po porodzie w organizmie kobiety wytwarzany jest hormon który odpowiada między innymi za obkurczanie się macicy dlatego ważne aby ćwiczenia rozpocząć możliwie jak najszybciej ( gdy hormon jest jeszcze w dużej dawce produkowany przez organizm) gdyż zintensyfikuję to efekty ćwiczeń i pomoże szybciej wrócić do formy. Pozdrawiam serdecznie

A co do czasu po jakim można rozpocząć ćwiczenia po porodzie siłami natury to jest to uwaga… (czysto technicznie) nawet kilka godzin jeśli oczywiście kobieta czuje się na siłach. Ćwiczenia w połączeniu z wytwarzanym po porodzie hormonem, który odpowiada między innymi za obkurczanie się macicy sprzyjają jeszcze szybszemu powrotowi do formy. Ze względy między innymi własnie na ten hormon należy zacząć ćwiczenia możliwie jak najwcześniej. Pozdrawiam serdecznie

Ja jestem z kolei po operacji. W trakcie ciąży czułam się świetnie ale brzuch miałam kolosalny. Było mi przykro bo ciągle słuchałam komentarze w styku ze urodze bliźniaki,ze moje dziecko będzie ogromne itp. Okazało się ze to położenie łożyska w macicy spowodowało ze mój brzuch był tak kolosalny. Wysiłek samego poruszania się w ciąży z tym brzuchem był tak ogromny ze dwa dni po porodzie okazało się ważę mniej niż przed. Niestety szybko okazało się ze mięśnie się rozeszły a kres jest pęknięta w kilku miejscach. Moj brzuch wygladal jakbym nadal byla w ciąży
Gdy lezalam wkladalam sobie 5 palcow pomiedzy miescie. Kręgosłup bolał mnie przeraźliwie i nie mająć wyjścia przeszłam koszmarna operację korekty mięśnia brzucha który został na nowo zszyty na całej długości. Dopiero wtedy odzyskałam totalna sprawność. Nigdy bym nie pomyślała ze takie dolegliwości mi sie przytrafia. Niestety wtedy prawie nigdzie o tym nie słyszałam. Fajnie ze teraz ktoś nagłaśnia.

Jestem pół roku po porodzie i dopiero teraz dowiedziałam się, że mój ciągle wystający brzuch może być właśnie spowodowany rozszczepieniem mięśni. Mam kresę na 2 palce. Czy nie jest za późno, żeby coś z tym jeszcze zrobić? I w ogóle co robić? Aniu, cudownie by było, gdyby pojawił się post o zestawie ćwiczeń zalecanych a także zakazanych na tą przypadłość. Tak mało się o tym mówi.

Oczywiście najlepsze efekty daje terapia jeszcze w okresie połogu, ale i później pod okiem fizjoterapeutów można zdziałać cuda. Niestety nie ma jednego zestawu ćwiczeń na tą dolegliwość. Każdy jest inny i terapię ustala się indywidualnie.

Trzeba wybrać się do fizjoterapeuty. Ja poszłam półtorej roku po porodzie- zaczełam się ‚plastrować’ i spinać statycznie mięśnie w specyficzny sposób (długo wydychając powietrze). Dopiero po 2 miesiacach zaczełam czuć, że przerwa się zmniejszyła. Teraz mogę robic brzuszki, ale tylko z plastrem i podwiniętą miednicą.

Po urodzeniu dwojki dzieci u mnie tez sie pojawil rozstep na ok. 2-3palce, mimo, ze nie wystepowaly przyczyny wymienione w artykule. Zaczelam szukac w internecie co z tym zrobic, bo lekarz to zbagatelizowal i nawet nie potrafil nazwac, ze jest to rozstep miesni. Mysle, ze wiedza wsrod lekarzy na ten temat jest niewielka. Przede wszystkim nie nalezy cwiczyc zwyklych brzuszkow, wszystkich odmian na plecach. Ćwiczenia trzeba zaczac od napinania miesni bez wykonywania sklonow, trzymajac dlonie po obu stronach pępka. Przy napieciu miesni, dlonie delikatnie nalezy probowac laczyc ze soba. Z czasem mozna dodawac lekkie podnoszenie tulowia, ale jednocześnie probowac dlonmi laczyc miesnie. Inna odmiana tego cwiczenia to oplesc sie recznikiem w pasie, trzymajac konce recznika naprzemiennie i przy napinaniu miesni sciskac ten recznik na krzyz. Zalecane sa tez wszystkie cwiczenia na miesnie glebokie, deski i inne kombinacje plankow, oczywiście nie od razu tylko po jakims czasie. Wszystkie te odwrocone pozycje bardziej pomagaja, a zwykle brzuszki nawet powoduja, ze miesnie jeszcze się rozchodza. Zeby zauwazyc efekt potrzeba troche czasu, ale pospiech nie jest tu wskazany. U mnie zmniejszyl sie rozstep znaczaco. Na lezaco tylko w okolicach pepka jest na ok jeden palec, ale powyzej i ponizej czuc ze kresa jest wzmocniona i miesnie nie rozchodza sie. Nie jest jeszcze idealnie, ale tez ostatnio nie cwicze regularnie. Zycze wszystkim powodzenia w cwiczeniach ????

A ja o tej kresie białej dowiedziałam się dwa i pół roku po porodzie! A brzuch miałam spory i nikt mi nic nie powiedział… Na szczęście nic się nie działo.
Teraz jestem w drugiej ciąży i więcej wiem.
Ale moje poranne mdłości trwają jak na razie 24 godziny, nawet w nocy budzą .

Jestem już prawie 3msc po cesarskim cięciu, co prawda waga ciążowa praktycznie zniknęła ale jednak to nie to skóra po 3cc z czego 2 ze szczęśliwym zakończeniem zostawily po sobie ślad. Z chęcią bym zaczęła ćwiczyć ale brak motywacji albo bardziej zmęczenie, bo praktycznie caly czas jestem sama z dziecmi nie pozwala mi. Jak się zmotywować Aniu? Pozdrawiam

Teraz rozumiem dlaczego tak mi ciężko zbudować mięśnie proste brzucha ! Urodziłam 2 dzieci, teraz 13 i 12 lat. Aktywność fizyczną -regularną-wprowadziłam dwa lata temu. Treningi w domu z różnych płyt DVD oraz pokochałam biegać. Dieta oczywiście zdrowa! Moje ciało wygląda super, ale nie brzuch. Naprawdę wkładam w niego dużo pracy. Niestety, sprawdziłam 3 palce wpadają. Czy powinnam prosić o pomoc lekarza ? Chirurga?

Najlepiej skontaktować się ze specjalistą

Mnie też olśniło! Mam wszystko OK poza brzuchem. Wygląda, jak ten z rys 3.

Polecam grupę ,,Rozstęp/rozejście mięśni prostych brzucha po ciąży” na fb. Tam mają namiary na fizjoterapeutów specjalizujących się w tym temacie niemal w każdym większym mieście.

Aniu będę wdzięczna za wpis na temat bezpiecznego treningu w przypadku rozejścia się mięśni brzucha po porodzie. Chętnie kupilabym płytę z kompletnym planem treningowym. Niestety specjalistów w tej dziedzinie brak, ginekolog sprawę bagatelizuje bo to nie przepuchlina (rozejscie na wysokości pepka na dwa palce). Cieszę się, że popularyzujesz wiedzę na ten temat. I czekam na program lub inf, który z twoich programów jest w takim przypadku bezpieczny.

Trzeba chyba iść do innego lekarza.

A czy można ćwiczyć mięsień poprzeczny brzucha? Np poprzez przyciąganie brzucha do kręgosłupa (nie wiem jak tobazwac to z pilatesu)?

W trakcie trwania pierwszej ciąży rozeszły mi się mięśnie i do teraz (dwa lata po porodzie) nie wróciły na miejsce. Byłam u lekarza rodzinnego, stwierdziła, że faktycznie jest przepuklina pępkowa na tyle duża, że łatwo ją zauważyć, ale zbyt mała zarazem, by coś z nią robić. Chirurg, by mnie (cytuję) „wyśmiał” gdybym z tym do niego się udała. Teraz jestem w drugiej ciąży (15 tydzień) i znów się wszystko rozchodzi. W ogóle brzuch wygląda jak w 7 miesiącu… Mój ginekolog ma na uwadze przepuklinę, ale co z nią robić – nie wie.
Dodam, że moja mama miała podobny problem. Zostawili jej jednak tę przepuklinę i nic z nią nie robili. Trzy lata po porodzie jednak tak się wszystko porozchodziło, że ostatecznie i tak musiała być operowana. Czyli co… chyba ja też będę musiała czekać aż „będzie na tyle duża, by się nią zajęli”? Póki co staram się pilnować, by mięśni brzucha nie nadwyrężać 😉 . Anno, możesz coś mi poradzić na ten moment?
Pozdrawiam 🙂

Aniu, piszesz, że nie powinno się leżeć na wznak w ciąży. Też o tym słyszałam i chciałam tego przestrzegać jednak okazało się, że jedyną pozycją w jakiej mogłam zasnąć w ciąży ( i to do ostatniego dnia ciąży) to była pozycja na plecach. Leżenie na boku i to zwłaszcza tym polecanym lewym powodowało u mnie zawroty głowy. Trzeba słuchać ciała,bo zdarzają się takie dziwadła jak ja 😉 Pozdrawiam!! 🙂

Przepraszam, chyba sie powtórzyłam, ale byłam pewna,że mój komentarz się nie dodał.. 🙂

Tak, faktycznie to często spotykana sytuacja 😉 Pozdrawiam

” Połóż palce od dłoni na brzuchu, wzdłuż kresy białek (linia od wyrostka mieczykowatego do mostka)” w tym cytacie wkradł się chyba błąd. Linia nie może przebiegać od wyrostka mieczykowatego do mostka, gdyż ten wyrostek jest częścią mostka. 🙂

A czy można ćwiczyc mięsien poprzeczny brzucha? Np poprzez „wciąganie” brzucha z całej siły (nie wiem jak to opisac,to z pilatesu)

Aniu czy to prawda, ze ćwiczenia z hula hop wzmacniają mięsień poprzeczny???

Jestem po porodzie naturalnym mój synek ma 11 tygodni. W końcu potrafię trochę czasu poświęcić sobie. Byłam bardzo aktywna przed ciążą. I nie ukrywam że chce wrócić do biegania. Mam rozejście mięśnia prostego na 1 palec czy mogę wykonywać standardowe treningi na mięśnie brzucha czy trening specjalny na rozstęp? Pozdrawiam

Jak najbardziej tak.
Pozdrawiam

Czy takie rozejscie mięśni może skutkować w jakieś problemy przy następnej ciąży?

Bedzie większy brzuch, zw na poczatku. Każde wzdecie, zjedzenie itp skutkuje wystającym brzuchem. Przynajmniej u mnie

Też chcę zacząć ćwiczyć i w końcu się ruszyć. Ja niestety nie mam super początków ciąży. Jestem w 15tc i dopiero całodniowe mdlosci mi odpuszczają. Teraz chce zadbać o siebie 🙂 zaraz po porodzie wychodze za mąż tym bardziej chciałabym być piękna w tym dniu.

Zrobiłam ten test i wchodzą mi tylko dwa palce a Pani pisała o 3. Czy to oznacza ze mięśnie siebrozeszly? Czy można to naprawić bez interwencji chirurga? Jeśli tak to jak?

Jak najbardziej, a jaki czas minął od porodu :)?

Nie zgodzę się z tym, że przed rozejściem uchroni odpowiednia aktywność fizyczna przed zajściem w ciążę. Spotkałam się z wieloma wpisami na forach o rozejściu kobiet-instruktorek fitness, o mięśniach jak skała, którym rozjeście się przytrafiło. Sama też jestem takim przypadkiem. Mam nawet wrażenie, że zbyt silne mięśnie są jedną z przyczyn rozejścia.

Znajoma fizjoterapeutka powiedziała mi ze miałam zbyt rozcwiczony m. Skośny brzucha i to on pomógł w rozejściu sie kresy. Zaleciła tez żebym ok 24 tyg kolejnej ciąży zgłosiła sie do swojego fizjoterapeuty i zaczęła przeciwdziałać dalszemu rozchodzeniu. Jestem w 14 tyg z drugim – zobaczymy jak będzie brzuch wyglądał po porodzie.

No – młody najmniejszy tez nie byl- 4020 g

Ja już czekam z utęsknieniem na tematykę żywienia w okresie karmienia piersią. Sama zostałam po raz drugi mamą 4 tygodnie temu i znów mam wrażenie, że jem w kółko jedno i to samo..
Co do ćwiczeń, to czekam już z niecierpliwością na wizytę u lekarza i zielone światło od niego na wszystkie aktywności:-)
Pozdrawiam!

Aniu, a jeśli przed zajściem w ciążę nie wykonywałam żadnej aktywności fizycznej, czy w drugim trymestrze mogę już zacząć jakieś ćwiczenia (prócz aktywności na basenie)? Pozdrawiam serdecznie 🙂

Tak, ale najlepiej pod okiem trenera.
Pozdrawiam

Dziękuję Ci bardzo 🙂

Ile wczesniej(optumalnie) nalezy zaczac przygotowywac sie pod wzgledem fizycznym do zajscia w ciaze tak aby zminimalizowac ryzyko rozejscia sie miesni?

Aniu, właśnie czekam na operację przepukliny pepkowej po ciąży. Zastanawiam się czy do tego czasu mogę ćwiczyć mięśnie brzucha wiem ze po operacji będę musiała jakiś czas odczekać. ..

Proszę zapytać o to swojego lekarza prowadzącego.

Witam jestemm instr fitness u mnie niestety doszlo do rozstepu mięśni po ciazy i wydaje mi sie ze przyczyna byla filigranowa budowa a dosc duze dziecko no i niestety baaardzo intensywny trening brzucha przed ciaza niestety w mojej malej miescinie lekarka mnie wysmiala kiedy sie do niej zglosilam 🙁 minely juz 3 lata i tak cwicze z tym rozstepem miesnie sie wzmocnily wiec teraz przy napieciu wyrazna jest ta przerwa boje sie tylko o kolejna ciaze jak sie zachowaja miesnie? Jak ewentualnie moge sobie pomoc? Bede wdzieczna za wskazowki

Wszystko w zależności jaki czas minął od porodu. Niestety być może musisz jeszcze się wstrzymać z rozpoczęciem ćwiczeń mięśni brzucha, być może powinnaś spotkać się ze specjalistą.

Czy po 2 cc zejscie sie miesni jest dodatkowo utrudnione? Czy to nie ma znaczenia?

Dlaczego podczas przygotowan do ciazy wysilek nie powinnien byc intensywny?

Często zbyt duży/ intensywny wysiłek fizyczny, powoduje zbyt niską tkankę tłuszczową, co powoduje problem z zajściem w ciąże, zaburzenia hormonalne (progesteron. estrogen), zbyt wysoki testosteron oraz kortyzol.

A co zrobić kiedy już pojawił się rozstęp, jestem 2,5 roku po porodzie i wyczuwam rozstęp, jak ćwiczyć żeby sobie pomóc. Lekarze się słabo w tym temacie orientują, rehabilitanta też pytałam i to samo nie bardzo potrafią doradzić co robić?

A co z rozciąganiem mięśni brzucha w czasie ciąży? Czy też należy odpuścić?

jak najbardziej tak.

Dziękuje za super artykuł.
Jestem po 2 ciążach zakończonych CC. Lekarz właśnie zdiagnozował u mnie rozejście się mieści plus przepuklinę..
brzuch jest naprawdę duży 🙁
Zalecił ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty. niestety wiedza ich w tym zakresie jest małą. Jak mogę ćwiczyć w tym przypadku. Pozdrawiam Serdecznie

Trzymam kciuki !!!!!! Będzie dobrze!

Witam. Pani Agnieszko u mnie jest to samo. Mam 36 lat i trojke dzieci. Najstarszy syn skonczy niebawem 16 lat najmlodszy 9 i to po tym najmlodszym nastapilo rozejscie miesni brxuvha oraz przepuklina. Pytalam fizjoterapeutow i wiedza zadna na ten temat. Chirurdzy zalecali wszycie siatki niestety koszt ok 10tys . Brzuch jest wydety i pomarszczony. Wyglada to okropnie. Czasami cwicze w pasie,ale mam wrazenie ,ze rozstep sie powieksza.

Ja jestem rok po porodzie. Po 4 miesiącach wyczułam guzka nad pępkiem. Okazało sie, ze to przepuklina pępkowa i rozstep kresy białej. Pomimo, ze przed ciąża byłam aktywna fizycznie tak w ciazy nie robiłam praktycznie nic. Tzn do ostatnich dni byłam „na chodzie”, ale nie ćwiczyłam … niestety przytyłam 20 kg. Jestem bardzo drobna, przed ciąża ważyłam 50 kg i to niestety zaważyło na tych moich dolegliwościach. Szczerze to nie wiem za bardzo co mam z tym zrobić. Ćwiczyłam i niestety kresa nie zeszła… czeka mnie operacja czego sie boje i odkładam. Chce mieć wiecej dzieci. Ania poleć ćwiczenia zamykające tłocznie brzuszna. Wydaje mi sie, ze wszystko przerobiłam, ale moze masz jakies pomysły… na pewno kasz !!!

A jak zamknąć rozstęp po ciąży? Wzmacnianie mięśnia poprzecznego? Ale jakimi ćwiczeniami zeby nie zrobić sobie większej krzywdy?

A ja mam pytanie jakie ćwiczenia na brzuch z kresa biała (1 palec, druga ciąża ) wykonywać po ciąży .jestem 2.5 miesiąca po porodzie.

Aniu 4tyg
po cesarskim Cięciu udałam się do fizjoterapeuty, który zdiagnozowal u mnie rozstep na 2,5palca. Po miesiącu wzmacniania miesnia poprzecznego udało się zmniejszyć rozstep do 1,5palca. Czy mogę już ćwiczyć brzuch ? Jestem 12tyg po cc.

Myślę, że tak, jednak proszę skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Pani Aniu chodzę na jogę od 2 lat teraz jestem w 1 trymestrze ciazy. Czy powinnam zrezygnowac z jogi?

To zależy od przebiegu ciąży i intensywności ćwiczeń, osobiście polecam wstrzymanie się z aktywnością fizyczną do 12 tygodnia ciąży, jednak jeśli zajęcia są przystosowane dla kobiet w ciąży, uważam, że jak najbardziej tak (jeśli oczywiście ciąża nie jest zagrożona) To tylko moje zdanie.
Pozdrawiam

Aniu piszesz, że leżenie na plecach jest niewskazane, a ja w ciąży tylko tak byłam w stanie zasnąć (chociaż przed ciążą była to dla mnie bardzo niewygodna pozycja) leżenie na boku i to właśnie lewym wywoływało u mnie duszności i robiło mi się słabo. Chyba jestem wyjątkiem od reguły ????

Niestety, takie mam przyzwyczajenia. Jednak nie powinno się leżeć na wznak, może to spowodować niedotlenienie płodu, poprzez ucisk macicy na żyłę główną.
Pozdrawiam

Witam. Niestety mam rozejście mięśni prostych brzucha i dziękuję za nagłośnienie sprawy. Może dzięki temu więcej mam dowie się o problemie i zrozumie, że jeśli brzuch po porodzie nadal jest duży mimo intensywnych ćwiczeń, to nie jest to kwestia lenistwa. Byłam osobą aktywną przed ciążą, w trakcie i po porodzie. Na niewiele się to zdało. Gdy pół roku po rozwiązaniu okazało się, że wszelkie moje wysyłki idą na marne popadłam w depresję. A wszystkiemu zapobiegła by bodaj jedna wizyta fizjoterapeuty w okresie połogu, mimo iż powszechnie uważa się, że w tym okresie ćwiczyć nie wolno. Dość powiedzieć, że coś takiego jest standardem we Francji w ramach profilaktyki nietrzymania moczu i rozstępu mięśni właśnie. W każdym razie polecam wszystkim świeżo upieczonym mamom, póki jeszcze jest szansa żeby cokolwiek uratować.

Aniu ponawiam pytanie? Czy Twoje treningi Katare Cardio i Military kwalifikują się do HIIT? Pytam ponieważ również staram się o dziecko i regularnie ćwiczę według Twoich programów treningowych. Zastanawiam się czy nie powinnam zwolnić trochę tempa? Proszę o opinie.

Spokojnie możesz trenować Karate Military, wszystko zależy od intensywności. Trening HIIT charakteryzuje się bardzo wysoką intensywnością wykonywania ćwiczeń, co w efekcie powoduje szybkie spalanie tkanki tłuszczowej, a pamiętajmy, że zbyt niska tkanka tłuszczowa u kobiet, powoduje problem z zajściem w ciąże.

Bardzo dziękuje za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy uważasz ze tkanka tłuszczowa na poziomie 14% może być zbyt niska przy staraniach się o dziecko?

A ja będąc głęboko w temacie- kresa biała po 2 ciąży i ponad 4 kg dziecku- wynosi u mnie 3-4 cm. Staram sie wzmacniać mięsień poprzeczny, mam pare ćwiczeń znalezionych głównie w internecie (chirurg zalecił mi zwykle brzuszki!), ale bardzo bym prosiła o wpis z Twoimi propozycjami ćwiczeń… Jesteś dla mnie najbardziej wiarygodnym źródłem takiej wiedzy ???? Aniu jest masa kobiet z takim problemem po ciąży, choć niestety sa one tego nieświadome. Rehabilitant podłogowy to rzadkość, a lekarza niestety brakuje wiedzy na ten temat.

Jestem pod wrażeniem czytam Pani wszystkie vlogi i jestem zaskoczony bardzo pozytywnie. Pytam tylko kiedy wyda Panią swoją aplikację „By Ann” na Androida ??
Pozdrawiam Cieplutko

Dziękuje bardzo, może Pani korzystać z diety przez wyszukiwarkę 🙂
Pozdrawiam

12 tygodni po cesarskim cięciu? Skąd taka informacja? Pierwsze słyszę o takich zaleceniach. Przed ciążą byłam bardzo aktywna, nie miałam żadnych problemów po, a lekarz bezwzględnie zalecał pół roku bez ćwiczeń! Nie jestem jedyną kobietą, ktoś otrzymała takie zalecenia…

niestety większość lekarzy jest niedouczona. Mi odmówiono rehabilitacji pod kątem pasma biodrowo piszczelowego bo byłam w ciąży chyba drugi miesiąc a lekarz powiedział, że teraz to ja mam leżeć i odpoczywać a nie myśleć nawet o ćwiczeniu na siłowni. Oczywiście go nie posłuchałam (ginekolog nie miał nic przeciwko) i ćwiczyłam do kilku dni przed porodem a wszystko było w porządku. Mi polecono i ja również polecam po porodzie wizytę u osteopaty ginekologicznego. Sprawdzi mięśnie dna miednicy, ewentualne rozejście mięśni, blizna po cc może wymagać mobilizacji itd. A co do ćwiczeń, jestem niecałe 5 msc po porodzie i nadal mam nie wykonywać ćwiczeń na brzuch z dźwignią (unoszenie nóg) ale zwykłe „krótkie” spiecia, planki pod warunkiem aktywowania mięśnia poprzecznego dosyć szybko mogłam zacząć. W każdym razie jest to sprawa indywidualna.

Aniu, czy bedzie jakiś artykuł jak sobie poradzić z rozstepem po 1 ciąży będąc w drugiej? Słyszałam ze powinno sie ćwiczyć mięśnie glebokie juz od pierwszych dni, ale co potem? Czy glebokie cały czas aż do końca połogu? Polecasz pas na brzuch? Tak mi doradzil fizjoterapeuta ale dużo słyszałam negatywnych opinii

Czy jazda na rowerku stacjonarnym w ciąży ma wpływ na rozejscie się mięśni brzucha?

„Najbezpieczniejszą pozycją do spania i treningu jest leżenie na boku, a w szczególności na Lewym.” Awwwwww <3 <3 :))

a ja mam pytanie z innej beczki: jak to jest z glutenem i nabiałem w diecie niemowlaka i dzieci w wieku przedszkolnym? Przygotowuję się do rozszerzenia diety synka po 6 mż i niby wiem, że najlepiej wykluczyć u siebie, tzn u osób dorosłych ale zgodnie z zaleceniami gluten powinno się wprowadzić do diety niemowląt miedzy 4 a 7mż. Ogromna prośba Aniu jakbyś mogła coś podpowiedzieć albo napisać post o żywieniu Maluchów byłabym ogromnie wdzięczna. Wiem, że Ty masz jeszcze trochę czasu ale sądzę, że sporo mam czyta Twój blog i chciałoby świadomie i zdrowo żywić swoje dzieci a to czym wypchane są półki sklepowe i karmią nas reklamy pseudo zdrowych płatków, przekąsek itd to DRAMAT 🙁

Aktualne wytyczne nie precyzuja kiedy wprowadzać gluten. Wprowadź go kiedy chcesz lub wcale.

Witam Aniu, byłam aktywna przed ciąża (min. Dwa treningi Tyg), a przez całą ciążę ćwiczyłam (trzy razy w tygodniu) na zajęciach fitness dla przyszłych mam. Niestety jestem drobnej budowy i po porodzie rozszedł mi się mięsień brzucha. Jestem po konsultacji z fizjoterapeuty, noszę taśmy na brzuchu i wykonuję ćwiczenia z przytrzymaniem dłońmi brzucha. Co jeszcze mogę zrobić?? Jakie dalej wykonywać ćwiczenia?? Pomóż 🙂

Aniu, ponawiam swoje pytanie bo bardzo zależy mi na Twojej odpowiedzi czy będziesz kiedyś poruszała temat rozszerzania diety niemowlaków? Czy polecasz wprowadzanie glutenu czy raczej nie?
Będę wdzięczna za odpowiedź

Będę o tym pisała…

W takim razie czekam z niecierpilowością 🙂

Też czekam na taki artykuł! Pozdrawiam i życzę jak najlepszej formy i samopoczucia do samego końca! Ja miesiąc temu zostałam szczęśliwą mamą???? także czekam na artykuł z niecierpliwością ????

No ciekawe…
Moiznajomi fizjoterapeuci mówią, że należy leżeć wróżnyvh pozycjach, aby płód dobrze się rozwijał.

Aniu, a ja z innej beczki.. 🙂 Chciałabym zrobić prezent przyjaciółce z Niemiec, i wysłać jej Twoją książkę w j. niemieckim. Czy mogłabyś podpowiedzieć mi na jakiej stronie mogę zamówić książkę? 🙂
Z góry dziękuję i życzę saaaamych przyjemności. 🙂
Jagoda

A jakie ćwiczenia można wykonywać w ciąży? Kiedy pojawi sie płyta? Jestem w 10 tc i chciałabym ruszyć sie z kanapy ale ciezko jest znaleźć cos odpowiedniego w internecie bo tam jest dosłownie ‚wszystko’…i cieżko byc tu mądrym i wybrać cos rozsądnego

Super! ???????????????? czekam z niecierpliwoscią!!! :)))

Ja własnie przygotowuje ciało do ciąży…m.in. ciało:)
Wiem, ze jeżeli jest odpowiednio przygotowane łatwiej jest przejść przez ten etap.
W tych moich przygotowaniach trafiłam tutaj..
Póki co jestem zachwycona daniami jak i szeroko opisanymi kwestiami na blogu.
Dziękuję!

Witam!
Ja już jestem po ciąży i mam na brzuchu kanion! Przed ciążą miałam przysłowiowy kaloryfer, teraz nie mogę napięć mięśni. Moja położna zbagatelizowała problem kiedy zgłaszałam, że według mnie to nie jest naturalne. Po porodzie jestem dwa lata od 4miesiecy chodzę na siłownię ale nie wiele to daje. Zakupiłam nawet pas aby w nim ćwiczyć, bo boję się przepukliny pępkowej. Co jeszcze mogę zrobić aby poprawić ten mankament?

A ja jestem 11 tygodni po porodzie i trenuje z Toba Aniu 15 minut dziennie, m.in. brzuch:)

Hej. Jestem nowa, 11 tyg po porodzie. Gdzie znajdę odpowiedni trening brzucha ? Pozdrawiam.

Mam takie pytanie czy jeżeli staram się o zajście w ciążę ale nie mam pewności czy doszło do zaplodnienia to czy do czasu kiedy będę miała pewność mogę normalnie ćwiczyć jeżeli ćwiczyłam do tej pory czy raczej zrezygnować z aktywności?

Proszę o to zapytać swojego lekarza prowadzącego.

Pytałam o to swego ginekologa, gdyż moja praca wiąże się m.in. z prowadzeniem treningów na trampolinach. Trudno zaprzestać tych ćwiczeń, skoro nie ma się pewności czy jest się w ciąży. Na to pytanie lekarz odpowiedział, aby prowadzić normalny tryb życia oraz pracować, jak do tej pory. Jeśli pojawią się jakieś niedogodności podczas skoczków – wtedy wówczas należy ich zaprzestać i sprawdzić, czy nie jest się w ciąży.

Aniu czy Twoje programy treningowe (Karate Cardio i Military) kwalifikują się do HIIT?

Aniu, znalazłam u Ciebie na blogu przepis na maseczkę aspirynową. Czy można ja stosować w ciąży? Czy wnika ona do krwiobiegu i dziecka?

Ja także pragnę zostać już mamą i staram się przygotować do tego jak najlepiej przy pomocy diety i ćwiczeń. Jednak PCO, insulinoodporność i hiperprolaktynemia bardzo utrudniają mi zajście w ciąże :(. Staram się przygotowywać ciało do ciąży, lecz motywacji niestety coraz mniej. Czy myślisz Aniu, że mogłabym zastąpić zaleconą przez lekarzy dietę dla diabetyków, Twoją dietą? Czuję że obecne żywienie nie daje mi powera i nic się nie zmienia. Czy Twoja dieta pomoże przy insulinoodporności i pomoże uzdrowić ciało i ducha, żebym w końcu mogla ujrzeć upragnione dwie kreski?

Przy PCO BAAAAARDZO ważna jest dieta (insulinooporność – ważny jest spadek masy ciała).
Zachęcam do podjęcia stopnia III diet by Ann.. Jednak nie jest to dieta ukierunkowana dla osób insulinoopornych.

Pięknie dziękuję za odpowiedź! <3
Jesteś motywacją!!!

Są dostępne fajne preparaty witaminowe dla osób z PCO zawierajace mioinozytol i kwas foliowy, które pomagają w staraniach o dzidziusia. Powodzenia !!!

Polecam poczytać o inozytolu. Mi polecił go lekarz ginekolog właśnie jako pomoc przy zajściu w ciążę. Jest kilka preparatów z inozytolem (np. Inofolic, Miositogyn). Pomaga przy PCO i insulinooporności.

Aniu czy trening siłowy (m.in. przysiad z obciążeniem sięgającym własnej wagi, martwy ciąg) w pierwszych dniach/tygodniach ciąży, kiedy jeszcze nie ma żadnych objawów może spowodować komplikacje/poronienie? Czy należy uważać już od pierwszych dni po zapłodnieniu?

jak najbardziej, każdy trening o zwiększonej intensywności i sile…
O tym pisałam w poście na temat aktywności fizycznej w ciąży

jutro będzie 🙂 pomyliłam się z publikacją 🙂

Tak myslalam,bo bylo w tresci ze dzis walentynki. Wstaw plisss przepis na kulki mocy bez kokosow.twoje babeczki z buraka byly pysznea kotlety z cukinia do tej pory robie na obiad-pycha.

proszę szukać w przepisach – starszych
Pozdrawiam

Dziękuję za ciekawy artykuł.
Mam pytanie kiedy natomiast powinno zaprzestać się treningów brzucha przed ciążą?
Czy starając się o dziecko można np. raz/ dwa razy w tygodniu poćwiczyć po około 20 minut mięśnie brzucha?
Czy zdecydowanie powinno się tego zaprzestać już w okresie starań?

Pozdrawiam serdecznie

Nie ma przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń na mięśnie brzucha przed zajściem w ciążę 🙂
Ważne tylko, aby treningi nie były zbyt intensywne (HIIT itp.)