Magnez – niezbędny dla aktywnych!

Magnez to minerał odgrywający kluczową rolę w bardzo wielu procesach biochemicznych w naszych organizmach.

Nie zawsze o tym pamiętamy, nie zawsze dostarczamy go wystarczająco dużo w pożywieniu. Magnez wpływa na przemiany białek i jest aktywatorem około 300 enzymów. Stabilizuje przepuszczalność błon komórkowych, ponieważ reguluje w ten sposób stężenie potasu w komórkach oraz zapobiega gromadzeniu się sodu i wapnia.

Dlaczego jest tak ważny dla osób aktywnych fizycznie, a szczególnie sportowców?

Połowa magnezu znajduje się w tkankach miękkich, przede wszystkim w mięśniach. Ten minerał warunkuje dostarczanie energii do mięśni, bo ma znaczny udział w procesach syntezy i rozpadu związków wysokoenergetycznych. Dzięki możliwości regulowania kurczenia mięśni wspomaga ich funkcjonowanie i zapobiega bolesnym skurczom oraz ma wpływ na rozwój masy mięśniowej. Wpływ magnezu na rozwój układu kostnego minimalizuje ryzyko odniesienia kontuzji. To magnez pozwala na zwiększanie wydolności fizycznej i wytrzymałości.

Wchłanianie magnezu poprawia się w obecności białka, tłuszcze zaś hamują ten proces. Magnez należy przyjmować po treningu (nie przed nim), bez względu na to, o jakiej porze dnia ćwiczymy. Powodem takiego zalecenia jest fakt, że zbyt duża dawka magnezu zmniejsza napięcie mięśniowe (tonus) oraz działa uspokajająco i usypiająco.

W zależności od intensywności treningu po wysiłku fizycznym warto dostarczyć organizmowi ok. 100 – 200 mg magnezu.

Komentarze 7 komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

ja codzienne na noc biorę magnez z potasem,a rano biorę żelazo…nie chcę ani anemii ani bolesnych skurczów w łydkach…!!!jestem osobą aktywną,odżywiam się zdrowo,magnez dla mnie to podstawa…!!!

Aniu, mogłabyś mi polecić jakieś produkty/ potrawy które są bogate w żelazo?

A magnez lub żelazo w pigułkach Aniu to dobre rozwiązanie?
Wiecznie mam niedobór ?

Kochana Aniu mam pytanie trochę nie na temat bo od jakiegoś czasu czytam o szkodliwym działaniu glutenu u osób z alergią i nietolerancją, Ja nie mam takich objawów ale czy dla osób bez nietolerancji też nie było by zdrowiej wykluczyć gluten czy nie ma takiej potrzeby? czy jego spożywanie może jakoś żle wpłynąć także na osoby bez nietolerancji?? bardzo proszę o poradę, z góry dziękuję

Ja unikam glutenu, innym radzę to samo. Ale jesteśmy różni, sami podejmujemy wybory. Pozdrawiam!