Menu sylwestrowe
Karnawał – czas start! Dzisiaj przygotowałam dla Was zbiór moich ulubionych przepisów, które przygotowuję dla gości. Są naprawdę proste, szybkie do przygotowania i wyglądają bardzo efektownie. Jednak co jest najważniejsze? Są przygotowane samodzielnie i ze składników najwyższej jakości. Czy możesz lepiej ugościć najbliższych? Chyba nie! Zachęcam Was do wypróbowania moich propozycji 🙂
Muffinki czekoladowe z owocami
Składniki:
- 2 szklanki mąki bezglutenowej
- 0,5 szklanki mąki ziemniaczanej
- 2 łyżki kakao
- 1 jajko
- 0,5 szklanki cukru kokosowego
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1 łyżka soku z cytryny
- szczypta soli morskiej
- 1 szklanka napoju ryżowego
- 3 łyżki oleju kokosowego
- garść malin (świeżych lub mrożonych)
Sposób przygotowania:
Wymieszałam w misce suche składniki: mąki, kakao, cukier, sodę i sól. W osobnym naczyniu wymieszałam napój roślinny, rozpuszczony olej kokosowy, jajko i sok z cytryny. Miksowałam krótko suche i mokre składniki, aż do połączenia. Na koniec dodałam maliny i całość delikatnie wymieszałam łyżką. Przygotowaną masę wlałam do foremek na muffinki i piekłam w 180°C przez około 20-25 minut. Po upieczeniu pozostawiłam do wystudzenia.
Muffinki podałam z dodatkiem domowego musu z jabłek 🙂
Czekoladowe i proste ciacho
Składniki (ciasto):
- 1,5 szklanki cukru brzozowego lub erytrolu
- 2 szklanki mieszanki mąki bezglutenowej
- 5 łyżek kakao
- 100 ml gorącej wody (do rozpuszczenia kakao)
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
- 1 łyżeczka soli
- 2 jajka
- 1 szklanka napoju ryżowego
- 0,5 szklanki oleju roślinnego
- 1,5 łyżeczki ekstraktu waniliowego
Składniki (polewa):
- 0,5 szklanki masła ghee
- 50 g kakao
- 0,5 łyżeczki ekstraktu waniliowego
- 1,5 szklanki cukru brzozowego
- 60 ml napoju ryżowego
Sposób przygotowania:
Ciasto: piekarnik rozgrzałam do 180°C. Nasmarowałam masłem dwie 20-centymetrowe tortownice i odłożyłam na bok. W dużej misce wymieszałam: cukier, mąkę, kakao, proszek do pieczenia, sodę i sól. Mieszałam do momentu, aż wszystkie składniki dobrze się połączyły.
Dodałam jajka, napój ryżowy, olej i wanilię. Ubijałam mikserem na średnich obrotach. Dodałam gorącą wodę i dokładnie wymieszałam. Wlałam ciasto do formy. Piekłam przez około 40 minut w środkowej części piekarnika, po czym wyjęłam i pozostawiłam do wystygnięcia.
Polewa: w średniej misce ubiłam masło i wanilię na gładką, kremową konsystencję. Dodałam kakao i dalej ubijałam do momentu, aż składniki się połączyły. Stopniowo dodawałam cukier (po jednej filiżance na raz), napój ryżowy i cały czas ubijałam. W razie potrzeby możecie dodać więcej napoju, aby uzyskać pożądaną konsystencję polewy.
Na koniec polałam wystudzone ciasto przygotowaną polewą.
Pudding chia
Składniki:
- 1 banan
- 1 brzoskwinia (lub mango)
- 200 ml napoju roślinnego
- 2 łyżki nasion chia
- 1 łyżeczka kakao
Dodatki:
- borówki
- 2-3 kostki gorzkiej czekolady
- 1 łyżka pasty orzechowej Truskawka
Sposób przygotowania:
Brzoskwinię pokroiłam w kostkę (część zostawiłam do dekoracji, możecie wykorzystać także mango). Wrzuciłam brzoskwinię do kielicha blendera, dodałam banana, nasiona chia, kakao oraz napój roślinny. Całość zblendowałam i przelałam do słoiczka. Pudding udekorowałam dodatkami, brzoskwinią i odstawiłam do lodówki na około 3 godziny.
Brownie z cukinii
Składniki:
- 10 dkg masła
- 2 jajka
- 6 łyżek mąki gryczanej białej
- 2 łyżki mąki owsianej
- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
- 3 łyżki
kakao
- 150 g gorzkiej czekolady
- 12-14 łyżek cukru kokosowego
- 1 szklanka startej cukinii
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli morskiej
Sposób przygotowania:
Rozpuściłam masło i czekoladę. Żółtka jaj ubiłam z cukrem, a białka na sztywną pianę z dodatkiem szczypty soli i mąki ziemniaczanej. Żółtka z cukrem wymieszałam z wystudzoną płynną masą czekoladową, odciśniętą z nadmiaru wody cukinią, przesianą mąką, kakao i proszkiem do pieczenia. Na koniec dodałam ubitą pianę z białek i całość połączyłam.
Ciasto przelałam do formy i piekłam w 180°C przez około 30 minut (pod koniec pieczenia sprawdzałam patyczkiem, czy ciasto jest już suche w środku). Po upieczeniu polałam ciasto rozpuszczoną w kąpieli wodnej czekoladą, pokroiłam w kostkę i dodałam na wierzch świeże maliny.
Kuleczki kokosowo-czekoladowe
Składniki:
- 4 łyżki musu kokosowego
- 4 łyżki miodu
- 10 łyżek wiórków kokosowych
- 1 tabliczka gorzkiej czekolady
Sposób przygotowania:
Mus kokosowy, miód i wiórki kokosowe lekko zblendowałam. Uformowałam kulki i wstawiłam na kilka minut do zamrażarki, aby zrobiły się twarde. Czekoladę rozpuściłam w kąpieli wodnej, a następnie zanurzyłam w niej kokosowe kuleczki. Odstawiłam kulki do wystygnięcia.
Sernik kokosowy
Składniki (ciasto):
- 4 jajka
- 1 płaska łyżeczka soli
- 150 g ksylitolu
- 150 g masła ghee
- 1 opakowanie cukru waniliowego
- 100 g posiekanych migdałów
- 100 g wiórków kokosowych
- 1 łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia
- 80 g skrobi kukurydzianej
Warstwa cytrynowa:
- 5 cytryn (skórka i sok)
- 1 łyżeczka skrobi kukurydzianej
- 50 g ksylitolu
- 3 jajka
- 40 g masła ghee
- 30 g agar-agar
- 100 ml wody
Krem:
- 200 g kwaśnej śmietany bez laktozy
- 400 g śmietany bez laktozy
- 70 g ksylitolu
- 1 opakowanie cukru waniliowego
- 150 ml
napoju kokosowego
- 30 g agar-agar
Sposób przygotowania:
Ciasto: Białka jaj ubiłam z solą na sztywną pianę, dodałam 1/3 ksylitolu i wymieszałam. W rondelku rozpuściłam masło, cukier waniliowy i pozostałą część ksylitolu. Podgrzewałam mieszając, przez około 3 minuty, aż do momentu uzyskania jednolitej masy. Odstawiłam do wystudzenia. W misce wymieszałam żółtka z posiekanymi migdałami, wiórkami, skrobią i proszkiem do pieczenia. Dodałam zawartość rondla i ponownie wymieszałam. Na koniec dodałam białka i jeszcze raz krótko wymieszałam. Przelałam masę do foremki o średnicy 24 cm, piekłam w 170°C przez około 30 minut.
Warstwa cytrynowa: Żółtka wymieszałam z sokiem i startą skórką z cytryny. Dodałam skrobię, ksylitol i wymieszałam przy pomocy trzepaczki. Następnie gotowałam całość na niewielkim ogniu przez około 5 minut, cały czas mieszając. Przelałam masę cytrynową przez sitko. W osobnym rondelku wymieszałam agar-agar z gorącą wodą i gotowałam przez około 2 minuty. Wlałam masę cytrynową, wymieszałam, przelałam na talerz, przykryłam folią i wstawiłam do lodówki na 15 minut.
Krem: Wymieszałam napój kokosowy z agarem i gotowałam przez około 2 minuty. Śmietanę ubiłam z ksylitolem i cukrem waniliowym, tak aby była sztywna. Wymieszałam 5 łyżek śmietany z ciepłym napojem kokosowym (tak aby śmietana się nie zważyła). Następnie dodałam pozostałą część śmietany i wymieszałam.
Wystudzone ciasto przekroiłam na pół. Na ciasto nałożyłam połowę kremu, a następnie warstwę cytrynową i ponownie odrobinę kremu. Nałożyłam drugą część ciasta. Pozostałą część kremu nałożyłam na wierzch ciasta i jego boki. Całość obsypałam wiórkami i płatkami kokosowymi.
Jajeczne muffiny
Składniki:
- 2 jajka
- 1 łyżka mąki kokosowej
- 3 łyżki napoju kokosowego
- 1/4 cebuli
- 1/4 żółtej papryki
- 2 plastry polędwicy z indyka
- 1 łyżeczka masła klarowanego
- 3 szczypty soli morskiej
- 3 szczypty pieprzu czarnego
- 1/2 łyżeczki suszonego oregano
Sposób przygotowania:
Rozgrzałam piekarnik do 180°C. Pokroiłam warzywa i wędlinę w drobną kostkę. Następnie roztrzepałam jajka z napojem i przyprawami. Dodałam mąkę, pokrojone warzywa, szynkę i całość wymieszałam. Wysmarowałam masłem foremki na muffiny i napełniłam je przygotowaną masą. Piekłam muffinki przez około 15 minut.
Warzywa pokrojone w słupki z dipem koperkowym
Składniki:
- 3 marchewki
- 3 ogórki zielone
- 5 łodyg selera naciowego
- 1 papryka
- 1 kalarepa
- 4 ogórki kiszone
- 1 szklanka mleczka lub jogurt kokosowego
- 3 ząbki czosnki
- ¼ pęczka koperku
- szczypta czarnego pieprzu
- szczypta soli himalajskiej
Sposób przygotowania:
Warzywa obrałam i pokroiłam w słupki. Wymieszałam mleczko/jogurt z posiekanym koperkiem, przeciśniętym przez praskę czosnkiem i przyprawami. Warzywa podałam w przezroczystych szklankach, stawiając słupki pionowo, dip podałam w miseczce obok.
Pasta z bakłażana z krakersami
Składniki (krakersy):
- 2 szklanki mąki bezglutenowej
- 1/3 szklanki masła ghee
- 0,5 szklanki wody gazowanej
- około 0,5 łyżeczki soli morskiej
Składniki (pasta z bakłażana):
- 2 bakłażany
- 2 ząbki czosnku
- 1 cebula
- około 1/3 szklanki oliwy z oliwek
- sól morska
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki krakersów wymieszałam w misce i zagniotłam ciasto. Powinno być dość elastyczne i zwarte, choć przy użyciu mąki bezglutenowej będzie to trudniejsze do uzyskania niż w przypadku mąk glutenowych. Podzieliłam ciasto na 3 części. Każdą z nich rozwałkowałam na grubość około 2-3 milimetrów i pokroiłam nożem na mniejsze kawałki (jeśli ciasto się rozerwie — nie przejmujcie się, krakersy mogą mieć dowolne kształty). Kawałki ciasta delikatnie podważyłam nożem i przeniosłam ostrożnie na oprószoną mąką blachę do pieczenia. Krakersy piekłam w 190°C przez około 15 minut (na bieżąco kontrolowałam stopień przypieczenia).
Skórkę bakłażanów nacięłam wzdłuż w kilku miejscach, przełożyłam je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i piekłam w 190°C do momentu, aż skórka stała się lekko brązowa. Po upieczeniu pozostawiłam warzywa do wystudzenia, po czym wydrążyłam upieczony miąższ i pokroiłam go na małe kawałki. Dodałam przeciśnięty przez praskę czosnek, posiekaną cebulę, i oliwę. Całość wymieszałam i doprawiłam do smaku solą.
Frytki z selera i batatów z dipem z awokado
Składniki:
- 2 bataty
- 2 selery
- 1 łyżka oleju kokosowego
- szczypta słodkiej czerwonej papryki
- szczypta soli himalajskiej
- 2 awokado
- ½ pęczka szczypiorku
- 2 łyżki soku wyciśniętego z cytryny
- szczypta pieprzu czarnego
- szczypta soli himalajskiej
- szczypta chilli
Sposób przygotowania:
Warzywa obrałam i pokroiłam w cienkie słupki. Wymieszałam je z przyprawami i olejem. Frytki wyłożyłam na blaszkę tak, żeby nie dotykały do siebie. Włożyłam ją do rozgrzanego do 200°C piekarnika i piekłam bez przykrycia aż do zarumienienia, około 20 minut.
Awokado rozgniotłam widelcem i wymieszałam z sokiem z cytryny i przyprawami. Dodałam posiekany szczypiorek i wymieszałam. Frytki podałam z przygotowanym dipem.
Chipsy z jarmużu, buraka i marchewki
Składniki:
- 200 g jarmużu
- 200 g buraka gotowanego
- 200 g marchewek
- 6 łyżek oliwy z oliwek
- szczypta lubczyku
- szczypta majeranku
- szczypta pieprzu czarnego
- szczypta soli himalajskiej
Sposób przygotowania:
Jarmuż umyłam i porwałam na mniejsze kawałki. Buraka pokroiłam na plasterki, a marchewkę obrałam i pokroiłam również na cienkie plastry. Oliwę wymieszałam z przyprawami i skropiłam nią jarmuż. Piekarnik rozgrzałam do 150°C i piekłam jarmuż przez około 5 minut, a resztę warzyw około 20 minut.
Mam nadzieję, że trafiłam w Wasze gusta! Pamiętajcie, że zarówno słodkości jak i przekąski mogą być zdrowe i można je jadać z czystym sumieniem. Może dzięki ich przygotowaniu zachęcicie kogoś z bliskich do zmiany nawyków żywieniowych? Kto wie! Trzymam za to kciuki i życzę Wam szampańskiej zabawy!
Komentarze Brak komentarzy
Dołącz do dyskusji…