Suplementy cz.I Brać, czy nie brać?
Dziś bierzemy na warsztat kolejny kontrowersyjny temat dotyczący suplementów. Jak to z nimi jest? BRAĆ CZY NIE BRAĆ?
Zadajecie coraz więcej pytań dotyczących suplementacji: „dla kogo”, „czy jest konieczna”, „w jakiej formie”?
Zacznijmy od definicji suplementu?
Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dnia 25 sierpnia 2006 r. oraz Główny Inspektorat Sanitarny podają definicję, według której: „Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny, pojedynczy lub złożony…” Według polskiego prawa, każdy suplement powinien na swoim opakowaniu zawierać stwierdzenie, że suplementy diety nie mogą być stosowane, jako zamiennik zróżnicowanej diety. Mam nadzieje, że każdy z Nas może się również pod tym stwierdzeniem podpisać.
Przeciwnicy suplementacji przywołują doniesienia mówiące o negatywnych skutkach suplementów są związane przede wszystkim z niewłaściwym dawkowaniem lub wybieraniem preparatów nieprzebadanych. Do takich preparatów możemy zaliczyć, np. odchudzające „super spalacze”. Należy zawsze sprawdzać źródło pochodzenia suplementów oraz upewnić się, że dana firma posiada rekomendacje oraz wiarygodne certyfikaty i atesty. W przypadku suplementów witamin oraz minerałów warto zapytać, czy dany suplement jest wpisany na listę leków – znaczy to, że przeszedł procedurę kontrolną i deklarowany skład oraz działanie zostało potwierdzone w badaniach klinicznych. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, czy suplement nie przekracza znacząco dziennej zalecanej dawki spożycia (100% RDA), chyba, że lekarz lub dietetyk zadecydują inaczej.
Fanów suplementacji nie trzeba przekonywać, ale nie zapominajmy o tym, że najważniejsza jest dieta. Zdrowe odżywianie to fundament Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia. To o nie powinieneś zadbać przede wszystkim. Z wielu przyczyn mimo doskonałego odżywiania Twój organizm nie jest w stanie magazynować i wykorzystać wszystkich związków, które przyjmujesz każdego dnia. Należy pamiętać również o tym, że w dzisiejszych czasach jakość żywności znacznie się pogorszyła. Często sięgamy po produkty wysoko przetworzone, poddane obróbce chemicznej, modyfikacji genetycznej i rafinacji. Owoce i warzywa są transportowane z dalekich krajów, opryskiwane, aby przebyć długą podróż i trafić na sklepowe półki. Również te rodzime w ostatnich latach dostarczają zdecydowanie mniej witamin i minerałów niż kiedyś. Wynika to z faktu skażenia środowiska, stosowania niebezpiecznych pestycydów i wyjałowienia gleb. Stresujące życie, brak snu, brak odpowiedniej regeneracji oraz przyjmowane leki dodatkowo zwiększają zapotrzebowanie naszego organizmu i pogłębiają niedobory. Proces oczyszczania organizmu z toksyn wymaga dostarczanie dodatkowej ilości ważnych mikro i makro elementów oraz witamin. Zapewnią one prawidłową pracę wątroby i nerek, które stanowią centrum detoksykacji organizmu.
Uwaga sportowcy! Aktywność fizyczna i przebyte choroby pogłębiają niedobory, co często objawia się zmniejszoną aktywnością ważnego antyoksydantu – glutationu. To wszystko sprawia, że warto sięgać po dodatkową suplementację, by zapewnić sobie dobre samopoczucie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Nasz organizm potrzebuje:
- makroskładników pokarmowych: białek, tłuszczy i węglowodanów, błonnika pokarmowego
- aminokwasów egzogennych
- witamin rozpuszczalnych w wodzie oraz rozpuszczalnych w tłuszczach
- niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych
- mikroelementów i makroelementów
- wody
Najczęstsze niedobory w naszym organizmie:
- Selen
- Jod
- Cynk
- Potas
- Miedź
- Błonnik pokarmowy
- Żelazo
- Magnez
- Witaminy z grupy B, C, D3, E
- Antyoksydanty
- Kwasy Omega-3
Poznasz, że masz niedobory, jeśli zauważasz u siebie:
- brak motywacji
- niespokojny sen
- pocenie się w nocy
- chrapanie
- wypadanie włosów
- łamliwe paznokcie
- brak apetytu
- białe plamki na paznokciach
- łuszczenie skóry
- zajady
- nieustannie zatkany nos
- polipy w nosie
- bóle uszu
- wzdęcia
- biegunki
- brak koncentracji
- słabą tolerancję alkoholu
- pogorszenie wzroku
Suplementację rozpocznij od skontaktowania się z lekarzem, by sprawdził, jakich składników i w jakich ilościach potrzebujesz. Na początek należy wykonać badanie krwi, możesz też dodatkowo wykonać analizę pierwiastkową włosa i na tej podstawie wdrożyć właściwą suplementację. Suplementacja to sprawa indywidualna, ale nie powinna stanowić żadnego zagrożenia, dla zdrowych osób. Pamiętaj, że przed przyjęciem niektórych suplementów warto ochronić żołądek i jelita. Jeśli ktoś chciałby poczytać więcej informacji na temat suplementów wprowadzanych na rynek polski, niech zajrzy na następujące strony:
https://suplementy.gis.gov.pl/
https://ec.europa.eu/food/safety/labelling_nutrition/supplements_en
Komentarze 34 komentarze
Dołącz do dyskusji…
Jest dużo ludzi co bierze suplementy diety i ja tez zaliczam się do tego grona. Ale ja zanim kupie suplement diety muszę najpierw o nim poczytać, jego skład, opinie ludzi bo to bardzo ważne dla mnie. Ostatnio szukam jakiegoś supla na stawy. Nie chcę kupic pierwszego lepszego.
A co w przypadku kiedy 3 lata temu robiłam badania krwi i jeszcze z podejrzeniem różnych chorób (w rodzinie) a nikt nie jest w stanie mi powiedzieć dlaczego pocę się nocami?? miałam taki rok kiedy potrafiłam 2 razy budzić się w nocy kąpać się i za każdym razem zmieniać pościel… :/ odżywiam się normalnie…. Od czasu do czasu piję kawę z mlekiem, bo bez mleka mam ‘niespokojne serce’ zieloną herbatę bez cukru albo miodem.. od ok2 lat nie jem mięsa… może raz w miesiącu jakiś pasztet albo zupa na kurczaku. alkoholu nie piję używek nie używam….. sypiam przeważnie przy rozszczelnionym oknie.
🙁
Sięgajmy tyko po pewne suplementy. W dzisiejszych czasach niestety musimy się suplementować ponieważ pokarm, który przyjmujemy już nie przypomina tego chociażby sprzed 30 lat. Tyczy się to również owoców i warzyw. Nasz organizm codziennie traci najważniejsze zasadowe pierwiastki takie jak magnes, wapń, selen, potas do walki z zakwaszeniem. Wszystko po to aby utrzymać odpowiednie ph w organiźmie. Inaczej nasza komórka nie przeżyła by w środowisku jakie poprzez współczesne pożywienie i styl życia jest serwujemy. Niestety zapasy tych pierwiastków między innymi w kościach, mięśniach, krwi …szybko się czerpią stąd coraz wcześniej teraz dopadają nas choroby cywilizacyjne. Mam swoją sprawdzoną firmę zajmującą się promocją zdrowia i suplementacją, uczącą ludzi jak radzić sobie aby nie zachorować, ale jako pierwszy krok oprócz odpowiedniej diety kładzie na nawodnienie! wiadomo … W O D A o odpowiednich parametrach, o odpowiednim lekko zasadowym ph z ujemnym ładunkiem( Żywa woda) i strukturą. Wodę taką pijemy zawsze na czczo, przyjemnie ciepłą.Pół godziny przed jedzeniem i 2 godz po jedzeniu. Dzięki swoim parametrom momentalnie wchłania się do komórki. Nawadnia ale przede wszystkim oczyszcza organizm. Pijemy ją 30 ml na 1 kg masy ciała. Nie wyobrażam sobie bez niej koncepcji zdrowia. To po prostu podstawa. Czyli 1Krok NAWODNIENIE, 2 Krok OCZYSZCENIE, 3 Krok Odbudowa, 4 Krok Ochrona. Pozdrawiam
Gdzie mogę sprawdzić , czy dany suplement jest wpisany na listę leków??
Z góry dziękuję za dopowiedź 🙂
Pani Aniu, proszę o wskazówki co jeść na szybszy wzrost zdrowych, mocnych włosów?:)) Czy poleciłaby Pani również jakieś suplementy?:))) Dziękuję za informację! Pozdrawiam serdecznie:))))
Obecnie suplementy na rynku są różne. Nie można wrzucać wszystkich do jednego worka.
Są firmy co produkują w betoniarce i takie co mają badania naukowe.
Ja osobiście suplementuję D3 i selen+cynk (na tarczycę), które przepisał mi lekarz. Robiłam badania z krwi przed i w trakcie przyjmowania, pokazują jednoznacznie , że działają. Suplementy są uzupełnieniem diety, a nie jej zastępstwem warto znać definicję tego pojęcia. Dieta jest na pierwszym miejscu, ale niestety nie zawsze wystarcza, przy mojej chorobie była niezbędna.
Bardzo dziękuję!:)))) Jeśli chodzi o witaminę D3 również ją suplementuję od roku. Jeśli chodzi o cynk i selen będę musiała w takim razie zrobić badania, żeby ustalić ich poziom. Mam stwierdzone Hashimoto i rok temu zmieniłam nawyki żywieniowe i już widzę różnicę:))))
Pozdrawiam serdecznie!
Monika
P.S. Ma Pani przepiękne włosy stąd moje pytanie:)))) Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że geny też robią swoje:)
Dobry wieczór Aniu,
Gdzie można wykonać analizę pierwiastkową włosa ?
Świetny post Aniu. Przede wszystkim jasno przedstawiasz najważniejsze aspekty i oczywiście miło się czyta.
A tak poza tym, jestem pod wielkim wrażeniem, że po urodziu dziesiątka nie zapominasz o nas, czyli o Twoich czytelnikach i rozpieszczasz nas nieustający postami. Naprawdę podziwiam. Pozdrawiam i czekam na więcej 🙂
Aniu! Wspaniale, że podjęłaś taki temat!! Pracuję w farmacji i zajmuję się szeroko pojętym prawem farmaceutycznymtych, ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia 🙂 linki- rzetelne informacje 🙂 super!
A co z suplementacją białka? WPC itp. Niejednokrotnie słyszałam “przytyjesz od tego”, albo “będziesz miała sztucznienapompowane mięśnie”
Pani Aniu gdzie zrobić “analizę pierwiastkową włosa” ? Jakieś sprawdzone laboratorium ?
Dzienna zalecana dawka spożycia… warto poczytać kto ją ustala i jak. To jest prawdziwy dramat…
Ja od 2 lat dziennie przyjmuje od 5 g do 30 g witaminy C. Oczywiście w postaci kwasu askorbinowego, bez żadnych domieszek jak np. barwniki, stabilizatory, wypełniacze, lepiszcza, substancje słodzące. Bo to te substancje mogą nam zaszkodzić, a nie witaminy !
A poziom witaminy D podniósł mi się dopiero jak zaczęłam przyjmować dziennie 10 000 IU.
I cz. jak na razie bez konkretów. Czekam na II . konkretną 🙂
Pani Aniu, jak chronić żołądek i jelita przy suplementacji? Ja na przykład biore kompleks witamin B i d3. Jednak nie czuję się po nich najlepiej.
Pani Aniu! Świetnie że porusza Pani ten temat! Odwieczna dyskusja w domu! Będzie coś o suplementacji dzieciaczków?
czy ktoś może wie, w jakich sklepach stacjonarnych można kupić produkty Ani? z góry dziękuję za odpowiedź
Piotr i Paweł
stacje benzynowe Shell
Jakiej firmy suplementy polecasz?;)
Now Foods, Nutilite, Swanson, Solgar, polecam stronę iHerb.com
Z 4 firm, które wymieniła Ania wiem, że Solgar ma bardzo dużo zbędnych dodatków.
” W przypadku suplementów witamin oraz minerałów warto zapytać, czy dany suplement jest wpisany na listę leków..”
lepiej by było : W przypadku witamin oraz minerałów warto zapytać, czy dany produkt jest wpisany na listę leków.. ?
tak mi się przynajmniej wydaje.. bardziej zrozumiale by było bez tych” suplementów”? pozdrawiam
Nasza kochana <3 akurat nad tym się ostatnio zastanawiałam 😉
Pytanie z innej beczki . Co do planowanej 3 edycji konkursu , czy udział mogą brać tylko Ci którzy wykupili dietę ?
Czy również brane są po uwagę te osoby które z Tb ćwiczą a przepisy mają z Twoich książek ?
Nie ma już RDA jest RWS -referencyjna wartość spożycia.
Aniu moja córka ma prawie 12 lat od małego ma dużą potliwość , do pewnego czasu jej pot był bez zapachowy teraz gdy zaczęły się przemiany hormonalne w jej organizmie, nie umiemy sobie poradzić zapachem potu jest bardzo mocny jak na tak małe dziecko (jest to tez sprawa dziedziczna) teściowa ma bardzo mocny i zapach potu. Nie wiem czy robić córce badania na brak jakiś suplementów czy idzie to zwalczyć dietą , Nie wiemy jak sobie z tym poradzić , Najbardziej przeszkadza jej to po lekcjach w-f niestety w naszej szkole nie ma możliwości wzięcia prysznicu.
Pani Aniu, czego niedoborem moze byc pocenie sie w nocy? lekarz bagatelizuje sprawę i twierdzi ze taka uroda
A co sadzi pani o szczepieniach?
Aniu ostatnio pisałaś ze szykujesz coś dla nas.. domyślam się ze może to być aplikacja z treningami?byłoby cudownie. A jeżeli dobrze się domyślam to czy to oznacza,że nie będziesz już wydawała płyt dvd z treningami czy one też będą? No i kiedy mniej więcej możemy się tej niespodzianki spodziewać? ?Pozdrawiam
Rynek suplementów w Polsce jest bardzo wielki. I z ekonomicznego względu niesamowicie opłacalny. Ja jestem sceptycznie nastawiony do suplementacji. Choć kiedyś bywało inaczej. Teraz staram się tego unikać. Ale przecież nikogo nie będę namawiać do tego czy innego sposobu życia.
Pani Aniu ciekawi mnie jedna rzecz. Czy zdaża się że ugotuje coś Pani, posmakuje i stwierdzi: O nie nie. Tego przepisu to ja podać nie mogę ? tragedia a nie smak?
Czy już na przestrzeni czasu wie Pani co z czym napewno będzie smakować i że danie wyjdzie pyszne. To tak z ciekawości. Pozdrawiam ?
taaaaaak :), wiele rzeczy mi też nie wychodzi hehe 🙂
np. szykuję dla Was tort, który wyszedł mi dopiero za 3 razem, lub ciasto szpinakowe. Zawsze sama eksperymentuję w kuchni, nigdy nie wzoruję się na cudzych przepisach, jedynie podpytuję osób, które umieją gotować, co do zasad np. przygotowania mięsa jak kaczka, dziczyzna, bo tutaj można łatwo zepdsuć potrawę itp.
Super 🙂 czekam na drugą część postu
Pani Aniu, czy obok innych firm, chodziło Pani o Nutrilite, z “r”? Takie właśnie znam i używam od wieeelu lat 🙂
Herbalife ma bardzo dobre suplementy 🙂