MW_A.Lewandowska_12.06.17.1098

Trening wzmacniający dno miednicy po porodzie

Dzisiaj chciałabym poruszyć temat wzmacniania dna miednicy, o którym szerzej pisałam już na blogu. Dlaczego ważne jest, aby ćwiczyć mięśnie dna miednicy? Przede wszystkim dla poprawy jakości życia. Często, kobiety po porodzie, skarżą się na nietrzymanie moczu podczas kichnięcia czy wysiłku fizycznego. Dodatkowo, te ćwiczenia pomogą wzmocnić ukrwienie tkanek oraz poprawić elastyczność dna miednicy. Celem uniknięcia problemów dotykających kobiety po porodzie należy ćwiczyć codziennie, a są to bardzo proste ćwiczenia 🙂

Powrót do aktywności fizycznej po porodzie zależy od jego przebiegu, czy był naturalny, czy kobieta urodziła poprzez cesarskie cięcie. Ponadto decydujący wpływ mają kondycja i samopoczucie, a także postępy w gojeniu się ran. Po naturalnym porodzie bez powikłań możecie rozpocząć trening po sześciu tygodniach, a po cesarskim cięciu po 12. Pamiętajcie jednak, że to są przyjęte normy – w praktyce jest to sprawa indywidualna. Bardzo ostrożne i stopniowe wdrażanie ćwiczeń może być dla matki korzystne, ale tylko gdy dojdzie do siebie po urodzeniu dziecka.

Pamiętajcie jednak, aby powrót do aktywności skonsultować z lekarzem prowadzącym i rozpocząć tylko po jego zgodzie.

Warto powoli wrócić do aktywności fizycznej choćby dla lepszego samopoczucia, żeby mieć chwilę dla siebie i powoli wracać do formy sprzed ciąży.

 

ĆWICZCIE PO CIĄŻY, A DZIĘKI TEMU:

  • wzmocnicie i wymodelujecie mięśnie brzuszne, pod warunkiem że nie nastąpiło rozejście mięśnia prostego. Jeśli tak się stało, Wasz brzuch potrzebuje znacznie więcej czasu i pracy, by powrócić do dawnej formy
  • zyskacie mnóstwo energii
  • unikniecie depresji poporodowej
  • polepszycie jakość snu
  • rozładujecie stres
  • szybciej wrócicie do formy
  • poprawicie nastrój

 

Drogie Mamy, dziś zaproponuję Wam trening wzmacniający dno miednicy po porodzie.

Stań w lekkim rozkroku na szerokość bioder, kolana”soft”. W dłoń chwyć dowolny przedmiot. Z wydechem podciągnij do góry jedną wyprostowaną nogę, podciągając w tym samym czasie partię mięśni dolnej części brzucha wraz z miednicą. Z wydechem rozluźnij mięśnie i w tym samym czasie unoś  przedmiot – jak na zdjęciu. Po 30 powtórzeniach zmień nogę. Staraj się trzymać wyprostowaną sylwetkę.

Stań w lekkim rozkroku, plecy wyprostowane, łopatki ściągnięte. Trzymaj w dłoniach dowolny przedmiot – to skoncentruje Twoją uwagę na utrzymywaniu poprawnej pozycji. Wykonaj lekki przysiad, odwodząc pośladki do tyłu i przenosząc ciężar ciała na pięty. Staraj się mieć cały czas wyprostowane plecy, a łopatki ściągnięte. Wróć do pozycji wyjściowej z wydechem. Podciągnij do góry i do WEWNĄTRZ mięśnie dolnej części brzucha wraz z miednicą (tak jakbyś mocno zaciskała krocze, powstrzymując strumień moczu). Wykonaj ćwiczenie w 30 powtórzeniach.

Stań w lekkim rozkroku. Z wydechem podciągnij do góry jedną wyprostowaną nogę i wykonaj lift do boku, podciągając w tym samym czasie partię mięśni dolnej części brzucha wraz z miednicą. Zmień nogę po 30 powtórzeniach.

Stań w lekkim rozkroku na szerokość bioder, ugnij kolana. Oprzyj dłonie na kolanach i wykonaj “koci grzbiet”, zaokrąglając odcinek piersiowy wraz z wdechem, podciągając do góry i do wewnątrz mięśnie dolnej części brzucha wraz z miednicą, wróć do pozycji wyjściowej i wraz z wydechem rozluźnij mięśnie.

W klęku podpartym wykonaj przeciwległy wznos ręki i nogi do linii prostej ciała. Głowa i wzrok skierowane do dołu, palce u stóp zadarte. Postaraj się pozostać w takiej pozycji ok. 3 sekund, następnie zmień stronę. Wykonaj ćwiczenie bardzo powoli, skupiając się na oddechu.

W oparciu na przedramionach, odprowadź pośladki w stronę pięt. Z wydechem podciągnij  do WEWNĄTRZ  mięśnie dolnej części brzucha wraz z miednicą (tak jakbyś mocno zaciskała krocze, powstrzymując strumień moczu). Wzrok skierowany do dołu.

W klęku popartym, dłonie rozstaw na szerokość ramion, natomiast kolana i stopy – bioder, wykonaj “koci grzbiet”. Wypchnij kręgosłup delikatnie w górę, zaokrąglając go w odcinku piersiowym, równocześnie przesuwając miednicę ku przodowi, a głowę w kierunku mostka. Ruch ten wykonuj podczas wydechu, powrót do pozycji wyjściowej to wdech.

W siadzie płaskim marsz na pośladkach w przód i w tył.

Unoszenie biodra do góry w podporze bokiem na przedramieniu i na nodze zgiętej w stawie kolanowym. Utrzymaj linię prostą ciała.

W leżeniu bokiem, trzymając złączone nogi, unoszenie ich nad ziemią, mocno zaciskając mięśnie dna miednicy. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

Połóż się w pozycji na plecach, unieś nogi zgięte w kolanach, trzymając kąt 90 stopni. Włóż poduszkę, piłkę lub inny podobny przedmiot między nogi (jak na zdjęciu) i ściskaj go, angażując mięśnie dna miednicy.

Unoszenie bioder w leżeniu tyłem. Ramiona rozstawione, wykonaj wznos bioder do linii prostej ciała, pośladki napięte, zaangażuj mocno mięśnie dna miednicy.

Zdjęcia Marta Wojtal (czerwiec 2017 – 4 tygodnie po porodzie).

Komentarze 16 komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Ja jestem 16 tyg po porodzie zaczelam cwiczyc po 6 tyg, cwiczenia glownie wzmacniajace i myslalam ze moglabym juz zaczac jakies cardio ale przy zwyklych pajacach czuje Jak popuszczam, Czy to jest normalne? , od kiedy mozna zaczac wykonywac takie cwiczenia po porodzie naturalnym

Czy mogę wykonywać te ćwiczenia 2 tyg. po porodzie naturalnym? Czytałam, że ćwiczenia dnia miednicy powinno wykonywać się także w połogu czy to prawda?

Czy te ćwiczenia można wykonywać 2 tygodnie po cesarskim cięciu? Pozdrawiam:)

Napisalas po jakim czasie można zwykle wrócić do treningu, ale to też dotyczy tych ćwiczeń na mięśnie dna miednicy..? czy te ćwiczenia można robić szybciej? Jak tak to po jakim czasie?

Witam, Pani Aniu super zestaw. A proszę jeszcze powiedzieć co w przypadku wspomnianego przez Panią lekkiego rozejścia mięśnia prostego brzucha (na 2 lub 3 palce)? Czy powyższe ćwiczenia można wykonywać,a jeśli nie to czy podalaby Pani kilka ćwiczeń dla kobiet z takim problemem? Pozdrawiam i dziękuję

Aniu dzięki za ćwiczenia, niestety mam po drugim porodzie problem z wypadaniem przedniej i tylnej ściany pochwy 🙁 zastanawia mnie to, czy po wykonaniu tych ćwiczeń, które proponujesz mogę czuć nasilenie “objawów”? I czy w ogóle mam szansę na jakąkolwiek poprawę zdając się tylko na ćwiczenia? Jestem 16 tygodni po porodzie. Dzięki jeszcze raz:) pozdrawiam, Aga

tylko zabrakło opisu do ćwiczenia nr 10 (chyba wznosy złączonych nóg w leżeniu na boku)

Super ćwiczenia. A czy mogłabyś pokazać ćwiczenia dla mam, które mają problem z biodrem, biodrami po ciąży i porodzie. Podobno z uwagi na brak kolagenu, który tracimy w ciąży i podczas karmienia piersią. Ból od odcinka lędźwiowego, przechodzący przez biodro i promieniujacy do kolana, “po udzie”.
Pozdrawiam serdecznie

Chetnie coś przetestuję. 16 mies. po drugim porodzie. Sylwetka niby ‘sama’ wróciła do szczupłości jednak brzuszek, mimo że w miarę płaski, to ewidentnie bardziej miękki i otoczony lekkim tluszczykiem. Chyba trzeba to poprawić przed kolejną ciążą zanim będzie za pozno 😉 dzięki Ania!

Ania a co zrobić jak ktoś ma zdrową dietę.rusza się,nie stresuje i wysypia a i tak łapią go infekcje? Nie wiem Ania co źle robię.:(

Zbadaj sobie metabolit 25oh witaminy d ….na pewno jest niski . Zacznij suplementacje wit d3 …jednocześnie wit K2 mk7 i wit. c, ale preparatem naturalnym …np z dzikiej róży 🙂 poprawa gwarantowana :))))