Twórcza moc wizualizacji – marzenia się spełniają!
Wszystko zaczyna się od idei, która potem przeradza się w marzenie. Waszym zadaniem jest je ziścić i ostrzegam, że nie ma żadnego zaklęcia ani nie rozsypie się magiczny pył.
Marzenia się spełniają, ale potrzebny jest Wam świetny plan.
Jeżeli chcesz coś osiągnąć to najpierw opracujcie każdy detal i to jaką drogą chcesz dojść do celu.
Określcie co, kiedy i jak chcecie zrealizować. Pomocne jest spisanie wszystkich szczegółów, taki rodzaj „ściągi”. Liczy się najmniejszy detal. Zaangażujcie wyobraźnię najlepiej, jak umiecie. Pomyślcie o zapachach, kolorach i towarzyszących dźwiękach. Zastanówcie się krok po kroku co musicie zrobić, by sobie pomóc, zaczynając od dzisiaj.
Nie bez przyczyny mówię Wam dzisiaj o przygotowaniu. Jak większość z Was wie – niebawem startuję z wyzwaniem i gorąco zachęcam Was do przygotowania się do niego. Dla wielu z Was będzie to droga powrotna do formy sprzed okresu izolacji, natomiast dla wielu z Was będzie to początek drogi, czegoś zupełnie nowego. Pamiętajcie, że podstawowym celem Waszego działania jest Wasze ZDROWIE, a poprawa sylwetki będzie tylko efektem ubocznym 🙂 Zapraszam Was zatem do rozpoczęcia przygotowań i przemyślenia celu swoich działań. Dzięki temu Wasza motywacja będzie większa, a końcowy efekt bardziej zadowalający – podejmijcie próbę WIZUALIZACJI!
Teraz przechodzimy do sedna, czyli wizualizacji celu
Dlaczego to działa? Specjaliści Ronald Finke, Thomas Ward i Steven Smith twierdzą, że przywoływanie pozytywnych myśli aktywizuje te same ośrodki w mózgu, co podczas rzeczywistego przeżywania. Wyobraźnia wysyła komunikat, że czas zacząć działać, a wtedy uruchomiają się wszystkie mechanizmy by osiągnąć cel.
Dr Richard Suinn w 1980 roku przeprowadził eksperyment dotyczący wpływu wizualizacji na pracę mięśni. W doświadczeniu wziął udział narciarz, który miał za zadanie wyobrażać sobie zjazd z alpejskiego stoku. Do jego ciała były przyczepione elektrody, które zarejestrowały silną pracę partii mięśni wykorzystywanych podczas takiego wysiłku fizycznego.
Wojownicy i wojowniczki do boju!
Wizualizacja twórcza to również:
- Sposób na stres –możecie szybko opanować nerwy za pomocą kilku minut spędzonych na wizualizacji. Jeśli macie trudny dzień w pracy, dobrze wykorzystajcie przerwę i zamiast ploteczek z koleżankami poświęćcie sobie i tylko sobie kwadrans. Postarajcie się o chwilę samotności i ciszy, a następnie zamknijcie oczy i przenieście się do świata marzeń. Nie musi to być nic wielkiego, wystarczy coś, co przynosi Ci ukojenie. Pomyślcie o planach na wspólny weekend z rodziną, wypadzie z przyjaciółmi, albo spokojnym wieczorze w domu…
- Droga samorozwoju – pomaga rozpoznać Wasz potencjał i predyspozycje, a także określić, czego naprawdę chcecie. Wizualizacja nie tylko pozwoli Wam sprecyzować jakie są Wasze dążenia, ale także uświadomi Wam co musicie zrobić, by osiągnąć pełnię szczęścia. Wykorzystajcie pełnię swoich możliwości 🙂
Wasza postawa, pragnienie sukcesu i niezachwiana wiara w sukces mają ogromne znaczenie w procesie wizualizacji. Sportowcy o tym dobrze wiedzą 🙂 Skoncentrowanie się na zwycięstwie jest tak samo ważne, jak trening i dotyczy to każdej dziedziny.
Wybierajcie czas i miejsce, kiedy nic, ani nikt nie będzie Was rozpraszać. Moim ulubionym miejscem i czasem na wizualizację jest gorąca kąpiel w wannie. Zanim przystępuję do ćwiczenia, dbam o sprzyjające warunki, tzn. olejek lawendowy, świece i relaksacyjna muzyka. Kiedy ciało jest odprężone, mózg chętniej przenosi się do krainy wiecznego szczęścia. Wprowadźcie się w cudowny i błogi stan. Zadbajcie o ustronne i spokojne miejsce, najlepiej na łonie natury. Zrelaksujcie się, nie myślcie o problemach, a jedynie o tym, co chcecie osiągnąć. Skoncentrujcie się na szczegółach i uaktywnijcie zmysły. Myślcie o kolorach, zapachach i dźwiękach… Im więcej opracujecie detali, tym lepsze będą efekty wizualizacji. Teraz zamknijcie oczy, oddychajcie głęboko i zobaczcie siebie oraz swoje życie, kiedy już spełnicie marzenie. Teraz tylko pozostaje oddać się marzeniom <3.
Literatura:
- Czarnocki M., Siekierzyński W., Wpływ stanu emocjonalnego na efektywność myślenia twórczego. [W:] Psychologia Wychowawcza, 2000, nr 2–3, s. 128–134.
- Finke R., Ward T. i Smith S.. Creativity and the Mind, Springer, 1995.
- Karwowski M.. Trening twórczości — rozpoznanie, monitorowanie, przewodzenie. [W:] Trening twórczości w szkole wyższej, red. K. J. Szmidt, Wydawnictwo WSHE, Łódź, 2005.
Komentarze Jeden komentarz
Dołącz do dyskusji…
Świetny artykuł, a zdjecia po prostu przepiekne??❤️