mrozone_warzywa_owoce

Warzywa i owoce: świeże czy mrożone?

Często zdarza mi się słyszeć, że macie obawy, czy mrożone warzywa i owoce to wartościowe odżywczo produkty. Panuje powszechne przekonanie, że świeże odpowiedniki to najlepszy wybór. Jeśli tylko to możliwe, zachęcam Was do sięgania po jak najświeższe produkty, szczególnie teraz, w sezonie letnim, pełnym soczystych owoców. 

Z drugiej strony warto już dziś pomyśleć o tym, że zdrowe odżywianie powinno nam towarzyszyć przez cały rok, także jesienią i zimą. Co wtedy, kiedy asortyment świeżych warzyw i owoców jest zdecydowanie mniejszy? Czy wiecie, że wybierając mrożone produkty, nie tylko oszczędzacie czas i pieniądze, ale również zapewniacie sobie dostęp do wartościowych składników odżywczych przez cały rok? 🙂

 

Zalety mrożenia

  • Zahamowanie rozwoju drobnoustrojów i procesów utleniania

Mrożenie to jedna z najskuteczniejszych metod przechowywania żywności. Niska temperatura hamuje rozwój drobnoustrojów oraz spowalnia procesy utleniania, dzięki czemu warzywa i owoce zachowują świeżość, smak i wartość odżywczą na dłużej.

  • Długi okres przechowywania

Dzięki mrożeniu możecie cieszyć się smakiem i wartościami odżywczymi owoców i warzyw nie tylko w sezonie, ale i przez cały rok. Mrożone produkty możecie przechowywać przez wiele miesięcy, co jest szczególnie korzystne w przypadku nietrwałych owoców i warzyw (malin, truskawek, jagód, szpinaku, fasolki szparagowej).

  • Niższa cena

W większości przypadków mrożone warzywa i owoce są tańsze niż ich świeże odpowiedniki, co pozwala na znaczne oszczędności, szczególnie gdy korzystacie z nich regularnie. Polecam Wam zamrozić samodzielnie ulubione owoce i warzywa w trakcie sezonu (kiedy ich ceny są najkorzystniejsze).

  • Minimalne straty wartości odżywczych

Mrożenie powoduje jedynie nieznaczne straty wartości odżywczych. Jedno z badań porównujące zawartość witamin C, B2, E oraz β-karotenu w świeżych i mrożonych produktach (takich jak kukurydza, marchewka, brokuły, szpinak, groch, fasolka szparagowa, truskawki i jagody) wykazało, że ilości witamin w obu produktach były porównywalne. Największy spadek odnotowano w przypadku beta-karotenu.

  • Niskie koszty procesu mrożenia

W porównaniu do innych cennych metod konserwacji żywności, takich jak np. liofilizacja, mrożenie jest stosunkowo tanie i dostępne dla większości gospodarstw domowych.

 

warzywa_owoce

 

Spożycie warzyw i owoców mrożonych

Badania przeprowadzone na rynku amerykańskim w latach 2015-2020 wykazały, że osoby korzystające z mrożonych owoców i warzyw zjadały znacznie więcej warzyw i owoców ogółem. Co więcej, dzieci, które regularnie jadły mrożone produkty, miały średnie spożycie energii znacząco niższe niż ich rówieśnicy, którzy nie spożywali mrożonek. U dorosłych konsumentów mrożonych warzyw i owoców zaobserwowano niższy wskaźnik masy ciała.

Polski rynek mrożonych warzyw dynamicznie się rozwija, odpowiadając na potrzeby współczesnych konsumentów. Według analiz ekspertów Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia coraz więcej Polek i Polaków sięga po mrożonki, w tym przede wszystkim po mieszanki różnych warzyw. Mrożone warzywa to wygodny sposób na urozmaicenie diety i zwiększenie spożycia zdrowych produktów.

 

Praktyczne porady

Aby w pełni wykorzystać zalety mrożonych warzyw i owoców, warto przestrzegać kilku prostych zasad:

  1. Przechowujcie mrożonki w odpowiedniej temperaturze: upewnijcie się, że zamrażarka utrzymuje stałą, niską temperaturę, aby uniknąć rozmrożenia produktów.
  2. Przestrzegajcie terminów przydatności do spożycia: mrożonki powinny być spożywane w określonym czasie, który znajdziecie na etykiecie produktu.
  3. Czytajcie etykiety: wybierając mieszanki warzywne, zwracajcie uwagę na skład — unikajcie produktów z niepotrzebnymi konserwantami i tłuszczami.
  4. Domowe mrożenie owoców i warzyw: jeśli przygotowujecie mrożonki samodzielnie, mroźcie sezonowe warzywa i owoce jak najszybciej po zakupie, starannie oczyszczone i dokładnie wysuszone.

Mrożone warzywa i owoce to wartościowy, wygodny i ekonomiczny sposób na wzbogacenie codziennej diety. Zachęcam Was, abyście wykorzystali trwający nadal sezon, uzupełnili swoje zamrażarki w pyszne owoce i warzywa, których smakiem będziecie mogli się cieszyć jesienią i zimą 🙂

 

Bibliografia:

  1. Bouzari, A., Holstege, D., & Barrett, D. M. (2015). Vitamin retention in eight fruits and vegetables: A comparison of refrigerated and frozen storage. Journal of Agricultural and Food Chemistry, 63(3), 957-962. https://doi.org/10.1021/jf5058793
  2. Chilczuk, B., Staszowska-Karkut, M., Materska, M., & Michałojć, Z. (2019). Zmiany zawartości witaminy C w owocach czterech odmian papryki – chłodzonych, mrożonych i liofilizowanych w zależności od okresu przechowywania. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 26(1), 56-66. https://doi.org/10.15193/zntj/2019/118/273 
  3. https://www.sadyogrody.pl/przetworstwo/105/rynek_mrozonek_2023_po_te_mrozonki_polacy_siegaja_najchetniej (dostęp: 14.06.2024)
  4. Piekut, J., Dec D., Zyskowska A. (2016) Zmiany zawartości związków fenolowych w wybranych roślinach przyprawowych pod wpływem procesu mrożenia. Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego, 1, 32-35.
  5. Pobereżny, J., Wszelaczyńska, E. (2013) Wpływ metod konserwacji na wybrane cechy jakościowe owoców i warzyw znajdujących się w handlu detalicznym Inż. Ap. Chem., 52, 2, 92-94.
  6. Storey, M., & Anderson, P. (2018). Total fruit and vegetable consumption increases among consumers of frozen fruit and vegetables. Nutrition, 46, 115-121. https://doi.org/10.1016/j.nut.2017.08.013

Komentarze Brak komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany