Tarczyca – artykuł Jacka Kucharskiego

Praca tarczycy ma bardzo duży wpływ na jakość naszego życia.

Większość procesów w naszym organizmie jest pośrednio lub bezpośrednio uzależnione od funkcji tego gruczołu. Z tego co obserwuję w swojej praktyce ,jakość działania tarczycy jest ściśle połączona ze stanem odżywienia organizmu. Nasze nawyki żywieniowe w zależności od ich jakości mogą pomagać lub przeszkadzać funkcji tego narządu. W analizie włosów jest wiele elementów które pokazują problemy z tarczycą i to dużo wcześniej, niż można to zdiagnozować we krwi.

Poziom hormonów we krwi pokazuje, że coś jest nie tak jeśli problem trwa długo i jest już bardzo zaawansowany. Możemy też sami stwierdzić, że z tarczycą jest coś nie tak jeśli: jest nam ciągle zimno lub gorąco, mamy suchą skórę, zatrzymujemy wodę w organizmie, tyjemy prawie nic nie jedząc lub nie możemy przytyć jedząc dużo, mamy problem z zaparciami czy trądzikiem, itp., można by tu wymieniać jeszcze wiele objawów.

W wynikach badań włosa o tarczycy dużo mówi nam proporcja Ca/K. Wapń spowalnia tempo pracy tarczycy. Wysoki wapń w APW (analiza pierwiastkowa włosa) spowodowany jest na ogół zakwaszeniem organizmu. Z tego wynika, ze wszystkie działania odkwaszające będą przyśpieszać pracę tarczycy.

Drugim elementem z APW , o którym chciałbym wspomnieć jest zawartość i wzajemny stosunek do siebie jodu i selenu. Te minerały określają funkcję hormonu tarczycy. Suplementacja tymi minerałami powinna być zawsze poprzedzona APW. Nigdy nie powinno się suplementować tylko jednego, ale dawki ustalamy po stwierdzeniu ich ilości w tkankach. Oba te minerały chronią organizm przed toksynami i osoby zatrute nigdy nie będą wiedzieć jaki mają naprawdę ich poziom. Selen chroni organizm między innymi przed rtęcią, a jod często jest dołowany przez dioksyny (spaliny starych Diesli) stąd np. nie widzę w analizach osób znad naszego morza właściwych zawartości tego minerału.

Dieta, stan odżywienia i styl życia ma duże znaczenie dla funkcji tarczycy, także wówczas , kiedy nie mamy jeszcze żadnych dolegliwości z tego powodu.

Co w diecie zmienia właściwą pracę tego narządu:
Brokuły, kalafior, brukselka, w szczególności te niedogotowane obniżają czynność tarczycy. Takie działanie mają też : rzodkiewka, brukiew, orzeszki ziemne, szpinak, gorczyca. W w/w produktach występują naturalne związki wolotwórcze o różnorodnym mechanizmie działania. Nie oznacza to ,że nie wolno jeść tych produktów, mają one też pozytywne składniki, szczególnie dla osób u których nie stwierdzono niedoczynności tarczycy, ale nie powinny one być jedzone często i w dużych ilościach.

Podobne mechanizmy mają pochodne kwasu ftalowego, fenole, węglowodory alifatyczne i aromatyczne, związki siarki, azotyny, erytrozyna, kwas perfluorooktanowy, nadmiar Mo, Mn i F (stosować pasty bez fluoru) i obecność Hg, Pb, Cd, As, Sb, Sr.

Ponadto przyczyną obniżenia czynności tarczycy może być: nadmierne spożycie prosa (kasza jaglana), niedobór witamin A i D , a nadmiar E, niedożywienie białkowo – kaloryczne (mało zróżnicowana, niskotłuszczowa dieta).
Auksyny owsa hamują działalność wydzielniczą tarczycy.

Wiele leków obniża syntezę hormonów tarczycy lub podwyższa ich metabolizm, dlatego osoby z problemami z tarczycą i biorące dużo lub często leki powinny to zweryfikować z dobrym lekarzem. Do tych najbardziej szkodzących należą: amiodaron, beta-blokery, tyreostatyki, węglan litu, barbiturany, fenytoina, diuretyki i inne.

Brom w produktach mlecznych blokuje jod. Chodzi o przetworzone produkty mleczne krowie, nie dotyczy to kozich i z własnych hodowli , nie skażonych tym pierwiastkiem.

Hiperestrogenizm blokuje czynność tarczycy. Dużym błędem jest z tego powodu stosowanie antykoncepcji jeśli nie ma ku temu wyraźnych zaleceń lekarskich. A w diecie powinno się unikać związków estrogenopodobnych: oregano, sezamu, żeńszenia, lukrecji, arcydzięgla, soi (zawiera fitany, które dezaktywują m.in. jod), picia wody z plastiku i używania miękkich opakowań plastikowych (zawierają m.in. Bisfenol A, Sb, antymon, cez), mięsa z tuczu przemysłowego. Powinno się zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej, gdyż ona produkuje estrogeny. Oczywiście pisze tu o nadmiarze tkanki tłuszczowej, bo jej niedobór też jest szkodliwy.

Na obniżenie nadmiaru estrogenów mają wpływ codzienne ćwiczenia w odpowiednim czasie i natężeniu, mniszek lekarski czy karabiniec europejski, który oprócz działania antyreotropowego posiada również właściwości antygonadotropowe i stąd prawdopodobnie bierze się działanie hamujące wydzielanie prolaktyny.
Na obniżenie poziomu nadmiaru estrogenów w diecie wpływa:
-spożywanie pestek z dyni po godz. 15 , mielone dodawane do zup (zawartość cynku i działanie przeciw pasożytom)
-picie herbaty zielonej i białej z imbirem w korzeniu i kardamonem , słodzonej ksylitolem lub stewią, herbaty rooibos (nie z torebki) i Honeybush (można przed snem)
-spożywanie warzyw z rodziny psiankowatych (bakłażan, pomidory suszone, papryka, ziemniaki (2-3 razy w tygodniu), kolcowój chiński oraz liliowatych (cebula w zupach , surowa do godz.14)
-spożywanie gruszek, porzeczek, fig, wino czerwone wytrawne, owoce, sok z rokitnika, morele suszone na słońcu, granaty(owoce , sok), jagody goji, akka, mango.
– spożywanie kminu rzymskiego, cebuli, lubczyku, herbatki z kwiatu nagietka, wiśni, kapusty i sałaty , które są zdolne do pobudzania czynności tarczycy.
-spożywanie w diecie tłuszczu kokosowego i masła ghee , tłuszczy ,które wywołują efekt termogenny, stymulując organizm do podwyższenia PPM.
– w diecie polecane kelp, brunatnica (dulse), wakane, rozmaryn lekarski, fasole, jagody: goji, kanadyjska, kamczacka, złote jagody Inków, rzeżucha, schizandra, brukiew, rzepa, yam, maca, estragon, szkarłat szorstki.
-naturalny progesteron przywraca normalne funkcjonowanie tarczycy i innych gruczołów wydzielania wewnętrznego (krem z pochrzynu)
– morszczyn pęcherzykowaty pobudza czynność tarczycy , podwyższa metabolizm (utlenianie tłuszczowców i cukrowców), obniża masę ciała, rozszerza zwężone stresem naczynia krwionośne, obniża podwyższone ciśnienie krwi, reguluje wypróżnienia, działa antyseptycznie, moczopędnie, żółciopędnie, likwiduje obrzęki, wykazuje wpływ odmładzający, regenerujący, wygładzający skórę, wzmacniający i przeciw miażdżycowy . Stosowanie wewnętrznie lub zewnętrznie (okłady olejowe) w formie maceratu olejowego.

Badania przeprowadzone w Szwajcarii wykazały, że palenie tytoniu nasila objawy niedoczynności tarczycy.

Komentarze 35 komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Niby wszystko jest racją ale… Problemy z tarczycą mogą być również na podłożu genetycznym. U mnie w rodzinie (od strony matki) prawie każda kobieta miała niedoczynność tarczycy, mam ją też ja.

nie ma takich genów. Są tylko rodzinnie utrwalone nawyki żywieniowe.

W mojej rodzinie problem z tarczyca miała moja babcia, moja mama i teraz mam ja. Moja mama bardzo wcześnie dowiedziała się o tym “schorzeniu” i bardzo świadomie układała dietę dla siebie i dla mnie i dla mojej siostry – zanim jeszcze to wyszło u mnie (moja siostra nie ma problemów z tarczyca). Jako dorosła osoba dbam o swoją dietę… leczę się zreszta od 17 lat u endokrynologa. Ciekawe jakim to sposobem u mnie w rodzinie występuje ten problem. Myśle ze coś może być w stwierdzeniu ze problemy z tarczyca mogą mieć podłoże genetyczne, tymbardziej ze lekarz do którego chodzę tego scenariusza nie przekreśla…

Nie leczy sie Pani u endo, poniewaz endokrynolodzy w zaden sposob nie lecza tarczycy, nie uminiejszajac im ratowania pacjentow poprzez regulowanie poziomu hormonow. Nie ma to jednak z leczeniem wiele wspolnego, jest to tylko maskowanie problemu.

Bardzo fachowy artykul. Ostatnio moj poziom TSH wzrosl drastycznie (granica niedoczynnosci) i po zapoznaniu sie z artykulem podejrzewam nadmierna konsumpcje masla orzechowego i orzeszkow ziemnych. Czy zablokowanie tarczycy to proces odwracalny? Jak mozna ponownie pobudzic gruczoł do pracy?

“W wynikach badań włosa o tarczycy dużo mówi nam proporcja Ca/K. Wapń spowalnia tempo pracy tarczycy. Wysoki wapń w APW (analiza pierwiastkowa włosa) spowodowany jest na ogół zakwaszeniem organizmu. Z tego wynika, ze wszystkie działania odkwaszające będą przyśpieszać pracę tarczycy.” Proszę o wytłumaczenie: wapń jest pierwiastkiem alkalizującym ustrój, dlaczego jego wysoka zawartość świadczy o zakwaszeniu?

Aniu, czy mogłabyś napisać jakieś przepisy i coś na temat tak popularnej diety w Stanach ale jeszcze nie u nas ? Mowa o FODMAP. Diecie dla osób z zespołem jelita nadwrażliwego. Pozdrawiam!

Przydatny artykuł. Fachowo napisany. Ja również mam problemy z tarczycą, wole guzkowate. Dowiedziałam się o tym przypadkiem. Obecnie latam po lekarzach. Planowałam ciążę, ale teraz nie wiem czy najpierw wyciąć tarczycę czy dać sobie spokój z ciążą.

Na tarczycę zwłaszcza w dzisiejszych czasach trzeba bardzo uważać. Sama mam z nią od lat problemy i znam też wiele osób, które dotknęła np. choroba hashimoto.
Czasem coś po cichu, podstępnie wyniszcza nasz organizm. Czujemy się zmęczone, mamy problemy gastryczne, ale wszytko zrzucamy na stres, pośpiech lub nasze lenistwo. Jednak powód może być zupełnie inny. Przekonałam się o tym na własnej skórze. Chciałam się z Wami podzielić moim doświadczeniem, bo może uda mi się tym komuś pomóc.
http://www.lifestylerka.pl/2015/05/candida.html

Bardzo pomijany jest temat niedoczynności tarczycy ale po ciąży ja się przekonałam o trudnościach po pierwszej ciąży jak nie można było okiełznać hormonów do tego stopnia ze 5 kg wody nabrałam w ciągu miesiąca teraz urodziłam drugie dzieciątko i bardzo się kontroluje ale w ciągu 4 tyg TSH z 0,05 skoczyło na 15,4 pomimo zdrowego odżywiania ćwiczeń na orbitek co istotne pije 2 l wody stoję z wagą w miejscu i tak będzie dopóki nie przestanę karmić.

Bardzo ciekawy wpis. Ja tylko chciałam się dowiedzieć co z zapaleniem tarczycy ( np. Hashimoto). Z tego co wiem to obecnie najpopularniesza przyczyną problemów z tarczycą. Nie wszystkie produkty polecane przy niedoczynnosci są odpowiednie przy Hashimoto.

Witam, artykuł interesujące, szczególnie dla osób walczących z tą uciążliwą chorobą ;/
Chciałabym, korzystając z okazji spytać eksperta, jak najlepiej odżywia się, jeśli aktualnie (po jodowaniu) walczę z niedoczynnością tarczycy?
Wcześniej miałam nadczynność i ciągle coś jest nie tak.. sama już nie wiem, co jeszcze mogę zrobić ;/ z deszczu, pod rynne ;(
Pozdrawiam i liczę na pomoc.

Ja chciałam dopytać, jak to jest z tym morszczynem, jest on bogatym źródłem jodu, a w niedoczynności tarczycy niespowodowanej niedoborem jodu nie powinno się go chyba zażywać? Bardzo mnie to interesuje, ponieważ, oprócz tego ma on wiele pozytywnych właściwości i chętnie bym go kilka razy w tygodniu brała, ze względu na obniżanie ciśnienia i likwidowanie obrzęków – mam tendencję do zatrzymywania wody. Bardzo proszę o odpowiedź 🙂
Z góry dziękuję

Interesujący i potrzebny artykuł, ale widzę potrzebę dodatkowych wyjaśnień i korektę. Po pierwsze: generalnie rośliny z rodziny krzyżowych zawierają goitrogeny, hamujące czynność tarczycy. Dlaczego więc rośliny z rodziny krzyżowych znalazły się w grupie produktów pobudzających tarczycę do pracy/korzystnych w niedoczynności?
Cytuję:
“– spożywanie kminu rzymskiego, cebuli, lubczyku, herbatki z kwiatu nagietka, wiśni, KAPUSTY i sałaty , które są zdolne do pobudzania czynności tarczycy.”
Albo: “– w diecie polecane kelp, brunatnica (dulse), wakane, rozmaryn lekarski, fasole, jagody: goji, kanadyjska, kamczacka, złote jagody Inków, RZEŻUCHA, schizandra, BRUKIEW, RZEPA.”
Wielkimi literami wyróżniłam rośliny krzyżowe (kapustne), działające goitrogennie.
Po drugie: korekta. Nie “karabiniec europejski”, tylko “karbieniec europejski” oraz “szarłat szorstki”, a nie “szkarłat szorstki”.
Pozdrawiam serdecznie, będę czytać.

Gdzie można znaleźć namiary na Pana Jacka? Bardzo ciekawy artykuł

Naturalny progesteron przywraca normalne funkcjonowanie tarczycy i innych gruczołów wydzielania wewnętrznego (krem z pochrzynu) – zgadza się, stosuję krem Progestella.

Duzo waznych informacji. Mam nadczynnosc tarczycy i sama musialam szukac info co i jak jesc. Mega wazny temat.

Bardzo ciekawy artykuł, ale większość produktów zalecanych to jakieś wyszukane i nieuprawiane u nas owoce/warzywa. A dla organizmu najlepsze są produkty z tej samej szerokości geograficznej, pod którą się żyje. Nie widzę nic o najpopularniejszych u nas warzywach i owocach jak marchew, pietruszka, seler, buraki, jabłka, śliwki, dynia i cukinia czy ogórki. Co z truskawkami i wiśniami? Co z czosnkiem? Jakie sałaty są ok? Co z rukolą i roszponką? A pokrzywa, by jeszcze o zioła zahaczyć, bo też przeważają jakieś wymyślne propozycje.
Pozdrawiam

Witam.W tekście ująłem te produkty i działania , które mają skrajne działanie na pracę tarczycy. Jestem jak najbardziej za naszymi produktami i zawsze je polecam. Odradzam tylko nowalijki na początku sezonu tzn, tak jak teraz. P.S,Warzywa które rosną poza swoim właściwym okresem wegetacyjnym , mają inny skład i inne właściwości. Pozdrawiam:)

oj, z tego co wiem to stosowanie morszczynu w niedoczynności tarczycy nie jest wskazane ze względu na zmienność składu surowca i zawartości jodu

A ja mam guzy w tarczycy chcąmi ja usunac co mam zrobic żeby nie rosly bo sie powiększają

Chciałabym poznać twoje zdanie na temat diety i aktywności fizycznej osób z chorobą Hasimoto, obecnie spotyka się wiele kobiet z tym problemem.

O tak! Wyszukiwarki też mi brakuje, często wracałam do starych postów, a teraz to nie takie proste.

Świetny artykuł! Mimo że w Internecie można znaleźć bardzo dużo informacji na temat chorób tarczycy, ciężko trafić na dokładne wytyczne dotyczące właściwego odżywiania. W imieniu swoim i innych osób cierpiących na niedoczynność – dziękuję! 🙂

Na Twoim miejscu zmieniłabym tekst o szkodzącym wpływie leków na pracę tarczycy, gdyż osoby, które takie leki biorą, mogą po tym artykule z przerażeniem je odstawić.
A nie bardzo chcemy, by ktoś odstawił sobie diuretyki albo amiodaron sam….

http://www.pretty-perfection.pl/

Witam. Odstawiać lub zalecać leki może tylko lekarz. Ten fragment tekstu wstawiłem po to by osoby które muszą brać w/w leki , a mają problemy z tarczycą bardziej się koncentrowały na innych częściach tego tekstu, w szczególności ,że lekarze raczej nie informują pacjentów o takim działaniu tych leków. Pozdrawiam:)

Nie ma cudownych leków. Jeśli lek ma działać to i ma skutku uboczne. Każdy.

Interesujący artykuł, ale chciałabym sie dowiedzieć co to oznacza i jaką normę przyjąć jedząc brokuly, kalafior, szpinak, kasze jaglana? Ile to nie są duze ilości? Ile gram, kilogramów dziennie, tygodniowo? Bede bardzo wdzięczna za odpowiedz ponieważ kalafior brokuly szpinak bardzo lubie. Kasze jaglana staram sie jesc nie wiecej niz 3-4 razy w tygodniu na porcje 60 gram. Czy to juz za duzo? Pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedz.

Witam. 2 razy w tygodniu na pewno nie będzie za dużo. Oczywiście dobrze przyrządzone w dobrym połączeniu. Jedzenie nawet najlepszych produktów ciągle w dłuższym okresie czasu nigdy nie jest dobre. Rotacja, sezonowość i obserwacja rekcji organizmu po posiłkach to właściwy kierunek. Pozdrawiam

Bardzo dziękuję za ten artykuł, bo dotyczy mnie bezpośrednio a jest w nim wiele wątków nieoczywistych dla mnie do tej pory 🙂