Aktywnie nie tylko podczas treningu
Co oznacza dla Was aktywny tryb życia? Wiąże się to z regularnymi treningami na siłowni, sali fitness? Czy chodzi o to, żeby robić 10 tysięcy kroków dziennie? A może jedno i drugie? Tak naprawdę każdy interpretuje to na swój sposób.
Czasy się zmieniają. Obecnie coraz częściej praca wymaga od nas więcej sprawności intelektualnej. Za to coraz rzadziej wykorzystujemy siłę naszych mięśni do realizacji powierzonych nam zadań. Oczywiście nadal sporo osób pracuje fizycznie. Jednak proporcje te zmieniają się na przestrzeni lat, a rzeczywistość często sadza nas za biurkiem.
Co składa się na tryb życia?
Warto wiedzieć, że na TRYB ŻYCIA składa się kilka czynników, na jedne z nich macie większy, a na inne — mniejszy wpływ. Spójrzcie na nie pod kątem tego, w której sferze macie jeszcze przestrzeń do pracy i możliwości zmian na lepsze:
- tryb pracy,
- forma spędzania czasu wolnego,
- plan dnia — rozplanowanie codziennych czynności,
- sen,
- zaplanowana aktywność fizyczna — treningi,
- spontaniczna aktywność fizyczna — związana najbardziej z czasem wolnym oraz planem dnia.
Często słyszę określenie: „mój metabolizm zwolnił”. Czy to rzeczywiście prawda? Gdy przyjrzymy się temu dokładnie, okazuje się, że tryb Waszego życia uległ zmianie. Z komunikacji miejskiej przesiedliście się do samochodu. Wystarczy zrobić 100 metrów, żeby wsiąść do auta w garażu. Czasem zmieniacie pracę bądź mieszkanie i nagle nie chodzicie już schodami, bo mieszkacie na parterze. Albo mieszkacie tak wysoko, że wybieracie windę. A w centrum handlowym? Ruchome schody, windy…
Nie mogę nie wyjaśnić bardzo ważnego pojęcia w kontekście aktywności fizycznej. Mianowicie czym jest SPONTANICZNA AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA.
NEAT (non-exercise activity thermogenesis) to ilość wydatkowanej energii w trakcie czynności dnia codziennego, czyli tzw. spontaniczna aktywność fizyczna (wyłączająca zaplanowane treningi). Jest to forma aktywności, która nie jest z góry zaplanowana i scharakteryzowana. Co kryje się pod pojęciem NEAT? Czynności takie jak: chodzenie, stanie, sprzątanie, wchodzenie po schodach, zmywanie naczyń, prasowanie, gotowanie, spacer z psem, zabawa z dzieckiem, ruszanie nogami podczas siedzenia czy gestykulowanie.
Dlaczego warto się ruszać nie tylko podczas treningu?
Jeśli nadal zastanawiacie się, czy warto zmienić coś w swoim trybie życia, to mam dla Was kilka powodów, dla których WARTO SIĘ RUSZAĆ. Regularna aktywność fizyczna — bycie aktywnym na co dzień, zmniejsza ryzyko wystąpienia:
- nadciśnienia tętniczego,
- chorób układu krążenia,
- nowotworów,
- cukrzycy typu 2,
- otyłości.
Dodatkowo obserwuje się KORZYSTNY WPŁYW na:
- funkcje poznawcze,
- zdrowie psychiczne,
- sen,
- redukcję bądź utrzymanie zdrowej masy ciała.
Jak zwiększyć spontaniczną aktywność? Wskazówki
- Wstańcie minimum raz na godzinę pracy od biurka i przespacerujcie się po biurze/ mieszkaniu.
- Wybierajcie schody zamiast windy.
- Wybierajcie zwykłe schody, a nie ruchome.
- Jeśli macie taką możliwość, zamieńcie czasem krzesło na piłkę gimnastyczną — mięśnie stabilizujące Wasz tułów będą miały trochę pracy 🙂
- Możecie zamienić dojazdy autem do pracy na komunikację miejską bądź wprowadzić 1-2 dni, kiedy przesiadacie się do autobusu/ tramwaju.
- Spacerujcie, rozmawiając przez telefon.
- Zaparkujcie auto trochę dalej od pracy i przespacerujcie się. Ruch z rana dobrze wpłynie na Waszą koncentrację.
- Wyjdźcie codziennie na spacer. To może być 15, a nawet 60 minut. Ważne, żeby zadbać o regularność, dzięki której wypracujecie nowy zdrowy nawyk.
Dajcie znać w komentarzach, jak oceniacie swój poziom aktywności fizycznej i czy są sfery, nad którymi chcielibyście popracować. Mam nadzieję, że wyciągniecie cenne wskazówki dla siebie. Zadbajcie o zdrowie, dając przykład osobom w Waszym otoczeniu na to, że warto wstać z kanapy! 🙂
Bibliografia:
- Nowakowska K, Zadoń H, Michnik R, Mitas A. Konsekwencje siedzącego trybu życia polskich uczniów – czy ratunkiem będą aktywne krzesła? Edukacja – Technika – Informatyka. 2019; 3: 29.
- Rynkowska S, Tąpolska M, Owecki M. Epidemiologia Otyłości w Polsce i na świecie. Postępy Biologii Komórki. 2019; 46 (3), 235–242.
Komentarze Brak komentarzy
Dołącz do dyskusji…