Ćwiczenia plyometryczne
Osoby aktywne, rozwijające się, poszerzające wiedzę o sporcie trafiają w swoich poszukiwaniach na termin „trening plyometryczny”. Ten termin to nadużycie.
Lepiej mówić o ćwiczeniach plyometrycznych wykorzystywanych w różnych rodzajach treningów.
Ćwiczenia plyometryczne służą wzmocnieniu siły, która pojawia się w cyklu rozciągnięcie – skrócenie mięśnia. Bardzo przydają się sportowcom wielu dyscyplin: sztuk walki, biegania, gier zespołowych, podnoszenia ciężarów. Warto zaznaczyć, że stosowane są od dziesięcioleci, jednak rozwój badań nad fizjologią treningu pozwolił usystematyzować wiedzę o wpływie różnych rodzajów ruchu na organizm sportowca. Pozwala też mądrzej budować plany treningowe i dostosowywać ćwiczenia do potrzeb konkretnych sportowców.
Dlatego zainteresowano się także mocą, jakiej używa organizm kiedy rozciągamy mięsień. Wówczas pojawia się odruch obronny chroniący mięsień przed kontuzją. Energię, która jest w tym odruchu wykorzystywana nazywa się energia elastyczną lub siłą mimowolną. Jak wielka to energia przekonujemy się kiedy łapie nas skurcz mięśnia – sami nie bylibyśmy w stanie tak mocno go napiąć. Okazało się, że można tę siłę wykorzystać do zwiększenia mocy kolejnego ruchu – skurczu mięśnia. Istotny jest czas między rozciągnięciem, a skurczem, dynamika ruchu. Im krótszy jest ten czas, tym mniej siły mimowolnej ulega rozproszeniu. Włączając ćwiczenia plyometryczne do systematycznych treningów uczymy ciało wykorzystywania tej siły zwiększając moc mięśni, budując ich kondycję.
Ćwiczenia plyometryczne to np. podskoki (biegacze przed startem podskakują zwiększając swoją siłę eksplozywną), skoki z pogłębieniem w dół, skoki przez piłki lekarskie, sprint, pompki z klaśnięciem. Istotą ćwiczeń plyometrycznych w linii góra-dół jest jak najkrótszy kontakt z podłożem. Oczywiście można też wykonywać ćwiczenia plyometryczne w innych płaszczyznach. Profesjonalny trener może w planie treningu umieścić ćwiczenia plyometryczne z ciężarami, ćwiczenia wykorzystujące metodę uderzeniową oraz ćwiczenia na specjalnym sprzęcie.
Nasze ciała mają w sobie ukryte moce :). Nauka i doświadczenie trenerów pomagają je odkrywać i wykorzystywać dla lepszych wyników sportowych uzyskiwanych bez utraty zdrowia.
Ćwiczymy!!!
Komentarze 4 komentarze
Dołącz do dyskusji…
[…] 3. Rób ćwiczenia plyometryczne (tutaj WIĘCEJ NA TEN TEMAT). Przykłady: skok w dal, przysiady z wyskokiem w górę, podskoki z przyciągnięciem kolan do […]
Nie wiedziałem, że jest na ten trening specjalistyczna nazwa, kiedyś spotkałem się z tym rodzajem ćwiczeń w jakimś artykule KiF. Teraz już nie mam wątpliwości jakiej terminologi używać jeśli chodzi o te treningi http://dbamofigure.pl/
Bardzo ciekawy wpis. Taka mała techniczka sugestia. Sugerowałabym zmianę czcionki i jej wielkości, bo przy czytaniu bardzo męczy się wzrok i tekst się zlewa przez co staje się nieczytelny
Bardzo przydatna informacja. Super.