6 powodów dlaczego warto być aktywnym każdego dnia?

Dlaczego warto być aktywnym każdego dnia?

Czy wiecie, że według badań, ok. 41% Polaków trenuje przynajmniej raz w tygodniu  Wiadomo też, że każdy z nas ma pewnie inną, swoją osobistą motywację ……bardzo dobrze  🙂

Pamiętajcie jednak, że regularne treningi to nie tylko lepszy pośladek w obcisłych jeansach, choć niewątpliwie dobry poślad to duży sukces :). To także lepsze samopoczucie i większa energia do działania 🙂

Każda z nas wie, że świadomość własnej atrakcyjności to budowanie pewności siebie i ogromnego zadowolenia, wtedy jesteśmy fighterkami nie do pokonania!  Tego Wam życzę, ale…

Poniżej tylko kilka powodów, dla których warto trenować:

  1. Więcej energii i wigoru na co dzień. Badania naukowe wykazują, że im bardziej jesteś aktywna fizycznie, tym więcej masz energii. Jeśli zatem czujesz, że po pracy lub szkole padasz z nóg i jesteś śpiąca, spróbuj się zmobilizować i wykonać kilka prostych ćwiczeń.
  2. Zapobiegasz wielu chorobom, bo odpowiednio dobrana aktywność fizyczna pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na najbardziej popularne choroby cywilizacyjne, takie jak: miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, choroba niedokrwienna serca, otyłość. Ponadto poprawiasz wydolności układu odpornościowego, a co za tym idzie zmniejszasz podatność na choroby.
  3. Poprawiasz swój nastrój oraz skutecznie zapobiegasz depresji. Podczas aktywności fizycznej wzrasta wydzielanie się endorfin oraz serotoniny. Endorfiny to substancje, które uśmierzają odczuwanie bólu oraz powodują odczuwanie błogostanu. Serotonina natomiast odpowiada za poczucie zadowolenia. Oprócz samego wpływu hormonów ćwiczenia fizyczne mogą oddziaływać również na nastrój, szczególnie kiedy trenujemy w grupie.
  4. Wolniej się starzejesz 🙂 Według badań przeprowadzonych przez angielskich naukowców, osoby uprawiające sporty wolniej się starzeją. Za wszystkie zwyrodnienia pojawiające się w późniejszym wieku, odpowiedzialne jest to, iż nie używamy własnego ciała. Według badań osoby regularnie trenujące, będąc starszymi, tracą mniej ze swojego wzrostu, zachowują młodszy wygląd i bardziej sprawny układ oddechowy oraz krwionośny.
  5. Lepsza praca mózgu i lepsza koncentracja. Według badań przeprowadzonych przez John J. Ratey, profesor psychiatrii w Szkole Medycznej Harvardu, aktywność fizyczny ma bardzo pozytywny wpływ na nasz nastrój , witalność, szybkość reakcji oraz dobre samopoczucie. Powinno się ćwiczyć nie dla ciała, ale przede wszystkim dla naszego mózgu, ponieważ  ćwiczenia zwiększają aktywizację krążenia co powoduje lepsze jego lepsze dotlenienie.
  6. Przyspieszona przemiana materii – szybsze chudnięcie. Szybsze spalanie kalorii, czyli szybsze spalanie tkanki tłuszczowej i lepsze wchłanianie składników odżywczych. Każda aktywność fizyczna bez wątpienia wpływa na zmianę budowy  ciała.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO)  minimalna dawka aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności, powinna trwać ok. 30 minut – 5 razy w tygodniu  lub 20 minut – 3 razy w tygodniu o wysokiej intensywności (uwzględniając trening siłowy oraz wytrzymałościowy).

Tak, kochani! Tylko systematyczność doprowadzi nas do celu. Nawet krótkie, ale regularne ćwiczenia przynoszą ogromne korzyści, bo wielogodzinne ćwiczenia na siłowni raz w miesiącu zagwarantują Ci jedynie przetrenowanie, bolące ciało, a co za tym zniechęcenie i odstawienie ćwiczeń na kolejny miesiąc.

To tylko kilka argumentów, a dobrze wiecie, że lista jest dużo dłuższa. Jedno jest pewne: codzienne uprawianie ćwiczeń fizycznych to największe dobro, jakie możesz uczynić dla swojego ciała i umysłu, oczywiście w równowadze 🙂 To również największa inwestycja w siebie, zarówno na chwilę obecną, jak i na przyszłość. Bądźmy aktywni dla ZDROWIA, niech będzie przyjemnością, a nie katorgą!

 

 

 

Komentarze 5 komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Warto być aktywnym głównie dla siebie samego, żeby dobrze czuć się w swoim ciele, akceptować i zachować sprawność fizyczną na długie lata !!!

Potwierdzam – aktywność jest ważna!:))))))
Pięknego dnia!:)

Pozdrawiam serdecznie

Moim zdaniem każda aktywność jest dobra. Zależy także od wieku. Nawet spacer wiele daje. Pozdrowienia.

Ma Pani extra bloga. Dziękuję bardzo za te motywujące wpisy i pozdrawiam całą rodzinkę❤❤❤👍💪

Pani Aniu, lista korzyści jest wielka, ale mój uśmiech i zadowolenie czytając pani wpisy jeszcze większy! Dziękuję ❤️