Jak odpowiednio przygotować się do badań krwi?
Z pewnością wiecie już, jak ważne jest wykonywanie regularnych badań profilaktycznych krwi. Pozwalają one na szybką diagnostykę ewentualnych chorób, niedoborów pokarmowych czy innych zaburzeń w naszym organizmie. Badania profilaktyczne powinnyśmy wykonywać przynajmniej raz w roku. Polecam zrobić prezent od siebie dla siebie w okolicach urodzin. 😉 Jednak czy wiecie, jak dobrze przygotować się do takich badań? Jakie czynniki mogą mieć wpływ na wyniki? W dzisiejszym poście przybliżę Wam nieco temat odpowiedniego przygotowania się do badań krwi.
Dieta i żywienie
Jeżeli wykonujecie kontrolne badania krwi, to do punktu pobrań należy przybyć na czczo. Dotyczy to również napojów — nie powinniśmy przyjmować kawy czy herbaty, wskazana jest jedynie niewielka ilość wody. Najlepiej, aby ostatni posiłek spożyć co najmniej 12 godzin przed planowaną godziną badania. Kolacja powinna być lekka — unikajcie produktów ciężkostrawnych, obfitych w tłuszcze i cukry, ponieważ mogą one mieć wpływ na zafałszowanie wyników. Najlepszym wyborem będzie sałatka czy lekka zupa (unikajcie całodziennych głodówek!). Na kilka dni przed badaniem stosujcie dotychczasową dietę i nie wprowadzajcie do niej radykalnych zmian w obawie przed nieprawidłowymi wynikami. Nie będzie to miarodajne w odniesieniu do Waszego codziennego stylu życia. 2-3 dni przed badaniem powstrzymujcie się od przyjmowania alkoholu. Przeciwwskazane jest także palenie papierosów.
Leki i suplementy
Ewentualne odstawienie leków przyjmowanych na stałe czy suplementacji powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem przed wykonaniem badania. Niektóre preparaty mogą wpływać na wyniki oznaczeń z krwi czy poziom hormonów, inne natomiast mogą nie wykazywać żadnego wpływu. Pamiętajcie, aby nie podejmować tej decyzji samodzielnie — zawsze w porozumieniu z lekarzem.
Cykl menstruacyjny
W przypadku kobiet duże znaczenie ma również czas, w jakim wykonujecie badania, a dokładniej faza cyklu menstruacyjnego. Konkretne hormony powinny być oznaczane w zależności od dnia cyklu. Najlepiej, aby lekarz udzielił porady co do wykonywania konkretnych badań w odpowiednim czasie. Badań nie należy wykonywać również w okresie choroby czy urazu.
Stres
W miarę możliwości postarajcie się ograniczyć czynniki stresowe tuż przed badaniem. Kłótnia z najbliższą osobą, ostra wymiana zdań czy stres związany z natłokiem obowiązków i pracy nie jest wskazany. Wysoki poziom stresu może wpływać na pracę i wydzielanie wielu hormonów m.in. kortyzolu, TSH czy insuliny. Na badanie należy przybyć wyspanym, po całonocnym odpoczynku.
Godzina pobrań
Pobranie krwi najlepiej wykonać w godzinach porannych. W zależności od pory dnia, stężenie niektórych hormonów wydzielanych zgodnie z rytmem dobowym może być różne np. TSH czy fT4. Jeżeli na co dzień wstajecie nieco później np. około godziny 10:00 (ze względu na pracę czy inne obowiązki) badania można nieco przesunąć w czasie. Na badanie postaraj się przybyć bez pośpiechu (nie biegnąc i nie jadąc na rowerze). Po dotarciu do placówki usiądź na chwilę i odpocznij, aby ustabilizować ciśnienie krwi.
Aktywność fizyczna
Dzień przed badaniem powinniście zrezygnować z intensywnej aktywności fizycznej np. treningu na siłowni czy joggingu. Jeżeli do tej pory nie wykonywaliście treningów na co dzień — również nie zmieniajcie tego przed samym badaniem. Aktywność dzień przed można ograniczyć do spaceru, codziennej pracy czy domowych obowiązków.
Jakie badania warto wykonać?
Jeżeli zastanawiacie się, jakie badania profilaktyczne warto wykonać i jak często to robić, poniżej znajdziecie takie informacje. Możecie znaleźć je również w moim kalendarzu na rok 2023 (więcej przeczytacie o nim TUTAJ), gdzie macie możliwość zapisania daty ostatniego i planowanego badania. Warto spisywać takie dane w jednym miejscu i mieć je zawsze pod ręką.
- Podstawowe badania krwi i moczu (przynajmniej raz w roku)
- Kontrola stomatologiczna (raz na pół roku)
- Badanie ginekologiczne (1-2 razy w roku) + cytologia (raz w roku)
- Badanie piersi:
- USG (po 25. roku życia – raz w roku)
- mammografia (po 40. roku życia – raz w roku)
Niezależnie od wieku pamiętaj o systematycznym samobadaniu piersi.
- Badanie EKG (po 40. roku życia – przynajmniej raz na 3 lata, najlepiej raz w oku)
- USG jamy brzusznej (raz na 2 lata)
Powyższe wskazania są podane ogólnie. Pamiętajcie, że w przypadku osób ze zdiagnozowanymi chorobami czy z obciążeniami genetycznymi, mogą one wyglądać inaczej.
Profilaktyczne wykonywanie badań jest nie tylko istotne w kontekście diagnozowania choroby, ale także wtedy, kiedy dokuczają nam takie objawy jak ciągłe zmęczenie, uczucie zimna, wypadanie włosów itd. Aby otrzymane wyniki były wiarygodne, ważne jest nie tylko przygotowanie do badania na godzinę przed jego wykonaniem, ale również to, jak wygląda nasz cały poprzedni dzień. Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z powyższymi poradami już zawsze będziecie odpowiednio przygotowani. 🙂
Komentarze Brak komentarzy
Dołącz do dyskusji…