Pasta z bakłażana z bezglutenowymi krakersami
Niedawno na blogu podzieliłam się z Wami przepisem na wyjątkowy, wegetariański obiad z wykorzystaniem bakłażana (znajdziecie go TUTAJ). Jeśli nie przekonała Was tamta forma, być może spróbujecie wykonać domową pastę z bezglutenowymi krakersami, która z powodzeniem sprawdzi się jako wytrawne śniadanie lub zdrowy lunchbox. Skórka bakłażana obfituje w związki o właściwościach antyoksydacyjnych, które chronią nas przed działaniem wolnych rodników. Oprócz tego bakłażan to dobre źródło błonnika, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania jelit. Czy zachęciłam Was do spróbowania? 🙂
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki krakersów wymieszałam w misce i zagniotłam ciasto. Powinno być dość elastyczne i zwarte, choć przy użyciu mąki bezglutenowej będzie to trudniejsze do uzyskania niż w przypadku mąk glutenowych. Podzieliłam ciasto na 3 części. Każdą z nich rozwałkowałam na grubość około 2-3 milimetrów i pokroiłam nożem na mniejsze kawałki (jeśli ciasto się rozerwie — nie przejmujcie się, krakersy mogą mieć dowolne kształty). Kawałki ciasta delikatnie podważyłam nożem i przeniosłam ostrożnie na oprószoną mąką blachę do pieczenia. Krakersy piekłam w 190°C przez około 15 minut (na bieżąco kontrolowałam stopień przypieczenia).
Skórkę bakłażanów nacięłam wzdłuż w kilku miejscach, przełożyłam je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i piekłam w 190°C do momentu, aż skórka stała się lekko brązowa. Po upieczeniu pozostawiłam warzywa do wystudzenia, po czym wydrążyłam upieczony miąższ i pokroiłam go na małe kawałki. Dodałam przeciśnięty przez praskę czosnek, posiekaną cebulę, i oliwę. Całość wymieszałam i doprawiłam do smaku solą.
Komentarze 2 komentarze
Dołącz do dyskusji…
Pyszny przepis, zrobiłam i mąż był zachwycony. Dodałam tylko 1 szklankę cisowianki zamiast połowy jak napisałaś.
Dzięki za rekomendację! Mogę wiedzieć jakiej mąki użyłaś?