Placuszki z buraka

Ach te placuszki… Mogłabym je tworzyć na wszystkie warianty, bo można w nich ukryć tyle zdrowych rzeczy, które niekoniecznie są lubiane w innej postaci. Świetnie sprawdzą się jako propozycja posiłku dla Twojego dziecka, ale także u dorosłych np. do lunchbox’u.

 

Sposób przygotowania: 

Buraka ugotowałam i starłam na tarce na dużych oczkach. Dodałam resztę składników i wymieszałam. Następnie uformowałam placuszki i piekłam w 180 stopniach około 20 minut. Gotowe!

Komentarze 17 komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Super placuszki, korzystamy tylko z tego przepisu. Smakuje niemowlakowi i starszej siostrzenicy, szczególnie z jogurtem naturalnym 🙂

do przepisu podeszłam bardzo sceptycznie… a teraz jem już piąte ciacho i sama nie wierzę jak to możliwe, że są takei pyszne!!!
dziękuję za wspaniały przepis!!! wreszcie mam sposób na buraka! :*

Super placuszki, robiłam kilka razy i zawsze wychodzą wyśmienite:) samo zdrowie:) razi mnie tylko ten niekapek na zdjeciu 😉

dizs je zrobilam , pycha mojej coreczce bardzo smakowaly.
Czy mozna je zamrozic?

Bardzo jestem ciekawa czy przy rozszerzaniu diety córeczki stosowałaś tylko metodę BLW, czy robiłaś to w mieszany sposób, zarówno papki łyżeczką, jak i “do rączki”?

Też lubię buraczane nazywam je burgerami. Ściera surowego buraka na grubych oczkach, dodaję szklankę ugotowane kaszy jaglanej, jajko, łyżka lub 2 mąki jaglanej, czosnek, pietruszka tj. Natka, sól, pieprz i to mieszam. Formuje burgerki i na blachę, na koniec posmaruję olejem rzepakowy i do piekarnika na 40 min. W temp. 200 stopni. Pychotka.

Zrobiłam bez sezamu bo nie miałam. Bardzo dobre, jutro Misia będzie wcinać 🙂

Trudno mi uwierzyć, że dzieciaczki z taką chęcią zajadają buraczane ciasteczka :O

Zapewniam Cie ze zjadaja

3 zdjecia ale no caly czas 3 i pol na stole

Można ale zawsze zdrowiej piec 🙂 Pozdrawiam, Ann

Można. Dzisiaj testowałam, bo nie chciało mi się odpalać piekarnika ? Wyszły przepyszne. Synkowi też smakowały.