Śniadania białkowo-tłuszczowe: tak czy nie?

Śmiało można napisać, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Wiele badań potwierdza, że rezygnacja ze spożywania śniadań może wiązać się z wyższym ryzykiem wystąpienia nadwagi i otyłości, dlatego zdecydowanie nie powinniśmy pomijać tego posiłku.

Zauważyliście pewnie jednak, że obecnie coraz częściej proponuję śniadania białkowo-tłuszczowe. Skąd taka zmiana? Wcześniej, przy intensywnym uprawianiu sportu, węglowodany na śniadanie dawały mi niezbędnego kopa energetycznego, którego mój organizm potrzebował do wykonania dużego wysiłku fizycznego. Przy trybie życia jaki prowadzę dziś, coraz częściej decyduję się na śniadania białkowo-tłuszczowe.

 

Śniadania białkowo-tłuszczowe – dla kogo?

Śniadania białkowo-tłuszczowe polecam szczególnie osobom, które chcę zredukować swoją masę ciała, odczuwają głód pomiędzy posiłkami czy cierpią na insulinooporność.

Pamiętajcie jednak, że niezmiennie sprawdza się tylko jedna zasada – nie ma jednej diety dobrej dla wszystkich. To co obecnie sprawdza się u mnie najlepiej, niekoniecznie zda egzamin u każdego z Was.

Na blogu i w aplikacji znajdziecie wiele przepisów na śniadania białkowo-tłuszczowe. Można wykorzystać przepisy na potrawy z jajek, potrawki z mięsa, tatar, itp. Korzystajcie! 🙂

 

Dlaczego warto wybierać śniadania białkowo-tłuszczowe?

Chciałam Wam przybliżyć nieco korzyści płynące z wyboru właśnie takich śniadań:

  • kontrola apetytu i dłuższe uczucie sytości
  • mniejsze uczucie głodu
  • szybsza redukcja masy ciała 
  • brak gwałtownego wzrostu glukozy i insuliny we krwi po spożytym posiłku
  • odkrycie nowych inspiracji kulinarnych i poznanie innych połączeń smakowych
  • mniejsza ochota na podjadanie pomiędzy posiłkami.

 

Czy to oznacza, że z węglowodanów należy zrezygnować?

Zdecydowanie nie! Są one nam niezbędne, ale ich ilość zależy od naszego trybu życia i innych czynników. Zdecydowanie natomiast należy spożywać węglowodany około treningowo.

Sportowcom przygotowującym się do zawodów, dodatkowo polecam strategię ładowania węglowodanami na dzień lub dwa przed startem. 

Pamiętajcie jednak, że podstawa to OBSERWACJA reakcji swojego organizmu, wyciągnięcie wniosków i spokojne dopasowanie diety do indywidualnych potrzeb. W razie wątpliwości i utrzymującego się złego samopoczucia zachęcam do wykonania specjalistycznych badań laboratoryjnych i konsultacji z lekarzem. 

Poniżej znajdziecie przykładowy przepis na śniadanie białkowo-tłuszczowe.

 

Szparagi z piekarnika z boczkiem

Składniki:

  • 10 szparagów
  • kilka plastrów boczku
  • 1 łyżka masła klarowanego ghee
  • 1 łyżeczka oliwy z oliwek
  • 2 jajka
  • szczypta soli
  • szczypta pieprzu czarnego

Sposób przygotowania:

Przygotuj jajko sadzone na maśle ghee. Boczek pokrój w plastry. Szparagi umyj i usuń twarde końcówki. W piekarniku na papierze do pieczenia ułóż szparagi. Szparagi polej oliwą z oliwek, dopraw solą i pieprzem, i piecz w 180 stopniach około 25 minut.

 

Literatura:

  1. Leidy HJ, Hoertel HA, Douglas SM, Higgins KA, Shafer RS. A high-protein breakfast prevents body fat gain, through reductions in daily intake and hunger,  in “Breakfast skipping” adolescents. Obesity (Silver Spring). 2015 Sep;23(9):1761-4.
  2. Rabinovitz HR, Boaz M, Ganz T, Jakubowicz D, Matas Z, Madar Z, Wainstein J. Big breakfast rich in protein and fat improves glycemic control in type 2 diabetics. Obesity (Silver Spring). 2014 May;22(5):E46-54.
  3. Rong S, Snetselaar LG, Xu G, Sun Y, Liu B, Wallace RB, Bao W. Association of Skipping Breakfast With Cardiovascular and All-Cause Mortality. J Am Coll Cardiol. 2019 Apr 30;73(16):2025-2032.
  4. Smith-Ryan AE, Hirsch KR, Blue MNM, Mock MG, Trexler ET. High-Fat Breakfast Meal Replacement in Overweight and Obesity: Implications on Body Composition, Metabolic Markers, and Satiety. Nutrients. 2019 Apr 17;11(4). pii: E865.

Komentarze 7 komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

A jak to z kolei wygląda u małych dzieci…? Jak odżywiać dobrze nasze dzieciaki? Powinny jadąc śniadania węglowodanowe czy białkowo tłuszczowe? Mówię tu np o 2 – latkach…ktoś coś?

Ja osobiście preferuję śniadania białkowo – tłuszczowe, ale zawsze zastanawia mnie jedno. Ile tak naprawdę mogę użyć węglowodanów do takich śniadań?? Jak jestem w pracy to zazwyczaj wypijam koktajle z dodatkiem owoców (głównie maliny, truskawki, borówki, jeżyny).

Aniu, czy do takiego śniadania białkowo tluszczowego można zjeść kromke ciemnego chleba?

Wtedy to juz nie będzie śniadanie BIAŁKOWO-TŁUSZCZOWE ?

Ja jestem zwolennikiem poglądów Bazana czyli zupa na śniadanie. I raczej nic innego. I nie przekonają mnie żadne najnowocześniejsze badania. Pozdrawiam.?

mój mąż również preferuje zupki na śniadanie 😀