Tętno podczas treningu w ciąży

Jakie powinno być tętno podczas treningu kobiet w ciąży?

Niesamowite jest to jak u wytrenowanej osoby może zmieniać się tętno podczas treningu.  Widzę to po sobie, czasem łapie zadyszka już podczas wchodzenia po schodach 🙂 Ale wtedy spokojnie oddycham i wyrównuję tętno. W styczniu odbędzie się kolejny Camp by Ann, który poprowadzę 🙂 To będzie niezłe wyzwanie dla mojego tętna!

Tak więc jak to jest z tym tętnem u kobiet w ciąży?

Przez wiele lat uważano, że tętno powinno nie przekraczać 140 uderzeń/minutę. Sama często powtarzam, że jeśli kobieta ma obawy, w takim wypadku powinna zwrócić uwagę, aby jej tętno podczas wysiłku fizycznego było w granicach 120-140 uderzeń/minutę. Ale… wszystko zależy od wytrenowania. Tętno u kobiet, które trenowały przed zajściem w ciążę może wynosić do 150-160 uderzeń/minutę.

Według najnowszych badań, jeśli ćwiczyłyście regularnie przed ciążą, nie musicie aż tak bardzo skupiać się na tętnie podczas ćwiczeń. W przypadku zdrowych kobiet Departament Zdrowia i Opieki Społecznej zaleca co najmniej 150 minut tygodniowo aktywności aerobowej o umiarkowanej intensywności – najlepiej rozłożonej na cały tydzień, na kilka jednostek treningowych. O dziwo opracowane wytyczne nie podają żadnych limitów tętna.

Kobiety w ciąży, które były wcześniej aktywne i wykonywały treningi  aerobowe o dużej intensywności, jak najbardziej mogą kontynuować swoją aktywność pod warunkiem, że lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań. Pamiętajcie o tym koniecznie! Każda kobieta jest inna, u każdej ciąża przebiega inaczej, dlatego nie pomijajcie tego kroku.

 

Jak skontrolować swoje tętno?

➡️Używajcie pulsometru.

➡️Starajcie się nie doprowadzać do zadyszki i ćwiczyć z taką intensywnością, żeby wyrównanie oddechu po treningu nie trwało dłużej niż 15 minut.

➡️Jeśli jesteście wstanie rozmawiać podczas ćwiczeń – to utrzymujcie odpowiednią ich intensywność, jeśli jednak nie – zwolnijcie, odpocznijcie, wykonajcie mniejszą ilość powtórzeń. Nic na siłę, ciąża to szczególny okres – zdrowie i bezpieczeństwo swoje oraz maluszka stawiajcie zawsze na pierwszym miejscu.

 

Ważne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa w trakcie treningu:

➡️Bądźcie ostrożne podczas ćwiczeń, ponieważ krew z jamy brzusznej, także z macicy, przemieszcza się do pracujących mięśni i skóry, co może grozić niedotlenieniem płodu.

➡️Konsekwencją zbyt intensywnych ćwiczeń może być zwiększenie ciepłoty ciała (hipertermia). Przypuszczalnie wzrost temperatury ciała powyżej 40 stopni może spowodować uszkodzenie płodu.

➡️Zbyt intensywny wysiłek może powodować przedwczesny poród poprzez pobudzenie skurczów mięśni gładkich macicy.

➡️ Trenujcie w pomieszczeniu z otwartym oknem (jeśli jest taka możliwość).

➡️W trakcie treningu koniecznie pijcie wodę!

➡️Jeśli nie czujecie się na siłach, by robić pełne treningi, z wielokrotnymi powtórzeniami, pamiętajcie, że nawet najprostsze ćwiczenia przynoszą korzyści, zarówno natychmiastowe jak i  w przyszłości.

➡️Jeśli nie czujecie się na siłach – ODPUŚĆCIE!

Jak zawsze powtarzam: SŁUCHAJCIE SWOJEGO ORGANIZMU! To on jest najlepszym doradcą i jako pierwszy da Wam sygnał, jeśli coś nie będzie w porządku. Ćwiczenia nie są po to, aby Was zmęczyć, ale wzmocnić, rozruszać i zrelaksować.

 

Jakie rodzaje treningu można wykonywać w ciąży?

  • Pływanie
  • Pilates (dobry na mięśnie głębokie, kręgosłup)
  • Joga dedykowana dla kobiet w ciąży
  • Fitness (tutaj namawiam do korzystania z mojego autorskiego programu treningowego dostępnego na płycie DVD)
  • Treningi z obciążeniem (hantle)
  • Trening TRX
  • Trening z piłką gimnastyczną
  • Trening z gumą mini band
  • Spacery
  • Nording walking

Bezpiecznego treningu! 🙂

Komentarze Brak komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany