Ania_śniadanie_placuszki

CYKL DROGA DO ZDROWIA: Co spożywać, aby mieć więcej energii?

Energia do działania jest niezbędna każdemu z Nas. Warto wiedzieć, w jaki sposób komponować swoją dietę, aby wspomóc funkcjonowanie organizmu. Oczywiście, najważniejszym aspektem pozostaje odpowiednia długość snu, jednak dziś w ramach cyklu “Droga do zdrowia. Czy wiesz, że…?” chciałabym Wam zdradzić kilka wskazówek odnośnie diety, które mogą okazać się skuteczne 🙂

Praca zawodowa i obowiązki domowe pochłaniają większość naszego czasu. Na szarym końcu jest czas na sen. To z niego najczęściej rezygnujemy. Wielu z nas nie może iść do łóżka przed północą, by nie zginąć w zaległościach. Inne sprawy nie mogą pozostać niedokończone, ale odpowiedni sen dla wielu jest poza priorytetami. Śpimy po 4-5 godzin na dobę zapominając, że takie rozwiązanie bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Regeneracja i zdrowy sen są przecież niezbędne, żeby mieć energię do działania w ciągu dnia (o metodach na polepszenie jakości snu pisałam TUTAJ). Na szczęście, w kryzysowych sytuacjach możecie wykorzystać kilka sprawdzonych przeze mnie sztuczek. Jak się domyślacie, sekretem jest odpowiednia dieta 🙂 Jest to szczególnie istotne teraz, kiedy ponownie przybyła do nas jesień, która dla wielu z Was jest porą roku bardzo trudną i wymagającą wiele od Waszych organizmów. Jeżeli jesteście w tej grupie, to tym bardziej zapraszam Was do lektury poniższego posta 🙂

 

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że…

Zbyt mały posiłek o niskiej kaloryczności może nie dostarczać wystarczającej ilości energii, której potrzebujemy w ciągu dnia. Dieta i jej kaloryczność powinna być dostosowana do potrzeb naszego organizmu. Odpowiednia wartość odżywcza diety jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdego dnia.

Nie zapominajcie również o indeksie glikemicznym produktów. Jeśli chcemy, aby posiłek dostarczał nam energii na dłużej powinniśmy wybierać takie produkty, które charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym.

 

Ania_śniadanie

 

Od czego zacząć dzień? Śniadanie to podstawa, więc zbudujcie mocne fundamenty!

Zadbajcie o to, aby w Waszym śniadaniu znalazły się produkty dostarczające białka, takie jak jaja lub ryby (np. łosoś lub tuńczyk). W dobrze skomponowanym zestawie śniadaniowym powinny znaleźć się także zdrowe tłuszcze, takie jak awokado, orzechy lub olej kokosowy (TUTAJ). Dodajcie do tego również węglowodany złożone, by zapewnić sobie uczucie sytości na dłużej i ustrzec się przed napadami wilczego głodu. Doskonale w tej roli spisują się płatki owsiane (TUTAJ), grube kasze i ciemne, pełnoziarniste pieczywo.

 

Od lat jestem wierna owsiance 🙂

Płatki owsiane dostarczają Waszym organizmom błonnika, głównie beta-glukanu, który posiada właściwości prebiotyczne. Spowalnia on procesy przyswajania cukrów, zapobiegając otyłości oraz wzmacnia układ odpornościowy. Płatki owsiane są również dobrym źródłem witamin z grupy B, fosforu i potasu, a także magnezu, który chroni nas przed uczuciem zmęczenia. Do gotowej owsianki warto również dodać łyżkę naturalnego miodu czy garść owoców (świeżych lub suszonych). Taka zawartość węglowodanów w posiłku na pewno szybko postawi na nogi nawet największego śpiocha. Płatki owsiane możesz również zastąpić kaszą jaglaną, która nie zawiera glutenu, natomiast jest dobrym źródłem żelaza, miedzi i witamin z grupy B. Dodatkowo jest lekkostrawna i naprawdę pyszna!

 

Ania_śniadanie_placki

 

Co warto zjeść po południu?

Wasz mózg do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje glukozy. W porze lunchu zależy nam na zastrzyku energii, ale nie chcemy się czuć ociężale. Ja zawsze odzyskuję siłę po zjedzeniu chudego mięsa, np. drobiu z grubą kaszą lub brązowym ryżem. Takie danie doskonale komponuje się z surówką z moich ulubionych kiszonek (o których więcej przeczytacie TUTAJ) 🙂 Nie zapomnijcie również o przyprawach (TUTAJ)! Papryczka chili, czosnek, cynamon i imbir rozgrzewają, pobudzają metabolizm i dodają energii. Rozmaryn poprawia krążenie, zwalcza uczucie zmęczenia i wzmacnia koncentrację. Same korzyści!

 

A na koniec dnia…

Dla mnie niezawodnym rozwiązaniem jest chuda ryba z warzywami. Ryby są źródłem białka, witamin, składników mineralnych i zdrowych tłuszczów, które pozytywnie wpływają na nasze serce i mózg. Ryba najlepiej smakuje mi w towarzystwie brokułów i szpinaku. Warzywa te zawierają dość sporo żelaza, którego niedobór może być przecież jedną z głównych przyczyn przewlekłego zmęczenia.

 

Co pić?

Zmęczenie i senność mogą być rezultatem odwodnienia. Spożywanie odpowiedniej ilości wody mineralnej (około 2 litrów na dobę) rozwiąże ten problem, a dodatkowo pobudzi metabolizm. By nadać wodzie świeży, letni posmak dodajcie do niej plaster cytryny, imbir i kilka listków mięty. Zamiast wody mineralnej możecie także sięgnąć po wodę kokosową, która jest bogata w cenne elektrolity, zwłaszcza: magnez, potas, sód, wapń oraz fosfor. Jeśli chcecie zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, koniecznie po nią sięgnijcie 🙂 

 

O czym jeszcze pamiętać?

Unikajcie produktów wysokoprzetworzonych, które powodują tylko chwilowy zastrzyk energii. Jednak po niedługim czasie od ich spożycia czujemy się zazwyczaj ociężale i ospale.

Pamiętajcie także o aktywności fizycznej. Dużo się ruszajcie, a dodacie życiu wigoru i nigdy nie zabraknie Wam energii i motywacji do działania! 🙂

Komentarze Brak komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany