ruch_na_co_dzien

Więcej ruchu na co dzień

Aktywny tryb życia to nie tylko regularne treningi, o czym więcej pisałam TUTAJ. Okazuje się, że czasami dużo większe znaczenie ma to, jak wygląda pozostała część dnia i ruch związany z codziennymi czynnościami. Wykazano, że w niektórych przypadkach różnica w wydatkowanej energii związana wyłącznie z aktywnością pozatreningową osób o tej samej masie i wysokości ciała, może wynosić nawet około 2000 kcal na dobę! Przyznajcie sami, że to zdumiewające! To pokazuje, jak wielkie znaczenie w kontekście zdrowia ma nasz ogólny styl życia i działania podejmowane każdego dnia. 

W poprzednim wpisie na ten temat podałam Wam tylko kilka sposobów, dzięki którym możecie zwiększyć swoją codzienną aktywność. Czas na kolejne pomysły! 🙂

 

Przerwa na kawę? Dodaj ćwiczenia!

Poranna przerwa na kawę w pracy to dla niektórych ulubiona część dnia. Można na chwilę odetchnąć, oderwać głowę od obowiązków i pobudzić się ciepłym naparem. Co Wy na to, aby oprócz kofeiny wykorzystać energię, którą dają kilkuminutowe ćwiczenia fizyczne…? Włączcie ekspres lub czajnik, a następnie, zamiast biernie czekać na ulubiony napój, zróbcie kilka skłonów, podskoków lub przysiadów! Może się wydawać, że to przecież zaledwie 2 minuty ćwiczeń. Ale przecież wielu z nas pije 3-4 kawy dziennie, a to daje już 8 minut ćwiczeń dziennie! Jeśli po powrocie z pracy dołożycie do tego 20-minutowy, intensywny trening — otrzymacie łącznie pół godziny aktywnego ruchu.

 

Aktywna przerwa na świeżym powietrzu

Nie od dziś wiadomo, że świeże powietrze i kontakt z naturą skutecznie regenerują nasze ciało i umysł. Jeśli tylko pozwala Wam na to tryb pracy, spróbujcie wyjść na świeże powietrze w trakcie przerwy. Doładujcie się promieniami słońca, zielenią. Jeśli spędzacie dużo czasu przed ekranem komputera, będzie to świetna okazja do odpoczynku dla Waszych oczu. Połączcie to z ćwiczeniami rozciągającymi, które będą miały zbawienne działanie na kręgosłup.

 

Codzienne porządki — okazja do ruchu

Sprzątanie to czasem większy wyczyn dla mięśni niż intensywny trening na macie! Ale nie chodzi tylko o mycie okien czy podłóg. Każdy z Was z pewnością wykonuje codziennie małe prace porządkowe w kuchni, sypialni lub salonie — opróżnianie zmywarki, ścieranie kuchennych blatów, ścielenie łóżka, pranie itp. Skoro są to czynności konieczne, które i tak pochłaniają Wasz cenny czas, warto wykorzystać je jak najlepiej. Postarajcie się zaangażować do tych prostych czynności jak najwięcej grup mięśniowych, wykonać przy okazji kilka skłonów, dodatkowych kroków. Może się okazać, że w ogólnym rozrachunku ma to naprawdę duże znaczenie. 

 

Muzyczny generator endorfin

Muzyka to potężny bodziec do ruchu. Słysząc ulubioną, radosną melodię trudno powstrzymać się od tańca! Wiecie, że pokochałam bachatę całym swoim sercem i ciągle odkrywam kolejne style taneczne. Ta piękna przygoda utwierdziła mnie w przekonaniu, że muzyka i ruch to jedno z najlepszych połączeń. Odpalcie ulubiony utwór, kiedy tylko poczujecie ochotę i pozwólcie sobie na swobodny taniec! To świetny pomysł, jeśli pracujecie długo przy biurku i chcecie “obudzić” swoje ciało. Taneczna przerwa na pewno zadziała! 

 

Niepozorna zmiana

Co w sytuacji, kiedy codzienne obowiązki wymuszają na Was: stanie w kolejce na poczcie, długie dojazdy środkami komunikacji publicznej do szkoły czy pracy, zakupy w zatłoczonym markecie itd.? Czy da się w takich momentach więcej ruszać? Tak! Potrzeba do tego trochę kreatywności i świadomej uwagi, ale na pewno i tutaj da się coś zmienić. Stojąc w kolejce, możecie przestępować z nogi na nogę, lekko uginać kolana, korygować pozycję ciała napinając mięśnie brzucha i pośladków, zrobić kilka wspięć na palce. Podobnie, kiedy stoicie w autobusie czy tramwaju (oczywiście wszystko z zachowaniem zasad bezpieczeństwa). Takie małe, niepozorne zmiany mają znaczenie — nie tylko dla wydatkowanej energii, ale też dla zdrowia układu krwionośnego i kręgosłupa, co zaprocentuje w przyszłości.

 

Każdy ruch ma znaczenie, o czym powinniśmy pamiętać nie tylko podczas treningu na macie. Mam nadzieję, że skorzystacie z powyższych wskazówek i wdrożycie w życie wybrane z nich. Zwiększając swoją codzienną aktywność i dodając do niej regularne treningi, możecie osiągnąć naprawdę wspaniałe rezultaty — nie tylko sylwetkowe, ale przede wszystkim zdrowotne 🙂

Komentarze Brak komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany