Biegaj! Jak? Gdzie? Jakie obuwie?
Biegasz często, uwielbiasz tę aktywność i euforię po treningu, ale masz wrażenie, że mimo pokonywanych kilometrów utknąłeś w miejscu?
Możesz robić kolejne okrążenia w parku bez patrzenia na zegarek i czerpać korzyści z porządnej dawki ruch, ale jeżeli chcesz biegać szybciej i pokonywać dłuższe dystanse lub poprawić technikę biegu to zaplanuj swój trening. Jeżeli nie zdefiniujesz celu i nie przemyślisz jak go osiągnąć to nie uda Ci się dobiec do mety. Nie znaczy to, że powinieneś natychmiast szukać trenera, który pomoże Ci zrealizować cel, możesz to zrobić samemu, krok po kroku.
Przede wszystkim trzymaj prostą postawę od momentu wstania z łóżka. Jeżeli pracujesz w biurze, to zapewne wielokrotnie w ciągu dnia zapominasz o prawidłowej postawie. Jeśli Twoja praca nie wymaga od Ciebie siedzenia przed komputerem, to pewnie nadrabiasz w domu? Cały czas pamiętaj o prostych plecach, bo to bardzo wpływa na Twoją postawę podczas biegania. Podczas porannych treningów w parku często widuję ludzi pochylonych do przodu z ramionami wiszącymi wzdłuż tułowia. Włos jeży się na głowie! Podczas treningu bądź zdeterminowany jak Rocky Balboa, ale nie biegaj jak on! By uniknąć kontuzji, angażować wszystkie mięśnie i swobodnie oddychać, trzymaj się prosto 🙂
Kolejny ważny element to odpowiednie buty i nie mam na myśli tylko tych do biegania. Buty w jakich się poruszamy w ciągu dnia – w pracy, w domu, czy w samochodzie decydują o tym, jak pracują nasze mięśnie. Im wygodniejsze buty, tym bardziej zrelaksowana noga, ale też mniej zaangażowanych do pracy mięśni. Jeżeli kochasz szpilki, to staraj się nie chodzić w jednej ukochanej parze, czy modelu. Pamiętaj, że inny profil buta i wysokość to praca innych mięśni. Zmieniaj buty często, by rozruszać całą nogę. Buty do biegania wybieraj starannie, najlepiej w specjalistycznym sklepie i z pomocą fachowego sprzedawcy.
But biegowy ma w szczególności chronić Cię przed urazami mechanicznymi, jak również musi zapewnić ci odpowiednią amortyzację oraz poziom wsparcia. Bardzo istotny jest również komfort, jakiego chcemy doświadczać.
Liczne badania wykazały, że najmniej kontuzji odnoszą biegacze, biegający w butach, w których czują się wygodnie.
W sklepach Nike pod kątem preferencji biegowych powstał nowy podział butów biegowych, który ułatwi Ci wybór modelu odpowiedniego dla Ciebie.
BIEGAJ MOCNIEJ – Swoboda i elastyczność to silo przeznaczone jest dla biegaczy, dla których wzmacnianie mięśni stopy jest priorytetem. Należą do niego modele z rodziny Free.
BIEGAJ SZYBCIEJ Lekkość i sprężystość to silo, które obejmuje buty lekkie, dokładnie otulające stopę i wyjątkowo sprężyste, aby każdy biegacz mógł podkręcić swoje wyniki. Jego głównym przedstawicielem jest Pegasus.
BIEGAJ DALEJ Komfort i wsparcie to silo z kolei zostało wyodrębnione z myślą o biegaczach, którzy najbardziej cenią sobie płynny bieg, amortyzację i wygodę. Modelem wiodącym prym w tej grupie jest Lunarglide.
Dobieraj buty pod kątem powierzchni i tras na których trenujesz. Nieco innych butów potrzebujesz do biegania po twardym chodniku, a innych po trawie czy ubitej ziemi.
(Jeśli jest to twardy teren np. miejska droga lub park, to używaj butów z elastyczną podeszwą i dużą amortyzacją, ponieważ one zapewnią ochronę twoim stawom, kolanom czy kręgosłupowi.
Biegając po leśnych ścieżkach, lub nieutwardzonych drogach, powinieneś wybrać model o twardej podeszwie, z głębokim bieżnikiem. W ten sposób zapewnisz sobie amortyzację jak również ustabilizujesz stopę, aby nie wykonywała nadmiernych ruchów.
Pamiętaj też, że buty powinny być nieco większe, niż Twój rozmiar, by nie powodowały żadnych ucisków.
(Bieganie w za ciasnych butach nie jest przyjemne, ale również może stwarzać poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i zwiększać ryzyko powstawania urazów). Twoja stopa będzie się musiała przyzwyczaić do nowego obuwia, ale jeżeli dobierzesz je dobrze to treningi będą znacznie wydajniejsze, przyjemniejsze i zmniejszy się ryzyko kontuzji.
Moimi ulubionymi modelami butów Nike są Pegasus i Lunarglide (nie, nie jest to reklama 🙂 – często pytacie, więc odpowiadam :))
To co wyróżnia Pegasusa (ulubione) na tle pozostałych modeli, to to, że zawiera dwie poduszki gazowe Zoom Air umieszczone na poziomie śródstopia oraz pięty. Dają mi sprężystość i natychmiastowy zwrot energii zapewniając skuteczną amortyzację i chronią moje stawy przed przeciążaniem i bolesnymi kontuzjami. Oprócz tego na podeszwie znajdują się wypustki wykonane z trwałej gumy, które zapewniają mi solidną przyczepność, więc mogę bez obaw biegać po zróżnicowanych nawierzchniach.
Lunarglide to zupełnie inna historia. Dzięki systemowi nylonowych włokiem wplecionych w cholewkę but stabilizuje stopę i nie obciąża jej zbędnymi elementami, dlatego też w ruch wkładam mniej wysiłku i mogę skupić się na samej technice biegu.
Mam kilka wskazówek, których stosowanie poprawi technikę, czas i dystans nie tylko wśród początkujących biegaczy:
-
- Kup odpowiednie buty, by uniknąć kontuzji i czuć się w nich komfortowo. Na sobie sprawdziłam wiele par i mogę polecić następując:
- Załóż dziennik i skrupulatnie notuj w nim wszystkie wyniki. Podkreślaj kolejne sukcesy i zapisuj motywujące cytaty. To pomaga i daję wolę walki w trudnych chwilach.
- Trening biegowy niech będzie wzbogacony ćwiczeniami siłowymi i ogólnorozwojowymi. Dodatkowo urozmaicaj swój tydzień innymi aktywnościami jak pływanie, jazda na rowerze, skakanie na skakance, wchodzenie po schodach, czy np. joga.
- Jeżeli czujesz, że potrzebujesz dodatkowej motywacji i fachowego doradcy to znajdź trenera. Nie tylko zadba o dobry trening i motywację, ale także na pewno podpowie co i kiedy jeść, by zadbać o uzyskać lepsze efekty.
- Jedz zdrowe śniadanie, gdyż jest to podstawa zdrowego odżywiania nie tylko wśród sportowców. Niech Twój pierwszy posiłek składa się przede wszystkim z białka, warzyw i zdrowych tłuszczy. Po pierwsze dasz sobie dawkę mocy, która powstrzyma Cię przed podjadaniem w ciągu dnia, a po drugie będziesz czuł znacznie mniejszy głód
- Pozwól sobie na przerwę, bo Twój organizm potrzebuje regeneracji po wysiłku. Następnego dnia będziesz miał dużo więcej energii. Jeśli trenujesz regularnie, to również dbaj o częsty odpoczynek, ale uważaj, by on nie trwał kilka dni 🙂
- Pamiętaj też, że nie od razu Rzym zbudowano. Zacznij od wolnego tempa i krótkich dystansów. Przykładowy trening znajdziesz TUTAJ Cierpliwie pracuj na lepsze efekty i zaplanuj poprawę wyników.
- Biegaj w towarzystwie. Może to być przyjaciółka, kolega albo druga połówka. Po pierwsze trudniej odwołać trening jeśli jesteś na niego z kimś umówiony bo nikt nit lubi być mięczakiem;). Pozytywna presja i zdrowa rywalizacja procentują lepszymi i szybszymi efektami. Porównujcie wyniki i wzajemnie się motywujcie do osiągania lepszych.
BIEGAJ MOCNIEJ – Swoboda i elastyczność . Należą do niego modele z rodziny Free.
BIEGAJ SZYBCIEJ Lekkość i sprężystość. Jego głównym przedstawicielem jest Pegasus. Moje ulubione!
BIEGAJ DALEJ Komfort i wsparcie. Modelem wiodącym prym w tej grupie jest Lunarglide - Od Ciebie zależy, czy będziesz biegać rano, czy wieczorem. Mnie łatwiej się zmobilizować zaraz po przebudzeniu, bo w ciągu dnia trudno się wydostać spod stosu obowiązków nim dzień dobiegnie końca. Poranne bieganie to również doskonały trening dla samodyscypliny. W badaniu World Online dla biegaczy potwierdzono, że najlepszymi godzinami na trening biegowy jest 6 rano… hm… trzeba spróbować 🙂
- Podstawa to postawa! Jeśli spędzasz dużo czasu przy biurku to upewnij się, że klawiatura i monitor są ustawione prawidłowo, a fotel i podłokietniki mają odpowiednią dla Ciebie wysokość. Jeżeli chcesz mieć pewność, że trzymasz dobrą postawę i angażujesz wszystkie mięśnie do ćwiczeń to użyj piłki gimnastycznej zamiast fotela.
- Pamiętaj o odpowiednim oddychaniu. Podczas intensywnego wysiłku musimy dostarczać dużo tlenu do naszych komórek, dlatego nie wierz w mity i oddychaj ustami! Poprawisz komfort treningu jeśli tempo oddechu będzie zbliżone do rytmu kroków. Na początek radzę oddychać w proporcji 3:3 lub 3:2 w stosunku do kroków. Oznacza to, że na wdech przypadają 3 kroki i na wydech 3 lub 2 kroki. Warto nad tym popracować, ponieważ charakterystyczny ból w boku jest spowodowany właśnie złym tempem oddechu i przerywa trening nawet zaawansowanym biegaczom.
Mam do zaproponowania dwa PLANY TRENINGOWE dopasowane do różnych potrzeb i poziomów zaawansowania:
- Foto. ROBERT LEWANDOWSKI 🙂
-
- Cardio Blaster – interwał, który spala wiele kalorii w krótkim czasie i doskonale wzmacnia układ sercowo – naczyniowy, a zatem poprawia ogólny stan zdrowia. Do jego wykonania potrzebne Ci są rower i bieżnia.
- Rozgrzewka atletyczna – 5 minut.
- Rozgrzewka wolny bieg – 15 minut
- Bieg 90 do 95 procent tętna maksymalnego, tzn. powinieneś się czuć się jak 8,5 lub 9 w skali 1 – 10 – 3 minuty
- Aktywny odpoczynek jak marsz lub lekki bieg – 3 minuty
- Wykonaj powtórzenia – x3
- Cooldown – 10 minut
- Cardio Sprint Pyramid – interwał, który opiera się na ciężkiej pracy, ale też rekompensuje ją odpoczynkiem
- Rozgrzewka atletyczna – 5 minut
- Rozgrzewka biegowa za zwiększonym tempem w ostatnich 5 minutach – 15 minutach
- Część Główna dzieli się na następujące sekcje:
- Cardio Blaster – interwał, który spala wiele kalorii w krótkim czasie i doskonale wzmacnia układ sercowo – naczyniowy, a zatem poprawia ogólny stan zdrowia. Do jego wykonania potrzebne Ci są rower i bieżnia.
sprint – 30 sekund / trucht – 30 sekund
sprint – 1 minuta / trucht – 1 minuta
sprint – 2 minuty / trucht – 2 minuty
sprint – 4 minuty / trucht – 4 minuty
sprint – 2 minuty / trucht – 2 minuty
sprint – 1 minuta / trucht – 1 minuta
sprint – 30 sekund / trucht – 30 sekund
Sprawdź, który plan bardziej Ci odpowiada, ale najwięcej korzyści przyniesie stosowanie obu zamiennie.
Do dzieła!
Komentarze 25 komentarzy
Dołącz do dyskusji…
Aniu, dysponuje kilkoma prawami butów sportowych. Zaczęłam od butów nike Free 5.0. Buty do startu w ćwiczeniach wystarczające. Teraz potrzebuje buty do ćwiczeń TRX oraz buty do biegania na 20 km. Jestem zawiedziona obsługa w sklepach ! Dwa razy reklamowałam buty, do dnia dzisiejszego nikt nie był mi w stanie polecić butów do trx. W nike się slizgam, buty, które są dostępne, które sprawdzam strasznie się ślizgają. Dwa miesiące sama wybierałam byty do biegania i udało się, salonowy x-seam 3D city trail. Szkoda tylko, ze nie można liczyć na fachowa poradę, tylko sprzedaz za wszelka cenę ! Jeśli jesteś w stanie opisać lub dać wskazówki, która marka i model do jakich ćwiczeń się nadają byłoby super.
Najlepszy jest ostatni tekst! foto Robert Lewandowski!!! Normalnie rozczuliło mnie to!! Jesteście świetną parą!!!!
Cześć!
Dziewczyny liczę na Waszą pomoc i wspólną motywację.
http://www.befit1.blog.pl
Dzien dobry!
Mam pytanie odnosnie planu dla poczatkujacych.. Tydzien 9 i 10.. Przykladowo “10 minut spokojnego biegu +25 minut spokojnego biegu” to literowka i powinno byc w jednym z dwoch “marszu” zamiast biegu czy ja cos opacznie zrozumialam? bo wychodzi na to ze to 35 min biegu a jednak jest rozroznione..
Z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam!
Siema,
Moje pierwsze i obecne buty do biegania do Pegasusy, aczkolwiek nie ich ostatni model, 33, tylko 32.
Nie wiem, dlaczego, ale 33 mają bardzo ciasną cholewką – są niewygodne!
Jak butowi zużyje się amortyzacja (max. pół roku), to go wrzucam do pralki i chodzę w nich do pracy. Co za komfort człapania:-)
Pani Aniu jaki model butów ma Pani na zdjęciu?
Czy dobrze jest biegać na czczo? Czy powinno się cokolwiek „przegryźć” lub wypić?
Witam! Dobry wpis. W szczególności dobra uwaga o plecach :). Mam za to pytanie: czy ‘Diet by Ann’ sprawdzi się do bardziej zaawansowanego biegania, gdzie kilometraż tygodniowy to nawet 120 km (8 treningów) i spalone 8000 – 9000 kalorii ?
pzdr, k.
Aniu a może dodasz kiedyś post jak się ubrać na zimowe bieganie ? 🙂
Bardzo prosimy o przykłady bialkowo tłuszczowych śniadań ????
są na blogu
Pozdrawiam
Pani Aniu a jaki model butów ma Pani na zdjeciach?
Rewelacyjny wpis!!! Bieganie towarzyszy mi od ok 3lat z roznym skutkiem I przerwami… choroby, druga ciaza 🙂 teraz jako typowa matka polka dwojki dzieci potrzebuje naprawde motywacji, a ten wpis pobudza I aktywizuje do dzialania 🙂
Hej Aniu, wiesz, czy kupię Twoje produkty w Szczecinie? (chodzi mi najbardziej o batony). Wyjeżdżam pojutrze i nie zdążę zamówić już..
*pomoże Aniu
Wygodne buty, wiadomo. Mogę potwierdzić jedno. Poranne bieganie daje najlepsze efekty. Biegałam różnie, czasem 5 czasem 6 rano. Nie ma innej pory dnia na lepsze bieganie. A najgorsze jest wstanie z łóżka. Zasada jest prosta. Wstajesz automatycznie, bez sekundy myślenia, że jeszcze minuta. Jak tak zrobisz to może być klops. Budzik i od razu wstajesz, muzyka i w rytm wrzucasz ciuch biegowy jednocześnie robiąc lekka rozgrzewkę. I gazu do przodu. Zima to dobra pora na start. Przysięgam 😀
Świetny wpis i świetne plany treningowe.! 🙂
Ja tez biegam w Pegasusach 32 i zgadzam się z tym, ze na twarde nawierzchnie są genialne 🙂 poza tym mają świetna wentylację stopy 🙂
Aniu a przed bieganiem rano jeść śniadanie czy nie ?
Bardzo przydatny artykuł. Ubieram butki i do biegu gotowi start :-). Bieganie jest super
Pani Aniu ! 😀 Zainteresował mnie pani trening-Cardio Sprint Pyramid. Pytanie Brzmi,w jakim % tętna należy go biegnąć? Pozdrawiam!
Dziękuję. Świetny artykuł . Biegam od 1,5 roku Juz teraz po 10 km średnio 3,4 razy w tygodniu. I właśnie wczoraj pomyślałam co zrobić żeby zwiększyć tempo. Dzieki wielkie jesteście najlepsi ???? dobrego dnia
Super !
Dzięki Ania! Bardzo pomocny post
Czy dobrze jest biegać na czczo? Czy powinno się cokolwiek “przegryźć” lub wypić?