Z cyklu DROGA DO ZDROWIA – kilka słów o błonniku

Jeśli chcemy prawidłowo zadbać o swój organizm, musimy pamiętać również o zdrowiu naszych jelit, pomogą nam w tym kiszonki, jogurty probiotyczne oraz – najważniejszy ze wszystkich – błonnik. Zdrowe jelita poprawią nasze samopoczucie i zwiększą wydolność, bo wszystko wywodzi się z jelit.

 

Jednym z głównych błędów żywieniowych jest nieprawidłowy skład posiłków pod względem makroskładników.

Zbyt duża ilość cukrów prostych i tłuszczów zwierzęcych oraz popijanie posiłków słodzonymi napojami to najczęstsze błędy jakie obserwuję. Zbyt obfita kolacja to także problem wielu z nas. Pamiętaj, że w ramach tego posiłku nie zaleca się spożywania produktów tłustych i ciężkostrawnych.

Kolejnym błędem jest pomijanie posiłków, które może sprzyjać podjadaniu i rozwojowi nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Racjonalne żywienie powinno natomiast uwzględniać optymalnie 5 posiłków spożywanych w ciągu dnia. Powinno przestrzegać się stałych godzin ich spożywania. Posiłki powinny być spożywane co około 3-4 godziny. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Powinno być spożyte do około 1 godziny po przebudzeniu. Ostatni posiłek powinien być spożyty nie później niż 2-3 godziny przed snem.

Przejdę więc do błonnika, który jest bardzo istotny w naszej diecie.

 

Czy wiesz, że…

Błonnik należy do grupy węglowodanów odpornych na działanie enzymów trawiennych.

Co to oznacza? Stanowią go części roślin, które w postaci niestrawionej przechodzą przez układ pokarmowy. Pomimo że nie ulega on, tak jak reszta węglowodanów trawieniu oraz wchłanianiu, jest bardzo ważnym elementem codziennego jadłospisu.

Błonnik odpowiada za wspomaganie perystaltyki jelit, stymuluje prawidłowe procesy fermentacyjne w naszym organizmie (zapewnia prawidłowe działanie mikrobiomu jelitowego), redukuje poziom cholesterolu, obniża stężenie glukozy po posiłku, zmniejsza czas interakcji między błoną śluzową jelita a toksynami (prewencja nowotworowa).

 

O czym warto pamiętać?

  • Każdy gram błonnika to około 2 kcal.
  • Dzienna podaż błonnika powinna wynosić 25–35 g.
  • Zarówno zbyt dużo, jak i zbyt mało błonnika może mieć negatywny wpływ na nasz organizm.
  • Należy spożywać błonnik z wielu różnych produktów spożywczych, tak aby zapewnić odpowiednią podaż wszystkich jego frakcji.
  • Błonnik pokarmowy można znaleźć m.in. w produktach zbożowych z pełnego przemiału (kasze, makarony, pieczywo), warzywach, owocach, orzechach oraz nasionach roślin strączkowych.

 

Musli w kubeczku

Nie macie pomysłu na ekspresowe, zdrowe i pożywne śniadanie? No to proszę bardzo 🙂 Kto jeszcze nie próbował moich MUSLI w kubeczkach? Są świetne nie tylko ze względu na dobry smak, ale też łatwość i szybkość przygotowania, a pewnie bywacie zabiegani równie mocno jak ja! 😀 Płatki owsiane z owocami wystarczy zalać mlekiem roślinnym lub wodą i gotowe.

Do wyboru:

– truskawka & wiśnia & porzeczka,

– kakao & banan & malina.

To porcja błonnika, naturalnych witamin i minerałów, która zapewni Wam energię na długo i przy okazji wzmocni układ odpornościowy. Zapraszam na Foods by Ann i smacznego!

Komentarze 3 komentarze

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Błonnik jest często pomijany przez dietetyków, a ten składnik naszej diety powinien być ważniejszy od bialka. Super wpis, potrzebujemy 30g błonnika dziennie, niestety statystycznie zjadany go od 5-10g dziennie:-( i to jest podstawa wielu naszych problemów zdrowotnych.

Ja mam pytanie odnośnie syropu z pędów sosny albo syropu z bzu. Ponieważ moja teściowa, która od dawna interesuje sie takimi zdrowymi rzeczam robi te syropy, ale ona ich nie pasteryzuje i dlatego po czasie fermentują. Czy takie sfermentowane soki nadal są zdrowe? Bo bardzo często moje dzieci piją u niej te soki.

Ten element jadłospisu jest bardzo istotny. Dobrze, że pani o tym pisze.Pozdrawiam.?