Kręgosłup – Twoja oś życia

Co zrobić, by zachować kręgosłup w dobrej kondycji?

kreg

Moja rada: karate, joga, pilates :). I pływanie.
Pamiętaj:

  1. Nie przebywaj zbyt długo w pozycji siedzącej lub stojącej. Jeśli musisz – rób przerwy.
  2. Zadbaj o regularną aktywność fizyczną oraz regenerację.
  3. Podczas stania i siedzenia postawa powinna być wyprostowana. Siadaj tak, aby zachować lordozę w odcinku lędźwiowym np. włóż coś pomiędzy lędźwie, a oparcie fotela w samochodzie i podczas pracy przy
  4. biurku.

  5. Wykonuj ćwiczenia stabilizacyjne, które wzmacniają tułów
  6. Zadbaj o dobry materac i małą poduszkę (lub śpij na płasko), śpij 6-8 godzin. Przeciągaj się rano!
  7. Trenuj wszystkie mięśnie równolegle. Wykonaj tyle samo powtórzeń np. na mięśnie brzucha jak i na mięśnie grzbietu. Pamiętaj silny brzuch to lepsza stabilizacja kręgosłupa!
  8. Jeśli odczuwasz ból pleców, zgłoś się do dobrego fizjoterapeuty. Masaż złagodzi napięcia.
  9. Nie dźwigaj ciężkich rzeczy, nie podnoś nigdy ciężkich przedmiotów na wyprostowanych nogach!

Kręgosłup to bardzo delikatny układ kostny z centralną częścią układu nerwowego. To także nasze centrum energetyczne.

Dbaj o swoją oś!

Komentarze 20 komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Ja tez prowadzę raczej siedzący tryb życia, ponieważ pracuję przed komputerem. Staram się chodzic systematycznie na basen, ale to nie wystarcza. Zastanawialam się czy dobrym pomysłem nie byłby materac rehabilitacyjny, dzięki ktoremu mój kręgosłup odpoczywałby podczas snu?

Ja uwielbiam pływać, dzięki temu tez korzysta mój kręgosłup, bo po prostu odpoczywa wtedy, a ja mam prace siedzącą i tego potrzebuję.

Ja zbyt długo zapominałam o swoim kręgosłupie i teraz mi o tym przypomina codziennie

Super, że tyle osób dba o kręgosłup. Większość z nas o nim niestety całkowicie zapomina. A obecny tryb życia i najnowsze trendy niestety jemu nie sprzyjają. Komputer, tablety, cała inna elektronika i bardzo minimalan ilośc ruchu. Na wierzchu tego wszystkego ogromna nadwaga większości ludzi. A potem bóle pleców u większości 40 latków i wyżej. Straszne. A tak prosto się poruszać, popływać, potrenować Yogę.
http://www.apetytnafitness.pl

Witam Aniu, strasznie mam problemy z moim kregoslupem, czytalam w twojej ksiazce o cwiczaniach stabilizacyjnych.
Czy mogla bys pare takich cwiczen tutaj wstawic na twoj blog. Dziekuje i Pozdrawiam

Aniu,
a czy ćwiczenia wpływają na to, że ma się płaski tyłek (taki jak Ty)? co zrobić, żeby podczas ćwiczeń tyłek nie zrobił się płaski?

Przyczyn dolegliwości bólowych kręgosłupa jest wiele. Silny ból, napięcie mięśni to najczęściej mechanizm obronny…który umożliwia ,,funkcjonowanie” na dany moment…Masaż? Różnie z Nim bywa. W wielu przypadkach może zaszkodzić ponieważ rozluźni tkanki które w mechanizmie obronnym zostały napięte. Przyczyny bólu warto szukać ,,głębiej” . Pozdrawiam hpba:)

Mialam okazję, się przekonać, jak wygląda ból kręgosłupa. Praca siedząca w biurze nie jest idealna dla naszego ciała, na szczęście wyćwiczone mięśnie brzucha spowodowały, że nie miewam już bólu pleców:)))) im więcej mamy mięśni, tym lepiej dla naszego zdrowia!
http://www.haydenka.blogspot.com

Słyszałam, że pływanie żabką może obciążać kręgosłup, ale nie wiem, czy to prawda… Ktoś coś słyszał na ten temat? Wpis super! Szybko zwięźle i na temat 😉 Zapraszam do nas http://liveat.pl/

To prawda, już kilka lat temu odradził mi to mój fizjoterapeuta. Na kręgosłup najlepszy grzbiet i kraul, a jeśli już żabka to mało i tylko z głową pod wodą 🙂

Zgadzam się pływanie to jedna z najprzyjemniejszych form relaksu dla kręgosłupa i treningu zarazem. Codziennie spędzam przynajmniej 8h przy komputerze w pracy i odczuwam bóle w okolicy kręgosłupa lędźwiowego jednak treningi, rozciąganie i basen łagodzą ból i pozwalają wrócić do pełnej sprawności. Kolejny dowód na to, że aktywność fizyczna jest dobra na wszystko 🙂 Warto pamiętać o dużych obciążeniach o których pisałaś. Jeśli odczuwamy ból kręgosłupa lepiej unikać takich obciążeń. http://dbamofigure.pl/

Czy mogłaby pani polecić w kolejnym wpisie jakieś ćwiczenia na kręgosłup ponieważ dużo siedzę i potem boli mnie odcinek szyjny oraz mam spięte mięśnie karku. Pozdrawiam.

Oj tak, trzeba dbać o kręgosłup, też mam pracę siedzącą i później muszę trochę poćwiczyć by lepiej się czuć 🙂