Przechowywanie żywności

Coraz częściej dokonujemy świadomych i dobrych decyzji będąc na zakupach i wybierając świeże, naturalne produkty dobrej jakości.

Uważniej czytamy etykiety, liczymy kalorie, zawartość cukru oraz tłuszczu i kupujemy te najlepsze dla nas wierząc, że to pomoże nam zachować zdrowie. To bardzo dobre i słuszne decyzje, ale ważne jest także przechowywanie żywności. Bardzo często składniki najwyższej jakości mogą stracić swoją trwałość, wszystkie wartości odżywcze lub nawet nam zaszkodzić jeśli np. za późno znajdą się w lodówce.

Przede wszystkim należy uważać, by nie dopuścić do rozwoju bakterii w żywności. Najlepsze warunki do ich rozmnażania to ciepło (5-63 ºC) i wilgoć. Jeśli już pojawią się w produkcie to podwajają swoją liczbę w ciągu 10-20 minut, co oznacza, że z jednej bakterii w ciągu doby będzie ich 7 milionów!

Bądźmy szczególnie ostrożni w przypadku takich produktów jak:

  • gotowane i surowe mięso
  • nabiał
  • jajka
  • ryby i owoce morza
  • gotowany ryż

Na pewno Twoją żywność zabezpieczy kontrolowanie odpowiedniej temperatury:

  • w zamrażarce powinno być poniżej -18 ºC
  • w lodówce powinna być temperatura pomiędzy 1-4 ºC
  • pożywienie musi być gotowane w temperaturze powyżej 70 ºC
  • odgrzewane posiłki również powinny osiągnąć temperaturę minimum 70 ºC
  • jedzenie ugotowane wcześniej można odgrzać jedynie raz

Nie bez znaczenia jest również fakt co i jak leży w Twojej lodówce.

Ważne jest by wiedzieć, które produkty wymagają najniższej temperatury, a które mogą „leżakować” w nieco cieplejszych klimatach 🙂 Najwyższe półki oraz te umieszczone na drzwiach od lodówki są najcieplejsze, z reguły około 3-4 ºC, a zatem tam możemy trzymać domowe przetwory, dżemy, musztardę, keczup czy ugotowane posiłki czekające na odgrzanie. Środkowe półki są nieco chłodniejsze – temperatura około 2-3 ºC i na nich umieszczamy produkty, które wymagają niższych temperatur, ale też nie mają zbyt długiej daty ważności. Są to np. wędliny, jajka, sery, jogurty, itp. Na samym dole lodówki jest najzimniej, tu zatem przechowujemy surowe mięsa i ryby, które nie powinny mieć styczności z innymi produktami spożywczymi, by nie dopuścić do rozwoju groźnych bakterii. Jeśli masz w lodówce surowe mięso i ryby nie zapakowane przez producenta, z oznaczoną datą ważności, to nie ryzykuj i nie jedz ich po 2 dniach.

Jeśli kupiłaś jajka, to włóż je najlepiej do lodówki. Niejednokrotnie spotkałam się z opinią szefów kuchni, że jajka najlepiej smakują jeśli przed przyrządzeniem są przechowywane w temperaturze pokojowej. Może i jest to prawda, ale bezpieczeństwo i zdrowie są najważniejsze i dlatego jeśli chcesz to wyjmij jajka z lodówki, ale około 15 minut przed ugotowaniem.

Jaja najlepiej przechowywać w lodówce, pomieszczeniach suchych, ciemnych i chłodnych o temperaturze nie niższej od 0 stopni.

Pamiętaj również o tym by mieć różne deski (najlepiej szklane lub plastikowe, a nie drewniane) i noże do krojenia nabiału, mięsa, ryb oraz owoców i warzyw. Myj je natychmiast po użyciu. W ten sposób uchronisz się przed przedostaniem się ewentualnych groźnych bakterii z surowego mięsa do np. sałatki owocowej, takich jak  Salmonella, Listeria, Campylobacter i Escherichia coli

Nie zapominaj o higienie w kuchni!

Przygotowując posiłek bardzo dokładnie myj ręce po każdym kontakcie z surowymi produktami pochodzenia zwierzęcego. (o myciu produktów pisałam TUTAJ)

Dbaj o czystość blatów kuchennych i używaj do tego odpowiednich środków.

Pamiętaj, aby kosz na śmieci miał przykrycie i najlepiej jeśli jest otwierane za pomocą pedała, bo to uchroni Twoje ręce przed kontaktem z zarazkami.

Oczywiście regularnie wyrzucaj śmieci! 🙂

Komentarze 67 komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

a ja polecam po prostu zakupić solidną zgrzewarkę próźniową, mam fajny solidny model Food Saver – łatwo schować do szuflady a świeżość kilka krotnie dłuższa

szczególnie do ryb i rzeczy z sosami to doceniłem zgrzewarkę próżniową , mam FoodSaver, bardzo mały a wygodny model

Świetny wpis! Skutecznie zainspirował mnie do zrobienia porządków w lodówce i przemeblowania jej. Dziękuję Aniu 🙂

Aniu mogłabyś dokładnie napisać jakie owoce i warzywa przechowywać w lodówce? W internecie są różne sprzeczne informację, a chciałabym by moje owoce i warzywa jak najdłużej były dobre i smaczne.

Bardzo praktyczny wpis, zwłaszcza dla osób, które dopiero wgłębiają się w tajniki zarówno gotowania jak i samodzielnego życia.

Pozdrawiam!

Super artykuł Pani Aniu …ale ziemniaków nie należy przechowywać w lodówce ponieważ skrobia zamienia się w cukier i ziemniak staje się słodki a także cebula przekrojona też nie powinna leżeć w lodówce bo po 1 śmierdzi a po 2 zbiera wszystkie zarazki. No ale cóż nikt nie jest doskonały 🙂 a tak na marginesie to wielki szacunek ze widzi Pani w gotowaniu tak wiele przyjemności

Aniu znasz może jakieś godne polecenia naturalne środki czystosći w kuchni i całym domu również dla osób z małymi dziećmi.
Chodzi głównie o naturalne i skuteczne składniki .

Polecam niemieckiej firmy ecover – rewelacja!

Soda , ocet , kwasek cytrynowy , cytryna , kawa (pochłanianie brzydkich zapachów) , i mniej naturalny ale najlepszy – płyn do mycia naczyń , np. ludwik. Pozdrawiam

wg naszej lodowki – producenta i instrukcji, a dole w szufladach mamy przechowywac rozne warzywa…. wiec ja nie jestem przekonana do postu – na pewno pozyteczny ale ile w tym prawdy to nie wiem :/

Kiedyś ogladalam program poranny i było tam o przechowywaniu żywności a mianowicie warzyw i ekspert mówił że nie nałezy ich umieszczac w lodówce bo tracą cenne wartości, jedynie te rozpoczęte należy aby zapobiec zepsuciu – co Ty Aniu o tym sądzisz?

Ahhh jak to ludzie potrafią zazdrościć … i z tej zazdrości i tej zawiści piszą takie pierdoły….
Zamiast się cieszyć że takie osoby jak Ania dzielą się swoją wiedzą – a nie musiała by tego robić
blog nie jest jej ” zarobkiem na życie ” tylko pasją i chęcią podzielenia się czymś z innymi

Bardzo trafny artykuł szczególnie dla kobiet w ciąży, wiele artykułów (np. o probiotykach, alergii) zaskoczyło mnie – gdyż były bardzo fachowo i trafnie opisane. Od tej pory chętnie czytam artykuły na stronie hpbanew.client.beyond.pl

Kartofle , czosnek , cebula w lodowce? Tak na pewno nie przechowuje sie zywnosci!

… nie przechowujemy w lodowce ani poza nia i pod zadnym pozorem przekrojonej cebuli!!!

otoz ziemniakow nie nalezy przechowywac w lodowce bo skrobia zmienia sie w cukier prosty.

Ja też od dawna przechowuje czosnek i cebule w lodówce. Jedynie ziemniaki są poza nią.

Ziemniaki należy wręcz trzymać w lodówce. Wtedy nie kiełkują. A kiełkujących ziemniaków nie należy jeść.

Wspaniały artykuł,Aniu !!! Właśnie odkrywam Twojego bloga i jestem zachwycona ! Kopalnia wiedzy, biorę się za czytanie !
Pozdrawiam cieplutko i przesyłam masę dobrej energii i życzę zdrowia :*

Aniu – uwielbiam twoje artykuły, w Piotrze i Pawle jakieś 3 tygodnie temu widziałam twoje stanowisko
ahh jak się ucieszyłam !! kupiłam pół kartona batonów a po tygodniu nie było już nic 😀 dobrze że mogę zamówić przez internet 😀

– z niecierpliwością czekam na wprowadzenie nowych smaków o których pisałaś, czy możesz
zdradzić jakie będą ?

Aniu super napisany post! ???????????? chętnie skorzystam i pomyśleć że takie małe czynności są takie ważne ????dzięki wielkie ????pozdrowionka

Anno, zapomniałaś/Twoi współpracownicy zapomnieli o podstawowej zasadzie przechowywania żywności – myj owoce, a szczególnie te tropikalne

współpracownicy :)?????
Hmmm, nie do końca rozumiem…
o myciu warzyw i owoców pisałam już i jest przekierowanie do linka.

Pani Aniu jak zwykle świetny artykuł a przede wszystkim przydatny. Idę poprzestawiać kilka rzeczy 😉

Dziękuję 🙂

a nie wspomniałaś o podstawie – umyj warzywa i owoce – tego uczyli w podstawówce

Lidio, o rzeczach oczywistych nie ma potrzeby wspominać. .. każdy podstawówkę skończył…

Podobno najzimniejsza jest gorna półka gdyż znajduje się przy zamrażalniku

ja mam zamrażalnik na dole … 🙂

A jak zamrazlnik jest na dole…..?

Jak to jak 😀 większość lodówek ma zamrażarki na dole hehe

zależy czy masz zamrażalnik na dole czy na górze xDD

Ale górna półka jest też bliżej Słońca, czyli – musi być cieplej, przynajmniej za dnia.

Kiedy woda kokosowa bedzie ponownie dostepna w sprzedazy w Pani sklepie?

Już wkótce ok tygodnia, proszę o cierpliwość<3

A ja slyszalam opinie ze najzimniejsza jest gorna polka gdyz znajduje się przy zamrazalniku

Aniu, bardzo proszę o jakieś rady/zalecenia/ćwiczenia na otyłość brzuszną …

Pozdrawiam 🙂

Odstaw mąki pszennej i wszystko co z tej mąki można zrobić. Problem tkwi w glutenu który jest głównym winowajcą. Odstawiłem i po pół roku nie było 15 kg i do dzisiaj tak się trzymam. Jest bardzo pouczająca książka Williama Davis’a “Dieta bez pszenicy”.

Takiego wpisu mi brakowało. Niby wiemy jak przechowywać produkty a jednak okazało się że nie do końca. Znam ludzi, którzy kroją surowe mięso na tej samej desce co chleb, warzywa i inne…. Myślę że to wynika z niewiedzy. A szkoda bo nie wiemy jak bardzo sobie szkodzimy.

Czy to prawda że nie wolno popijać do posiłku tylko napić się godzinę po? Pozdrawiam

tak, pisałam na ten temat – zaburzenie trawienia oraz nie łączenie produktów.

Szklanka przegotowanej wody 15 minut przed posiłkiem jest ok? Całą godzinę trzeba czekać po posiłku aby napić się wody? Pozdrawiam cieplutko

59 minut wystarczy. To wg najnowszego odkrycia dr Nichuniewiem.

Podobno jakieś 20-30 minut po skończeniu posiłku 🙂

Jeszcze jedna WAŻNA rzecz,wkładajmy do lodówki tylko umyte wcześniej warzywa,owoce i jajka.Nie wyobrażam sobie aby brudne produkty przechowywać razem z innym jedzeniem.

Jajka powinno sie myc bezposrednio przed uzyciem.

Ja swoje myje przed i po użyciu. No fakt – nie trzymam ich w lodówce.

Jeszcze jest ważne żeby umyć czasem lodówkę.

Aniu, tyle masz pozytywnej energi, poleć cos na lekka depresje? Ostatnio średnio sobie radzę a chciałabym odzyskać siły o uśmiech.

Ciężko mi napisać wszystko w jednym zdaniu, w komenatrzu.
Z pewnością pomoże tutaj zdrowa dieta 🙂
Zapraszam do zakładki FILARY ZDROWIA u góry na blogu.

polecam wizytę u terapeuty. nawet pozornie niegroźny stan zdrowia psychicznego warto skonsultować ze specjalistą aby nie przerodził się w coś naprawdę poważnego. nie można bagatelizować takich sygnałów. tutaj sama zdrowa dieta nie pomoże, choć na pewno wesprze cały proces. 🙂 pozdrawiam.

Kochani, jeśli nie jest mowa o gorszym samopoczuciu.. teraz mamy przesilenie wiosenne!

Właśnie niewłaściwe odżywianie i problemy jelitowe są przyczyną większości depresji.To terapeuci nic tu nie pomogą.Szkoda na nich czasu.

Też chętnie się dowiem jak poradzić sobie z depresją i nerwicą :/

Polecam Ashwagandha firmy Swanson ewentualnie Schizandra (Ania chyba kiedyś pisała o niej pod haslem cytryniec chiński). To ziolowe suplementy, a działają naprawdę super na przejsciowe załamania nastroju. Pozdrawiam ????

Tak pisałam na blogu 🙂 Polecam!

Witam Pani Aniu,
Na zdjeciu widac pomarancze i czosnek w lodowce – wiele sie mowi o tym ze powinno sie je przechowywac w temperaturze pokojowej… Jak to jest z cytrusami, cebula i czosnkiem?

Aniu dziękuję za super wpis przemebluję trochę moją lodówkę … i mam pytanie odnośnie twojego ostatniego artykułu w SHAPE czy to dotyczy rownież dzieci ? Miłego dnia 🙂