Przyprawy i zioła, które musisz mieć w swojej kuchni

Ten kto śledzi moje wpisy na blogu, Facebooku czy Instagramie doskonale wie, że jestem w nich zakochana. O czym mowa? O ziołach i przyprawach, które wykorzystuję na co dzień w kuchni 🙂

To moja mama zaszczepiła we mnie miłość do przypraw, kiedy byłam jeszcze dzieckiem. Dziś, gdy gotuję z sentymentem wracam do chwil, gdy zrywałam z gałązek świeże listki bazylii, mięty, majeranku czy oregano, by później wykorzystywać je w różnych posiłkach. Wracam też pamięcią do chwil, gdy mama dowodziła w kuchni: “dodaj szczyptę” mówiła i wymieniała kolejno: kurkumy, pieprzu, kminku, cynamonu i wielu innych przypraw.

Przyprawami można nazwać różne części roślin np. owoce, nasiona, korzenie i liście. Do dań na słodko wykorzystuję głównie cynamon (pozyskiwany z kory), gałkę muszkatołową i kardamon (nasiona) oraz imbir (korzeń). Do dań wytrawnych używam natomiast: kurkumę (korzeń), chili, paprykę słodką i ostrą (owoc), bazylię, oregano i tymianek (liście).

Zioła i przyprawy cenię  zwłaszcza ze względu na ich niezwykłe właściwości prozdrowotne i lecznicze. Wiele z tych dodatków przyprawowych jest jednocześnie produktem wykorzystywanym w ziołolecznictwie. Lista korzyści wynikająca z ich stosowania jest długa, wspomnę tylko o kilku takich jak: przyspieszenie procesu trawienia, działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Przyprawy są jak skarby od natury.

Jest jeszcze jeden bardzo ważny aspekt wykorzystywania w kuchni przypraw. Są one cenione ze względu na walory sensoryczne, w tym aromat – nadają niezwykły smak i zapach potrawom. Przyprawy nadają również niezwykły kolor naszym daniom, jak na przykład kurkuma, która barwi potrawy na piękny żółty kolor.

 

 

Cynamon

To moja ulubiona przyprawa. Pozyskuje się go z kory cynamonowca, a jego ojczyzną jest Cejlon (Sri Lanka). Za co cenię ją najbardziej? Za aromat – bez niego nie wyobrażam sobie wypieków w okresie Bożego Narodzenia, ale także szarlotki czy jaglanki na co dzień. Ponadto cenię jego właściwości prozdrowotne. Cynamon poprawia trawienie, pobudza wydzielanie żółci i soków trawiennych, pomaga przy wzdęciach, biegunkach, zgadze czy wrzodach. Składniki aktywne zawarte w cynamonie są zaliczane do jednych z najsilniejszych naturalnych antyseptyków (właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne), wykorzystywane w leczeniu m.in. przeziębień i grypy. Przeprowadzone do tej pory badania wykazały, że cynamon może odgrywać rolę w prewencji i leczeniu cukrzycy, nowotworów i chorób sercowo-naczyniowych. Jest on też w czołówce jeśli chodzi o produkty o najsilniejszych właściwościach przeciwutleniających, a te drogie Panie interesują każdą z nas 🙂

 

Imbir

Imbir dodaję do koktajli, zup, a nawet herbaty. Używam go praktycznie każdego dnia, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jak wykazano w wielu badaniach spożywanie imbiru okazuje się nieść ogromne korzyści zdrowotne i lecznicze np. wpływa korzystnie na profil lipidowy krwi. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Imbir polecam wszystkim, którzy chcą zachować młodość na dłużej, gdyż ma on wysoki potencjał przeciwutleniający.

 

Kurkuma

Kurkuma to zdecydowany lider wśród wszystkich przypraw. Dodaje ją najczęściej do koktajli. Przygotowuję też z niej magiczny tonik (znajdziesz go TUTAJ), który nazywam prozdrowotną bombą! Kurkuma działa przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a także przeciwutleniająco. Udowodniono, że aktywny składnik kurkumy (kurkumina) działa prewencyjne w przypadku schorzeń neurodegeneracyjnych, takich jak choroby Alzheimera i Parkinsona. Kurkumina wykazuje także udowodnione działanie przeciwnowotworowe.

 

Bazylia

To moja królowa ziół doniczkowych. Kojarzy mi się zwłaszcza z kuchnią włoską. Idealnie komponuje się z makaronem i pomidorami. Pychota! 🙂 Z bazylii przyrządzam również moje ulubione pesto. Wykazuje ona działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Sprawdzi się przy problemach z układem trawiennym, gdyż pobudza wydzielanie soku żołądkowego.

 

Oregano

Oregano to roślina lecznicza i przyprawa w jednym! Wykorzystuje się je także w farmakoterapii ze względu na właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwgrzybiczne i przeciwpasożytnicze. Jak dla mnie to roślina numer jeden jeśli chodzi o ochronę przeciwdrobnoustrojową. Spośród trzech moich ulubionych ziół: bazylii, tymianku i oregano, to właśnie oregano posiada najsilniejsze działanie przeciwbakteryjne. Dodatkowo posiada wysoki potencjał przeciwutleniający. Zawarte w  nim składniki bioaktywne chronią organizm przed rekacjami wolnorodnikowymi.

 

Zachęcam Was do tego, aby codziennie przemycać przyprawy i zioła do swoich dań. Wystarczy dodawać zaledwie szczyptę, aby nasza potrawa zyskała niezwykły smak, aromat oraz dodatkowe walory zdrowotne.

 

Literatura:

  1. Anand P, Sundaram C, Jhurani S, et al. Curcumin and cancer: An old-age disease with an age-old solution. Cancer Lett 2008, 267: 133-164.
  2. Kaławaj K, Lemieszek MK. Prozdrowotne właściwości cynamonu.  Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 2015, 21 (3):  328-331.
  3. Kania M, Baraniak J. Kurkumina – prozdrowotny barwnik kurkumy. Problemy Higieny i Epidemiologii 2015, 96 (2): 414-420.
  4. Kulczyński B, Gramza-Michałowska A. Znaczenie żywieniowe imbiru. Bromatologia i CHemia Toksykologiczna, 2016, XLIX (1): 57-63
  5. Nurzyńska-Wierdak R., 2012. Ocimum basilicum L. – wartościowa roślina przyprawowa, lecznicza i olejkodajna. Ann. UMCS, Lublin, 22 (1), 20-30.
  6. Nurzyńska-Wierdak R. Lebiodka pospolita (Origanum vulgare L.) – dziko rosnąca i uprawiana roślina zielarska. Annales Universitatis Mariae Curie-Sklodowska Sectio EEE Horticultura 2012, 22 94): 1-11.
  7. Opara EI, Chohan M. Culinary Herbs and Spices: Their Bioactive Properties,  the Contribution of Polyphenols and the Challenges in  Deducing Their True Health Benefits. International Journal of Molecular Sciences 2014, 15: 19183-19202.

Komentarze 2 komentarze

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Ja też mam ulubione przyprawy. Kiedyś były bardzo cenne dziś trochę są niedoceniane.

Aniu super artykuł, wytrwale dążysz do wyznaczonych celów, dziękuję, że dzielisz się z nami swoją wiedzą, umiejętnościami sportowymi, kulinarnymi. Już nie mogę się doczekać, jak na Święta pojedziemy do Polski, pójdę do ulubionej Sephory i zaopatrzę się w Twoje kosmetyki?