Trening yogi w domu
Od zawsze powtarzam, że najlepsza forma aktywności fizycznej to taka, która jest najbardziej korzystna, najprzyjemniejsza akurat dla Ciebie. W dzisiejszym poście chciałabym opowiedzieć trochę o jodze. Ten pochodzący z Indii system ćwiczeń od tysięcy lat pozwala ćwiczyć i modelować ciało jednocześnie relaksując umysł. Może stanowić zarówno podstawę, jak i urozmaicenie dla Twojej codziennej aktywności… a ćwiczyć możesz nawet w domu! 🙂
Joga w domu – jakie przynosi korzyści
Najważniejsze zalety jogi:
- podniesienie wydolności organizmu
- zmniejszenie podatności na urazy
- wzmocnienie kręgosłupa i korekta postawy ciała
- poprawa jakości oddechu
- obniżenie ciśnienia i poprawa wydolności płuc
- redukcja napięcia i stresu
- zrównoważenie poziomu cukru we krwi
- wzmocnienie mięśni
- uelastycznienie mięśni
- poprawa metabolizmu
- lepsza gęstość kości
- poprawa jakości snu
Jak zacząć ćwiczyć jogę?
Jeśli pierwsza praktyka jogi dopiero przed Tobą, to pamiętaj, że tak jak w przypadku każdej aktywności fizycznej warto rozwijać skrzydła pod okiem doświadczonych nauczycieli i trenerów:
- Bądź ambitna, ale nie słuchaj swojego ciała i nie forsuj go ponad siły.
- Jeśli zmęczysz się w trakcie praktyki jogi, naucz się odpoczywać, a nie odpuszczać.
- Pamiętaj, że nawet 10-15 minut dziennie wystarczy, zwłaszcza na samym początku! Najważniejsze jest to, żeby stawać na macie regularnie.
- Każdy z nas ma nieco inne predyspozycje. Nie porównuj się z innymi, tylko skup na sobie.
- Bądź cierpliwa – jedne asany (jogowe pozycje) będą dla Ciebie łatwe, inne mogą się wydać nieosiągalne. Nie unikaj tych drugich, ale daj sobie na nie czas.
- Zawsze rób tyle, na ile pozwala Ci ciało. Wiem, że np. szpagat ładnie wygląda na zdjęciach, ale… nie wszystko musisz robić od razu. Idź do celu małymi kroczkami – bezpieczeństwo jest najważniejsze!
- Znajdź przyjemne miejsce do ćwiczeń. Jeśli uda Ci się wygospodarować kawałek przestrzeni, w której nic nie będzie Cię rozpraszać, to idealnie!
- Ćwicz w wygodnym stroju, który nie ogranicza Twoich ruchów. Pamiętaj też, że jogę ćwiczymy boso, także bez skarpetek! Bosa, nieskrępowana butem stopa lepiej “zakorzenia się” na macie i daje Ci szansę na zbudowanie poprawnej, stabilnej pozycji.
Z małymi wyjątkami, o których zaraz opowiem, joga w domu to opcja dla każdego. 🙂 Tak, nawet (a może zwłaszcza) dla tych z natury nieelastycznych! W końcu gdzie, jak nie na zajęciach jogi można rozciągnąć mięśnie i pogłębić swoje skłony? Uwierz mi, że wielu wspaniałych nauczycieli zaczynało ćwiczyć jogę… nie mogąc dotknąć palcami dłoni do stóp! Nasze ciało może dużo więcej, niż nam się wydaje. Praktyka jogi jest doskonałym sposobem, by się o tym przekonać. 🙂
Dla kogo joga w domu NIE jest wskazana?
Istnieje kilka przeciwwskazań do praktyki jogi:
- Jaskra i niekontrolowane skoki ciśnienia
- Duże problemy z równowagą
- Zaawansowana osteoporoza
- Przebyte lub aktualne kontuzje
- Ciąża
Jeśli występuje u Ciebie któreś z wymienionych przeciwwskazań, pamiętaj – to nie znaczy jeszcze, że kategorycznie nie możesz ćwiczyć jogi. Może okazać się, że tylko niektóre z jogowych asan nie są dla Ciebie wskazane – dlatego konsultacja z lekarzem i/lub fizjoterapeutą powinna rozwiać wątpliwości.
Joga dla początkujących i zaawansowanych – teraz także w aplikacji!
W aplikacji Diet & Training by Ann znajdziesz aż 4 programy do praktyki jogi. Lubię jogę, ale nie specjalizuję się w niej – dlatego do nagrań tych programów zaprosiłam Ewelinę Godlewską z mojego Healthy Teamu. Ewelina jest doświadczoną nauczycielką, która już od ponad 10 lat dzieli się z innymi swoją wiedzą i pasją do jogi. Na ten moment w aplikacji znajdziesz programy:
-
- Yoga for Beginners, czyli program idealny dla początkujących
- Relaxation & Stress Relief Yoga, który skupiony jest na rozluźnieniu i relaksacji mięśni oraz umysłu
- Fat-Burning Yoga, czyli program dla tych, którzy myślą, że na jodze cały czas się odpoczywa i absolutnie nie można się spocić – ćwicząc z tym programem poznasz zupełnie inne, dynamiczne oblicze jogi!
- Yoga for Better Sleep, po którym poprawi się jakość Twojego snu 🙂
Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu odpowiedź na pytanie “jak zacząć ćwiczyć yogę” będzie dla Ciebie oczywista… i już dziś spotkasz się Eweliną z mojego Healthy Teamu podczas wspólnej praktyk w aplikacji Diet & Training by Ann! 🙂
Komentarze Brak komentarzy
Dołącz do dyskusji…