Zdrowe planowanie ciąży

Świadome planowanie ciąży to oznaka dojrzałości. Kobieta może zadbać o zdrowie swojego przyszłego dziecka już w fazie planowania, dzięki czemu zyska pewność, że od poczęcia jej organizm nie stwarza zagrożeń dla malucha.

Kobieta powinna więc:

    1. Zadbać o dietę
      Jeśli jada nieregularnie, szybko, często sięga po fast-foody i słodycze, a jej BMI nie mieści się w normie (mniej niż 18 lub więcej niż 25), teraz jest najlepszy czas na zmianę żywieniowych przyzwyczajeń na zdrowsze. W jej codziennym jadłospisie powinny znaleźć się 2 porcje owoców, 3 porcje warzyw, produkty z pełnego ziarna (chleb, makaron), bogate w wapń. 2-3 razy w tygodniu powinna jeść zdrowe ryby.
    2. Stanąć na wadze
      Współczynnik BMI powinien wynosić więcej niż 18, ale mniej niż 30 – jeśli tak nie jest, cierpi na niedowagę albo zmaga się z nadwagą lub nawet otyłością. Nieprawidłowa masa ciała może utrudnić zajście w ciążę, bo zaburza gospodarkę hormonalną i doprowadza do problemów z owulacją. Niedowaga i otyłość to także przyczyny ciążowych komplikacji, takich jak niska masa urodzeniowa dziecka, cukrzyca ciążowa, nadciśnienie.
    3. Przyjmować kwas foliowy
      Należy pamiętać, by już co najmniej na 3 miesiące przed planowanym poczęciem zacząć przyjmować tabletki z kwasem foliowym (0,4 mg). Uzupełnienie zapasów kwasu foliowego wspomoże rozwój płodu i zmniejszy ryzyko powstania u dziecka poważnych zaburzeń, jakimi są wady cewy nerwowej.
    4. Ginekolog i badania
      Już teraz należy pomyśleć o wyborze zaufanego ginekologa, który poprowadzi ciążę. Lekarz powinien też zbadać, zrobić cytologię i USG narządów rodnych, sprawdzić, czy nie ma nadżerki albo grzybicy pochwy i zlecić podstawowe badania (morfologię krwi, badanie moczu, badanie na obecność przeciwciał różyczki, toksoplazmozy, cytomegalii). Warto również odwiedzić dentystę – w ciąży trudniej leczyć wszelkie stany zapalne i ubytki, które jednocześnie mogą się okazać groźne dla dziecka.
    5. Uważać na infekcje
      Zdrowie w okresie planowania ciąży jest niezwykle ważne, należy dbać więc o to, by nie dopuścić do infekcji czy zakażeń organizmu, co mogłoby później zaszkodzić dziecku. Nie powinno się jeść serów pleśniowych i produktów z niepasteryzowanego mleka (ze względu na listeriozę), surowego bądź niedogotowanego mięsa i ryb (ryzyko zarażenia się toksoplazmozą), produktów nieświeżych czy częściowo nadpsutych. Należy pamiętać o higienie: unikać bezpośredniego kontaktu skóry ze śmieciami, trzymać się z dala od detergentów, myć dokładnie ręce przed posiłkiem i po zabawie z kotem.
    6. Odstawić używki
      Należy bezwzględnie zapomnieć o papierosach i alkoholu – to wrogowie zarówno płodności, jak i zdrowia dziecka. Używki sprawiają, że trudniej jest zajść w ciążę (zakłócają przebieg kobiecego cyklu), a kiedy już dojdzie do poczęcia, mogą zaburzyć rozwój płodu, a nawet doprowadzić do poronienia.
    7. Cieszyć się seksem
      Nadmierne skupianie się na staraniach o dziecko to zmora wielu par, którym stres utrudnia czerpanie prawdziwej rozkoszy z wzajemnej bliskości i opóźnia moment zapłodnienia. Seks uprawiany spontanicznie, dla przyjemności wbrew pozorom zwiększa szanse na poczęcie.

Healthy Ciąża i Healthy Mama

www.edytalitwiniuk.pl
https://hpba.pl/

Komentarze 12 komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Aniu, wciąż czekam na odpowiedź. Nie zapomnij o mnie!

Pani Aniu, [albo czytelniczki]
zna Pani może dobry poradnik na temat przygotowania się do ciąży? W Empiku nie mogę znaleźć nic takiego 🙁

Chociaż od powyższego komentarza minął już ponad rok to może ta informacja przyda się innym 🙂 Typowych poradników dotyczących przygotowania się do ciąży nie znam i nie spotkałam się z takowymi, ale śmiało mogę polecić jedną książkę, którą sama posiadam. “Aktywna Mama” Bonie Berk. Książka, co prawda, w głównej mierze dotyczy aktywności fizycznej i ćwiczeń już w okresie ciąży, jednak znajduje się w niej także cały rozdział poświęcony przygotowaniu do ciąży oraz odżywiania w ciąży. Polecam.

Swietny artykul Ania!Tego mi bylo trzeba. Jakbys czytala w moich myslach!

Jako mama podpisuje się pod wszystkimi punktami, a wszystkim parom które się bezskutecznie starają zwracam uwagę na ostatni punkt- ściśle trzymanie się kalendarzyka, czekanie na owulacje, wywołuje stres, który utrudnia zajście w ciążę – meczylam się tak pół roku, codziennie mierzylam temperaturę, i jak się nie udawało powstawały tylko rozgoryczenie. W momencie kiedy odstawilismy termometr i przestalismy o tym myśleć od razu zaszłam w ciążę. I pamiętajcie o klasie foliowym!

brak informacji o badania hormonalnych: progesteron, prolaktyna, tarczyca -to podstawa

Aniu, jeśli kobieta, tak jak ja, od niedawna jest na ścisłej diecie bezglutenowej (celiakia) to powinna dodatkowo w jakiś inny sposób dbać o siebie przed zajściem w ciążę? Oczywiście poza kontrolnym badaniem krwii czy biopsji.. Niektóre leki mogą zawierać gluten, co w takim razie z kwasem foliowym? Nie ufam producentom farmakologicznym, którzy deklarują nieobecność glutenu w składzie.
Na Twoim blogu jest bardzo dużo przepisów bg,, skąd to wynika? Wybór czy przymus – jak u mnie?

Aniu, co do ryb, myślę że warto sprecyzować które są zdrowe. Niestety większość ludzi, w tym do niedawna ja, uznaje łososia norweskiego (z Bałtyku) za zdrową rybę. Jednak prawda jest taka, że w Norwegii są one w sklepach opatrzone ostrzeżeniem, że nie można ich spożywać w ciąży. Pływają one w miejscach, gdzie z fabryk wyciekają toksyny, a łososie jak wiadomo, bardzo je chłoną. Podobno tylko te z oceanu są naprawdę zdrowe, ale w Polsce trudno dostępne.

Mam też pytanie… Zawsze miałam niedowagę. Udało mi się trochę przytyć, jednak jestem szczupła z natury – ektomorfik- i BMI mam wciąż za niskie. Myślisz, że powinnam na siłę przytyć, czy teoria ta nie dotyczy urodzonych chudzinek?

Pozdrawiam <3

Będzie post o rybach :). A jeśli zdrowie dopisuje i wyniki badań są OK, to nie trzeba się przejmować niższym BMI. Lepiej jednak uzgodnić to z lekarzem.

Jestem w pierwszym miesiącu ciąży. Karate ćwiczę od jakiegoś już czasu, kiedy najlepiej przerwać treningi?