bachata

Bachata – historia, korzyści i zabawa

Promowanie i uprawianie aktywności fizycznej to dla mnie czysta przyjemność. Jak wiecie, po przeprowadzce do Barcelony rozpoczęła się moja przygoda z bachatą. Jest to świetna forma spędzania czasu, jak i treningu. Ciało pracuje, a głowa odpoczywa — bo taniec jest idealną formą na zmniejszenie stresu, napięć w ciele i uwalnianie endorfin.

 

Historia bachaty

Bachata to nie tylko taniec, to również muzyka, od której właśnie wszystko się zaczęło. Została wymyślona przez ubogich mieszkańców Dominikany, którzy po pracy brali swoje instrumenty i różnego rodzaju przedmioty do rąk, grali i tańczyli w rytm muzyki. Głównie były to piosenki o tematyce miłosnej. W związku, z czym sam taniec był zmysłowy, a tańczące pary miały bliski kontakt ze sobą. 

Wiecie, co oznacza słowo bachata? W niektórych regionach Dominikany oznaczała ona po prostu śmieci, jednak dla innych oznacza ono zabawę. Patrząc na ludzi tańczących bachatę, wydaje się to być określeniem idealnym.

Obecnie bachata znana jest na całym świecie i wyróżniamy różne jej odmiany:

  • Dominicana: to oryginalny styl z Dominikany, jak wskazuje sama nazwa. Wykazuje on podobieństwa do tańców latynoskich. W tańcu liczy się do czterech. Podstawowym krokiem jest BOX STEP, który sam w sobie jest dość prosty. Bardzo ważny jest ruch bioder i całego ciała. 
  • Moderna: jest to dość mocno uproszczona wersja stylu Dominicana, samo tempo tańca wraz z muzyką jest wolniejsze. Ze względu na stopień trudności jest to najczęściej wybierany styl bachaty do nauki i najbardziej popularny.
  • Sensual: wbrew pozorom przeważa tutaj otwarta pozycja ciała. Taniec prowadzony jest ruchami całego ciała, niezmiernie ważny jest oczywiście ruch bioder, jednak wbrew pozorom jest on mniej eksponowany niż w pierwotnej Dominikańskiej odmianie tego tańca. Nie da się jednak ukryć, że jest ona najbardziej zmysłowa ze wszystkich stylów.

 

Korzyści

Bachata, jak i inne rodzaje tańca, mogą przynieść nam wiele korzyści! To zarówno dobry sposób na trening dla ciała, jak i relaks dla głowy. Jest to również świetna forma spędzania czasu z innymi ludzi. Możecie tańczyć solo bądź w parze. Taniec w parze pozwala umocnić więź z partnerem, przełamać własne słabości i poczuć większą bliskość oraz zaufanie. 

Sam taniec jest bardzo dobrą formą wyrażania siebie, swoich emocji, charakteru i sposobu bycia. Poprzez taniec zwiększycie świadomość swojego ciała, jak i nabierzecie pewności siebie. 

Wiedzieliście, że taniec pobudza Wasze procesy myślowe i zwiększa kreatywność? Tak właśnie jest! Dlatego tym bardziej warto: nie dość, że zmniejszycie poziom stresu, to jeszcze staniecie się bardziej kreatywni w pracy. Dodatkowo taniec, podobnie jak inne formy aktywności fizycznej spowodować może, że staniecie się bardziej konsekwentni oraz punktualni. 

Bachata to trening całego ciała, nie tylko „spalicie” wiele kalorii, ale również będziecie pracować nad koordynacją ruchową, ogólną sprawnością oraz gibkością. Jeśli Waszym celem jest redukcja zbędnej tkanki tłuszczowej lub po prostu regularna aktywność fizyczna, bachata jest dla Was! Treningi możecie zacząć w każdym wieku, bez względu na stopień Waszego zaawansowania treningowego. Teraz razem z moją aplikacją możecie rozpocząć przygodę z tym rodzajem tańca. Lekcje bachaty znajdziecie w zakładce treningi (TUTAJ).

 

Trening = dobra zabawa

Oczywiście, że TAK! Czy to nie świetny sposób na regularną aktywność fizyczną? Wysiłek fizyczny możemy traktować jak dobrą zabawę, sposób na spędzanie wolnego czasu, relaks mimo wylewania potu na sali tanecznej. 

Uwierzcie mi, że nie jest trudno zakochać się w tej formie ruchu. Bachata to coś więcej niż sam taniec, to cała kultura, to możliwość przeniesienia się w inne miejsce i odnalezienia siebie na nowo właśnie w tańcu. 

Sam taniec jest formą wyrażenia siebie w inny sposób, nie potrzebujemy słów, żeby pokazać światu, kim jesteśmy. Dlatego tak zależało mi na umieszczeniu bachaty w mojej aplikacji. Jestem też bardzo ciekawa Waszych odczuć i komentarzy. 

W aplikacji czekają na Was lekcje solo jak i w parach, więc nic Was nie ogranicza przed spróbowaniem czegoś nowego.

 

Mam nadzieję, że udało mi się zapalić w Was iskierkę, która spowoduje, że spróbujecie, swoich sił w bachacie. A liczne korzyści spowodują, że na stałe zagości ona w Waszych planach dnia! 🙂

 

Bibliografia:

  1. Byczyńska D. Ciało w tańcu. Analiza socjologiczna. Łódź 2012
  2. Kulczyk K i wsp. Taniec jako forma aktywności fizycznej dla kobiet w różnym wieku. Człowiek w zdrowiu i chorobie, Tarnów 2016, s. 344-358

Komentarze Brak komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany