Maca! superfood!

Maca to egzotyczna roślina, która zyskała sławę jako kolejne „super jedzenie”, ponieważ jest wyjątkowo bogata w potrzebne nam składniki.

Ma więc ogromną gęstość odżywczą. Na razie jest trudno dostępna, więc droga, ale mam nadzieję, że z czasem jej popularność i podaż wzrosną, a cena zmaleje. Można bez niej zdrowo żyć, ale warto zwrócić na nią uwagę. Jednorazowa porcja jest maleńka!

Opis ogólny:

Maca (Lepidum peruvianum) uprawiana jest w Ameryce Południowej na terenie Andów od ponad 2000 lat. Rośnie na wysokości 4000 – 4500 m. n. p. m. Należy do roślin krzyżowych, podobnie jak jarmuż, brokuł, kapusta czy kalafior.

Suszony korzeń maca składa się w około 59% z węglowodanów, 10% białka, 8,5% błonnika. Tłuszcze to około 2,2% składu.

Maca bogata jest w wapń, magnez, fosfor, potas, sód, żelazo, siarka, cynk oraz witaminy B1, B2, C, E.

Roślina ta nie jest źródłem pełnowartościowego białka, natomiast ze względu na zawartość 18 aminokwasów (w tym 7 egzogennych) może być polecana osobom, które eliminują ze swojej diety białko zwierzęce.

Ze względu na swoje działanie energetyzujące może być polecana osobom narażonym na duży wysiłek fizyczny lub psychiczny.

Dotychczas przeprowadzone badania wskazują, że stosowania korzenia maca może być korzystne szczególnie dla:

  • osób z podniesionym ciśnieniem krwi – związki zawarte w korzeniu maca wpływają na wazodylatację naczyń krwionośnych, prowadząc do zmniejszenia ciśnienia krwi
  • kobiet, które źle znoszą objawy menopauzy oraz PMS
  • osób aktywnych fizycznie – obecne w korzeniu maca sterole, których działanie przypomina sterydy anaboliczne mogą wykazywać korzystny wpływ na zwiększanie masy mięśniowej
  • korzeń maca może wykazywać korzystne działanie w profilaktyce nowotworów, co związane jest z obecnością izotiocyjanianów.
  • ze względu na swoje działanie energetyzujące może być polecana osobom narażonym na duży wysiłek fizyczny lub psychiczny.
  • maca uznawana jest za afrodyzjak, gdyż zwiększa ukrwienie narządów płciowych.
  • składniki zawarte w korzeniu maca mogą korzystnie wpływać na pracę podwzgórza i przysadki mózgowej optymalizując pracę narządów takich jak m. in. tarczyca, jajniki i jądra.
  • korzeń maca wpływa korzystnie na płodność zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn

Sposób wykorzystania:

Sproszkowany korzeń maca można stosować jako dodatek do koktajli, sałatek i napojów.

Nie powinno się poddawać jej obróbce termicznej, gdyż działa to niekorzystnie na związki prozdrowotne zawarte w korzeniu.

Maca może być wykorzystywana jako emulgator – ułatwia łączenie tłuszczu ze skrobią.

Dawkowanie:

Poleca się przyjmowanie od 500 do 3000 mg dziennie, stopniowo zwiększając dawkę. Największe korzyści przynosi regularna suplementacja.

Bezpieczeństwo:

Dotychczas przeprowadzone badania nie wykazują toksycznego wpływu maca,  nawet przy długotrwałej suplementacji.

Korzeń maca nie jest polecany kobietom w ciąży – dotychczas nie wykonano odpowiednich badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania maca u kobiet w ciąży.

Komentarze 17 komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Zdecydowanie polecam !!! brałam na “nieregularne” miesiączki, a praktycznie to ich brak, dzięki macy po zazywaniu przez dwa miesiące dostałam pierwszy własny bez hormonów okres. Dzięki mamy mam dwójkę wspaniałych dzieci, które zapowiadano, że nigdy mieć nie będę. Dodatkowo informacyjnie: brałam mace całe dwie ciążę. Nie miałam najmniejszego problemu z hormonami, przedwczesnymi skurczami, żadnych plamień. Dzieci mam zdrowe – zero alergii. Rozwijają się książkowo, a nawet są ponad przeciętne. Uważam że dużo zasługi ma w gm właśnie maca.

Sproszkowany korzeń maca wykorzystuję jako dodatek do koktajli z dodatkiem szpinaku, cynamonu, banana i mleka kokosowego. Coś pysznego! I działa!

moze ktos podpowie jak suplementowac mace czy mozna ja jesc np wieczorem?

Można.
Warto dodawać codziennie w diecie, szczególnie po wirusach czy też hospitalizacji.
Nie dla kobiet w ciąży.
Pozdrawiam

Z czym najlepiej smakuje ten korzen? Do czego najlepiej dodawac, jakich potraw?

Można dodawać np. do koktajli lub owsianki.

Czy jesli maca wpływa na gospodarkę hormonalną, to można ją spożywać przy jednoczesnym stosowaniu antykoncepcji hormonalnej?

Odkad pamietam meczylam sie z bardzo bolesnymi miesiaczkami. Oprocz boli dochodzila nieregularnosc, wymioty, biegunki i zawroty glowy. 2-3 dni wyjete z zycia, garsci tabletek, przerozne sprzety do elektrostymulacji, plastry nie pomagalo nic… Kolezanka z pracy polecilam mi Maca. Kupilam proszek w kapsulkach, stosuje juz prawie od roku z przerwamim Bole ustapily, zazywam moze 2 tabletki ibuprofenu przy lekkim bolu w ciagu calego okresu trwania miesiaczki. Nie mam problemu z nieregularnoscia. I za kazdym razem jak odstawie na miesiac, bo kiedys mi sie skonczylo opakowanie lub z niedbalstwa, od razu powraca problem, wiec wiem ze to na pewno Maca. Polecam kazdej, ktora ma ten problem. Naprawde dziala!!

Pani Ania poleca różne sklepy ale jak przejrzysz poprzednie posty to znajdzesz np. dargaju.pl Osobiscie sie tam zaopatruje i naprawde polecam:)

Uwielbiam Twoje posty! Są nasączone cennymi informacjami <3 Jak tylko napotkam gdzieś maca – biorę bez zastanowienia!

Też przetestowałam, u mnie pozytywnie wpłynęło na rozchwianą gospodarkę hormonalną- samopoczucie o wiele lepsze:)

Przetestowałam i wiem, że jest świetna! Jakieś dziesięć lat temu maca wyprowadziła mnie na prostą po ciężkiej chorobie, pobycie w szpitalu i kilku antybiotykach. Suplementowałam maca regularnie przez pół roku, miałam bardzo dużo energii i lepszą odporność.