Ania

Dieta bogata w owoce i warzywa pomaga zredukować stres

Jak wiadomo nie od dziś, prawidłowo zbilansowana dieta ma ogromny wpływ na nasze codzienne życie i samopoczucie, a długotrwałe narażenie na czynniki stresogenne może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych (o czym przeczytacie TUTAJ). Oprócz znanych Wam sposobów radzenia sobie ze stresem (TUTAJ), okazuje się, że szczególnie dużą rolę w jego redukowaniu może odgrywać odpowiednia ilość owoców i warzyw spożytych w ciągu dnia.

JEDZ WIĘCEJ WARZYW I OWOCÓW Z APLIKACJĄ! >>

Badania naukowe

W niedawno przeprowadzonych badaniach na Uniwersytecie Edith Cowan w Australii naukowcy badali związek pomiędzy spożyciem owoców i warzyw a odczuwanym stresem. Wyniki badań wykazały, że u osób spożywających codziennie minimum 470 gramów owoców i warzyw poziom stresu był niższy o 10% w porównaniu do osób jedzących mniej niż 230 gramów tych produktów. Porównywalne wyniki uzyskano u osób, które jadły zwiększoną ilość samych owoców lub warzyw.

„Nasze badanie wzmacnia związek między dietą bogatą w owoce i warzywa a samopoczuciem psychicznym” – mówi Radavelli-Bagatini, główna autorka opublikowanego badania. “Długotrwały stres może prowadzić do szeregu problemów ze zdrowiem, w tym chorób serca, cukrzycy czy depresji, dlatego musimy znaleźć sposoby zapobiegania i łagodzenia problemów ze zdrowiem psychicznym w przyszłości” – dodaje badaczka.

Do podobnych wniosków doszli polscy naukowcy analizujący związek pomiędzy spożyciem owoców i warzyw a szeroko pojętymi aspektami zdrowia psychicznego (między innymi wpływ na występowanie objawów depresyjnych, stresu czy ogólne samopoczucie). Zauważono, że niższy poziom stresu psychicznego i jednocześnie wyższy poziom optymizmu deklarowały osoby spożywające dużą ilość owoców i warzyw, zwłaszcza owoców jagodowych, cytrusowych oraz zielonych warzyw liściastych.

 

warzywa_owoce_dieta

 

Spożycie owoców i warzyw w Polsce

Z danych statystycznych o spożyciu warzyw i owoców oraz ich przetworów w Polsce (opracowanych przez Instytut Żywności i Żywienia) wynika, że ich konsumpcja od kilkunastu lat nie rośnie, a nawet znajduje się w lekkim trendzie spadkowym. Szacuje się, że spożycie świeżych owoców i warzyw w naszym kraju (nie licząc ziemniaków i soków) nieznacznie przekracza poziom 250 g dziennie na osobę.

Owoce i warzywa są ważnymi składnikami zdrowej diety. Zmniejszone spożycie owoców i warzyw wiąże się ze złym stanem zdrowia i zwiększonym ryzykiem chorób niezakaźnych. Szacuje się, że w 2017 roku 3,9 miliona zgonów na całym świecie było spowodowanych nieodpowiednią ilością spożycia owoców i warzyw. Produkty te bogate są w witaminy i inne składniki, które regulują funkcjonowanie organizmu i biorą udział we wszystkich zachodzących w nim procesach, dlatego tak ważny jest nawyk sięgania po różnorodne owoce i warzywa.

MNÓSTWO PRZEPISÓW Z WARZYWAMI I OWOCAMI ZNAJDZIESZ W APLIKACJI >> 

Podsumowanie

Temat właściwego spożycia owoców i warzyw w redukowaniu stresu z pewnością wymaga większej ilości badań, dlatego wciąż czekamy na nowe doniesienia w tym zakresie. Jednak już teraz możemy zadbać o potencjalne zminimalizowanie stresu, jedząc zgodnie z aktualnymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, co najmniej 400 gramów owoców i warzyw dziennie. Im dłużej odżywiamy się prawidłowo, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych konsekwencji zdrowotnych w postaci chorób takich jak: nadciśnienie, miażdżyca i inne choroby układu krążenia, cukrzyca typu II, otyłość i inne choroby dietozależne. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o zbilansowaną dietę każdego dnia. 🙂

Wiele pomysłów na potrawy z wykorzystaniem warzyw i owoców znajdziecie na blogu. Zachęcam Was do spożywania zwłaszcza produktów sezonowych, które są smaczniejsze i bogatsze w dobroczynne związki (zerknijcie TUTAJ)  🙂

 

Bibliografia:

  1. Aune D, Giovannucci E, Boffetta P, et al. Int J Epidemiol. 2017;46(3):1029-1056.
  2. Fulton SL, McKinley MC, Neville CE, et al. The effect of increased fruit and vegetable consumption on selected macronutrient and micronutrient intakes in four randomised-controlled trials. Br J Nutr. 2017 May;117(9):1270-1278.
  3. Głąbska D, Guzek D, Groele B, et al. Fruit and Vegetable Intake and Mental Health in Adults: A Systematic Review. Nutrients. 2020 Jan 1;12(1):115.
  4. Radavelli-Bagatini S, Blekkenhorst LC, Sim M, Prince RL, et al. Fruit and vegetable intake is inversely associated with perceived stress across the adult lifespan. Clin Nutr. 2021 May;40(5):2860-2867.

Komentarze Jeden komentarz

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Samo jedzenie owoców i warzyw nikogo nie uzdrowi. Trzeba zdecydowanie na wiele czynników zwrócić uwagę. I muszą to być równoczesne działania. Pozdrawiam.😘