Prawidłowa regeneracja. Niezbędny element Twojego treningu.

Dzisiejszy post przygotował Piotr Piaskowski – fizjoterapeuta Healthy Center by Ann.

Kochasz sport. Wyznaczone cele lub zawody to coś, dzięki czemu chce Ci się wstawać z łóżka o 6:00 nad ranem i codziennie trenować mając w perspektywie wielogodzinny, ciężki dzień w pracy. Aktywność fizyczna to Twój codzienny motywator, który daje Ci energię i z którym jesteś w nierozerwalnej synergii: im więcej wyciśniesz z siebie na treningu, tym więcej endorfin i siły do działania dostajesz w zamian.

Jedyne czego się czasem obawiasz to fakt, że może nadejść taki moment, w którym pokona Cię chwilowa kontuzja lub spadek formy. Jak temu zapobiec? Paradoksalnie w najprostszy sposób: odpoczywać. Jednak to, co wydaje się najłatwiejsze jest w praktyce sportowca najbardziej zaniedbywane: prawidłowa, wydajna regeneracja organizmu, czyli klucz do Twoich sportowych sukcesów.

Dlaczego odpoczynek jest dla Ciebie tak trudny?

Żyjemy w czasach, w których regeneracja organizmu błędnie kojarzy się z lenistwem. Czy to w pracy, czy na treningu każdy chce więcej, szybciej, mocniej. Nie masz czasu i ochoty na odpoczynek, ponieważ sumienie podpowiada Ci, że jeśli nie wykonasz założonego planu w 150% to nie osiągniesz założonego celu. Ktoś inny za to na pewno zrobi to za Ciebie. Masz często przeświadczenie, że nawet jeśli jesteś fizycznie wykończony, to musisz potrenować, bo to zaprocentuje powrotem formy ze zdwojoną siłą. Nic bardziej mylnego.

Twój organizm to niesamowicie mądra struktura. Bardzo często sam podpowiada Ci kiedy możesz sportowo dać mu w kość, a kiedy potrzebna byłoby mu chwila wytchnienia. Wystarczy tylko zacząć prawidłowo czytać jego sygnały. Senność, permanentne zmęczenie w ciągu dnia, spadek energii i motywacji do działania, gorsze wyniki sportowe pomimo cięższych treningów, czy długotrwałe rozdrażnienie. To wszystko może być wynikiem przemęczenia i braku odpowiedniej regeneracji organizmu.

Złote zasady regeneracji.

 Dobrze wiesz, że każdy człowiek jest inny. Jedni lubią włoską pizzę, inni hiszpańskie tapas, a jeszcze inni polski żurek. Tak samo jest z metodami regeneracji: nie ma na świecie tej jednej, najlepszej dla wszystkich. Rodzaj odpoczynku to sprawa bardzo indywidualna, jednak istnieje kilka głównych zasad, których warto trzymać się planując potreningowe ładowanie życiowych baterii:

  1. Jeśli nie jesteś zawodowym sportowcem to na maksymalnie 4 dni treningowe powinien wypadać jeden dzień regeneracji (4/1). Optymalnym i najzdrowszym dla Ciebie cyklem jest opcja 3/1.
  2. Nigdy nie planuj dwóch bardzo ciężkich dni treningowych po sobie.
  3. Jeśli czujesz, że Twój organizm bardzo potrzebuje odpoczynku złam plan treningowy i daj mu chwilę oddechu. Odwdzięczy Ci się podwójną energią w następnym dniu treningowym.
  4. Pamiętaj, że regeneracja to również odpoczynek psychiczny, nie tylko fizyczny. W dni wolne od treningów zadbaj również o spokój ducha, nie tylko ciała wykorzystując na przykład medytację.
  5. Pamiętaj, że regeneracja nie musi być pasywna, wykorzystaj lekką aktywność fizyczną lub odnowę biologiczną, która sprawia Ci przyjemność.
  6. Ładowanie życiowych baterii nierozerwalnie wiąże się z dostarczaniem prawidłowych składników pokarmowych. W dniach wolnych od treningów zadbaj w szczególności o dobre odżywienie i nawodnienie organizmu.
  7. Ilość i jakość snu są kluczowym elementem regeneracji organizmu. Staraj się regularnie wysypiać się przynajmniej 7 godzin w ciągu doby, a Twoje ciało odwdzięczy Ci się większą ilością energii.

Najlepszy rodzaj regeneracji dla Ciebie.

Mówiąc o odpoczynku większość z nas w pierwszej kolejności pomyśli o wygodnej kanapie i pilocie w ręku. Oczywiście jest to jedna z możliwości spędzenia dnia bez treningów, ale czy na pewno najlepsza dla Ciebie? Pamiętaj, że regeneracja nie musi być w 100 % pasywna. Jeśli w dniu wolnym masz poczucie zmarnowania czasu, który można było spożytkować na trening spróbuj wykorzystać możliwości odpoczynku aktywnego.

Spokojne pływanie, lekka joga, sesja w jacuzzi, czy dłuższy spacer w lesie mogą być co najmniej tak samo (a nawet bardziej) skuteczne, co błogie „nic nierobienie” przed telewizorem. Najważniejszą zasadą aktywnej regeneracji jest to, aby była ona zróżnicowana w stosunku do sportu, który uprawiasz na co dzień. Ma ona również sprawiać Ci przyjemność i nie męczyć zbytnio organizmu. Powinna być wykonywana w warunkach tlenowych (bez wchodzenia w wysoki próg tętna) i angażować duże grupy mięśniowe, najlepiej inne niż w Twojej codziennej aktywności. Pamiętaj również, że niektóre z zabiegów odnowy biologicznej potocznie uznawane za metodę regeneracji (np. sauna) są taj naprawdę jednym ze sposobów treningu i nie powinny być wykorzystywane w dniach odpoczynku.

Jak wygląda Twoja regeneracja?

 Skoro wiesz już jak powinien wyglądać prawidłowy odpoczynek pomiędzy treningami to czas abyś spojrzał/a teraz w swój plan aktywności sportowych. Pamiętaj, aby znaleźć w nim dzień wolny przeznaczony na regenerację i nigdy go nie pomijaj. Zadbaj o prawidłowy sen i odżywianie, a także o spokój psychiczny. W zamian Twój organizm odwdzięczy Ci się brakiem kontuzji, świetnymi wynikami i gigantyczną ilością energii do działania nie tylko na treningach. Przecież właśnie po to uprawiasz sport, który tak mocno kochasz, prawda?

Piotr Piaskowski

Fizjoterapeuta Healthy Center by Ann.

Komentarze 4 komentarze

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Jestem pod wrażeniem. Świetny artykuł, wiele cennych informacji i rad 🙂 Przydadzą się ! 😉

Dziękuję Aniu za ten i inne posty, pomagają zrozumieć, że w życiu niezbędna jest równowaga, nie można wciąż dawać z siebie jak najwięcej, trzeba czasem odpocząć, co nie jest takie łatwe, bo dopada czasem myślenie, że czas przeznaczony na odpoczynek jest czasem straconym; także odżywianie jest równie ważne. Pozdrawiam serdecznie:)

Dziekuje za t’en piekny wpis. Ja jestem juz od poczatku n’a diet&training by Ann i powiem Wam, ze czasami nie wiem co z énergia robic. Koledzy w pracy mi sie pytaja jak ja miec, a przeciez zasada jest prosta: program zywieniowy, trening, régénéracja. Mamy szczescie miec taki zespol jak Wy ! Wszystko mamy podane n’a talerzu; czasami sobie momie: no chyba wiecej sie nie da.

Dziekuje, ze jestescie. Z calego serca. Wasza praca ma sens.
Wspieram Was i mocno kocham.

Rezultaty sa n’a mnie. W wieku 40 lat jestem dumna.

D’uzo milosci.

Monika

Zastanawiam się czy piłkarze jak mają mecze w środę i dla przykładu w niedzielę i treningi każdego dnia to raczej nie mają kiedy odpoczywać. Tylko w letniej przerwie. I to tylko co dwa lata. Bo przecież są i Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Europy… Ja zawsze znajdę czas na odpoczynek. Grunt to zorganizowanie. Pozdrowienia.