CYKL DROGA DO ZDROWIA: Aby schudnąć trzeba jeść!
Wczorajszy live z Łukaszem Sieńczewskim przyniósł dużą dawkę wiedzy 🙂 W związku z tym, postanowiłam ten temat streścić i uzupełnić to, o czym nie zdążyliśmy Wam powiedzieć.
Hasła typu „Schudnij w 7 dni”, „dieta 1000-1200 kcal”, „schudnij szybko” – to niestety tylko nagłówki marketingowe, które mają na celu przyciągnąć Twoją uwagę!
Zacznijcie od przeczytania tego niedługiego wpisu, a potem zaczniemy działać. Wspólnie! Bo właśnie dlatego tu jestem. Dla Was! Pamiętacie o naszym wyzwaniu Fighter Challenge 2021? Więcej informacji na jego temat znajdziecie TUTAJ.
W życiu najważniejsze jest zdrowie. To ono zapewnia dobre samopoczucie, daje siłę do działania każdego dnia i sprawia, że po prostu chce Ci się więcej. Powalcz o nie. Przypomnijcie sobie, co mówiłam o tak istotnej równowadze. Jej podstawą jest przemyślana dieta, która krok po kroku pozwoli Ci zmienić nawyki i przyzwyczajenia żywieniowe – już na zawsze. Bez uczucia głodu! Przypomnijcie sobie, jak długo wytrzymaliście na ostatniej restrykcyjnej diecie. Co z efektem jo-jo? Czy nie jest tak, że zazwyczaj w połowie kuracji jesteście sfrustrowani, zmęczeni, zniechęceni i wracacie do starych nawyków? Co gorsza Twój wyposzczony organizm sprawi, że z wilczym apetytem rzucasz się dosłownie na wszystko! Mózg podpowiada, że zasłużyłaś…
Zdrowa dieta to Twój klucz do sukcesu. Zbilansowane, racjonalne posiłki. To już wiesz. Wiesz też, że spożywanie nieodpowiednich produktów i dodatni bilans kaloryczny prowadzą do nadwagi i otyłości.
I tak będzie się działo zawsze, kiedy zapomnimy o drugim ważnym aspekcie – TRENINGACH.
Miejmy na uwadze, że bilans ujemny (przyjmowanie mniej kalorii niż wydatkujemy) w diecie powoduje:
- brak energii,
- pogorszenie samopoczucia,
- zaburzenie równowagi hormonalnej,
- zaburzenie innych procesów zachodzących w organizmie, np. metabolizmu.
Dlatego odchudzanie się dietą niskokaloryczną to wielki błąd. Lepiej postawić na odpowiednio zbilansowaną dietę i ruch. Zachowanie prawidłowej równowagi energetycznej w naszym organizmie wpływa na powolną redukcję tkanki tłuszczowej, a w konsekwencji też zbędnych kilogramów.
Najważniejsze jest dostarczenie niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach (makroskładników). Jeśli jednak takie proporcje zostaną zaburzone, dojdzie do zahamowania pewnych procesów w organizmie – w tym odchudzania.
Zasady zdrowego odchudzania
- Aby schudnąć trzeba jeść! Nie możecie się głodzić! Jeśli drastycznie zmniejszycie ilość kalorii, Wasz organizm zacznie magazynować to, co mu dostarczycie zamieniając wszystko w tkankę tłuszczową, aby zabezpieczyć się przed kolejną głodówką. Wasz organizm to naprawdę sprytna machina, nie da się jej oszukać.
- Spożywajcie pełnowartościowe posiłki, które podkręcają metabolizm. Wiedzcie o tym, że szwankujący metabolizm może być efektem wielu lat niewłaściwej diety, dlatego bądźcie cierpliwi i dajcie mu czas na naprawę.
- Jedzcie białka, tłuszcze i węglowodany złożone. Jedzcie tyle, aby czuć się sytym, ale nie przejedzonym. Kalorie można dostarczyć w różny sposób. Starajcie się komponować posiłki w taki sposób, by duża objętość pożywienia dawała Ci mniej kalorii. W tym pomogą oczywiście warzywa – na ogół mało kaloryczne, a wspaniale wypełniające i dające cenne witaminy i składniki mineralne.
- Dbajcie o odpowiednie nawodnienie. Starajcie się pić 2-3 l wody dziennie.
- Nie podjadajcie! Jeśli podjadacie to oznacza, że Wasz posiłek był ubogi w wartości odżywcze.
- Dbajcie o odpowiedni poziom spożywanych witamin i składników mineralnych, jak na przykład: cynk, magnez, wapń, witaminy z grupy B, witamina D, kwasy tłuszczowe omega 3. Niedobory mogą doprowadzić do gorszego samopoczucia, braku energii, pogorszenia pracy układu pokarmowego, spowolnienia tempa metabolicznego.
- Obserwujcie swoje ciało – czujecie wzdęcia, zaparcia, gazy, bóle żołądka, problemy skórne po zjedzonym produkcie, np. nabiale? Pomyślcie o eliminacji tego produktu i wprowadzeniu jego zamienników.
- Niech Wasze menu zawiera jak najwięcej zdrowych, ale różnorodnych produktów. Wtedy będziecie mieć pewność, że dostarczacie organizmowi wszystkie składniki potrzebne do funkcjonowania.
- Jedzcie warzywa, najlepiej sezonowe. Na surowo i na ciepło. Możecie je łączyć z białkiem lub z węglowodanami. Dużo rozmaitych warzyw w codziennej diecie pozytywnie nakręca!
- Jedzcie mięsa gęste odżywczo (w tym podroby).
- Jedzcie zdrowe ryby (tłuste).
- Jedzcie tłuszcze (niezbędne w procesie trawienia, jak i m. in. do przyswajania witamin): olej kokosowy, oliwa z oliwek, awokado, smalec, orzechy.
- Jedzcie węglowodany złożone – przede wszystkim kasze.
- Jedzcie kiszonki, o których pisałam TUTAJ.
CZEGO UNIKAĆ?
- Wykluczcie z diety cukier;
- Wykluczcie z diety żywność wysoko przetworzoną oraz fast-foody i kolorowe, słodzone napoje;
- Wyeliminujcie produkty, na które macie nietolerancję pokarmową.
JAK JEŚĆ?
- Jedzcie powoli, gryźcie i żujcie bardzo dokładnie – to ważne, by ułatwić skomplikowany proces trawienia.
- Jedzcie regularnie, w odpowiednich odstępach czasowych. Pomoże to uregulować metabolizm i Twój organizm nie będzie robił zapasów tłuszczu na czas bez jedzenia.
- Spróbujcie następująco łączyć produkty: węglowodany/tłuszcz + warzywa, tłuszcz + warzywa/tłuszcz i białko. Jeśli jecie chleb, to z masłem i ogórkiem, ale bez sera lub mięsa. Wiele osób chwali sobie ten styl jedzenia 🙂
- Nie popijajcie posiłków, polecam picie przynajmniej 30 minut przed jedzeniem i 30 minut po jego skończeniu.
- Jeśli dobrze zbilansowana dieta oraz systematyczne treningi nie dają w dłuższym czasie rezultatów, warto w czasie odchudzania lekko ograniczyć kaloryczność potraw oraz zwracać większą uwagę na INDEKS GLIKEMICZNY produktów.
- Odchudzając się powinieneś dostarczać mniej kalorii niż zużywasz. Ale nie wolno przekraczać minimalnego zapotrzebowania. Pamiętajmy bowiem, że sporo kalorii pochłania tzw. PPM – podstawowa przemiana materii, która obejmuje wszystkie procesy życiowe jakie zachodzą w organizmie, od poziomu przemian komórkowych poczynając, a na oddychaniu kończąc. Do obliczania PPM służą dość skomplikowane wzory uwzględniające płeć, wiek, aktualną masę ciała i wzrost, ale np. w Internecie można znaleźć kalkulatory obliczające PPM natychmiast po podaniu danych. Na wydatki energetyczne składa się też oczywiście aktywność ruchowa, więc trenując musimy jeść więcej, żeby organizm podołał wysiłkowi i żeby treningi nas nie wyniszczały.
Zapotrzebowanie kaloryczne możecie obliczyć na stronie Super Menu TUTAJ 🙂
Badajcie się!
Naszym ciałem rządzą HORMONY! Dlatego pamiętaj o badaniach. Przemiana materii uzależniona jest od hormonów tarczycy. Jeśli ich gospodarka jest zaburzona możecie mieć problem ze zrzuceniem kilogramów. Dodatkowo kontrolujcie STRES, który powoduje nadprodukcję kortyzolu, „hormonu stresu”. Ten może powodować odkładanie tkanki tłuszczowej, poprzez wzmożenie apetytu. Wynika to z tzw. postresowego apetytu oraz odłożeniem przez Wasze zapobiegawcze organizmy tłuszczu na wypadek kolejnego ataku stresu. Ponadto kortyzol powoduje nierównomierne odkładanie tkanki tłuszczowej, tj. twarz, kark, okolice brzuszne i szczupłe kończyny. Przyczynia się on również do nieprawidłowego funkcjonowania hormonu tarczycy, niestabilnego poziom cukru we krwi, czy też utraty tkanki mięśniowej. Dodatkowo kluczową rolę mają hormony płciowe – kontroluj je!
I jeszcze na koniec warto o tym wspomnieć – wysypiaj się! Brak snu (do tego stres) wiążą się z odkładaniem tkanki tłuszczowej oraz zaburzeniem regeneracji. Dokładniej pisałam o tym TUTAJ.
Dieta w aplikacji Diet & Training by Ann
Moją filozofią zdrowego odżywiania dzielę się od kilku lat zarówno na blogu jak i w książkach oraz w mojej aplikacji Diet & Training by Ann! To właśnie tam znajdziecie indywidualnie dopasowany plan dietetyczny.
Każdy z nas jest inny. Mamy odmienne upodobania żywieniowe, przyzwyczajenia i każdy z nas toleruje inne grupy produktów. Dlatego mam dla Ciebie propozycje nie jednej, a czterech diet. Dzięki temu wszyscy, którzy chcą zadbać o siebie i swoje zdrowie, znajdą tu coś dla siebie!
Sami wybieracie rozwiązanie, które najbardziej Wam odpowiadają, pamiętając o tym, że wszystko jest zależne od miejsca, z jakiego startujecie i związane jest z indywidualnymi potrzebami Waszego organizmu.
W mojej aplikacji znajdziesz również opcję SPORT, czyli coś specjalnie dla osób trenujących, gdzie można wpisać zaplanowane treningi, wówczas posiłki będą do nich odpowiednio dostosowane.
Treningi w aplikacji Diet & Training by Ann
Aplikacja Diet & Training by Ann łączy zalety najnowszej technologii ze specjalistyczną wiedzą z zakresu dietetyki i aktywności fizycznej. Dzięki temu indywidualnie dobraną dietę i profesjonalne treningi masz zawsze pod ręką – w swoim telefonie. W aplikacji znajdziesz ponad 50 programów treningowych, czyli więcej niż 2500 różnych dni ćwiczeń!
Zobacz, co Cię czeka, kiedy zaczniesz korzystać z moich rad 🙂
- szybka i skuteczna utrata kilogramów, dzięki indywidualnie ułożonej, prostej i pysznej diecie;
- już w pierwszych dniach widoczna poprawa samopoczucia i kondycji, a dzień zakończony lepszym snem;
- darmowe konsultacje dietetyczne bez czekania w kolejce do gabinetu;
- ponad 60 planów treningowych, które wyrzeźbią, wzmocnią i wyszczuplą Twoje ciało – a to wszystko pod opieką profesjonalnych trenerów z aplikacji!
- ćwiczenia oddechowe pomagające się skupić i uspokoić emocje.
Każdy znajdzie tu coś dla siebie – obojętnie czy chcesz się po prostu zdrowo odżywiać, schudnąć, przytyć czy zbudować masę mięśniową. Dietę i treningi masz zawsze przy sobie – wystarczy ściągnąć aplikację DIET & TRAINING BY ANN. Nie lubisz lub nie masz czasu na gotowanie? Nic straconego! Moje posiłki możesz zamówić gotowe, do swojego domu, dzięki Super Menu 🙂
Pamiętajcie!
Zmiana sylwetki to proces. Można go przyspieszyć jeśli połączysz ruch z odpowiednio zbilansowaną dietą i zrobisz to z głową. Plan treningowy i dieta są obowiązkowe. Najgorszy jest brak planu. Ale to już wiesz 🙂 Nieodpowiednio zbilansowane i wyniszczające diety, zwiększony stres, nadmiar aktywności fizycznej, zaburzenia hormonalne czy też stosowanie „wspomagaczy” w odchudzaniu powodują na dłuższą skalę więcej problemu niż pożytku oraz brak upragnionych efektów.
Komentarze 39 komentarzy
Dołącz do dyskusji…
Pani Aniu dziękuję za codzienną motywację do walki o wymarzoną sylwetkę. 🙂 Przede mną jeszcze długa droga do całkowitego pozbycia się problematycznej “oponki”, jednak patrząc na zdjęcia metamorfoz Pani podopiecznych wierzę, że i ja dam radę!
Ludzie nie dajmy sie zwariowac!!! Gdyby gluten czy produkty mleczne byly tak szkodliwe to nasi dziadkowie juz dawno by poumierali jako dosyc mlode osoby! Na wsiach wlasnie najwiecej jadlo sie produktow macznych i mlecznych, a pokolenie mojego dziadka wcale nie umiera na raka. Wszystkiemu winna jest obecnie chemia zawarta w produktach spozywczych, a nie zadnen gluten czy nabial.
Dokładnie. Nie ma żadnych badań, które wskazują, że dieta wykluczająca gluten daje korzyści zdrowotne,.
Proszę spojrzeć wyżej 🙂
Pani Aniu, a do jakiej grupy zalicza się strączki? Z czym je łączyć w diecie rozdzielnej. Pozdrawiam serdecznie ?
Dlaczego eliminowac gluten nie kazdy jet na niego uczulony tak jak ty 😉 a gluten nie ma wplywu na odchudzanie i nie jest zakazany na diecie odchudzajacej to samo mleko krowie podajesz na przykladzie swoim bo masz uczulenie i zeby wyeliminowac a mozna jak najbardziej spozywac nawet i mleko krowie byle by nie bylo 3,2 %
Eliminację glutenu polecam nie tyle osobom odchudzającym się, jak dbającym holistycznie o swoje zdrowie. Aby poczuć poprawę samopoczucia wystarczy czasem mała zmiana jak wykluczenie pszenicy czy glutenu z diety. O korzyściach ze stosowania diety bezglutenowej donosi coraz więcej badań. Możesz o tym poczytać np. tutaj:
• Aziz I, Trott N, Briggs R, North JR, Hadjivassiliou M, Sanders DS. Efficacy of a Gluten-Free Diet in Subjects With Irritable Bowel Syndrome-Diarrhea Unaware of Their HLA-DQ2/8 Genotype. Clin Gastroenterol Hepatol. 2016 May;14(5):696-703.
• Bashiri H, Afshari D, Babaei N, Ghadami MR. Celiac Disease and Epilepsy: The Effect of Gluten-Free Diet on Seizure Control. Adv Clin Exp Med. 2016 Jul-Aug;25(4):751-4.
• Emilsson L, Semrad CE. Obesity, Metabolic Syndrome, and Cardiac Risk Factors: Going Gluten-Free, for Better or Worse? Dig Dis Sci. 2017 Sep;62(9):2215-2216.
• Ghalichi F, Ghaemmaghami J, Malek A, Ostadrahimi A. Effect of gluten free diet on gastrointestinal and behavioral indices for children with autism spectrum disorders: a randomized clinical trial. World J Pediatr. 2016 Nov;12(4):436-442.
• Kim HS, Demyen MF, Mathew J, Kothari N, Feurdean M, Ahlawat SK. Obesity, Metabolic Syndrome, and Cardiovascular Risk in Gluten-Free Followers Without Celiac Disease in the United States: Results from the National Health and Nutrition Examination Survey 2009-2014. Dig Dis Sci. 2017 Sep;62(9):2440-2448.
Proponuje Ci prosty eksperyment. Spróbuj wyeliminować pszenicę z diety przez jakiś czas. Jeśli zauważysz poprawę swojego stanu zdrowia (a myślę, że z pewnością tak będzie), rozważ całkowitą eliminację glutenu z jadłospisu.
Mleko krowie natomiast zawiera laktozę, z trawieniem której ma problem duża część dorosłej populacji. Wynika to z faktu, że wraz z wiekiem zmniejsza się wydzielanie enzymu laktazy odpowiedzialnego za trawienie tego cukru. W wyniku tego po spożyciu mleka wielu z nas ma problemy gastryczne objawiające się bólem brzucha, wzdęciami czy biegunką. Pamiętajmy, że mleko krowie jest również silnym alergenem a jego skład jest odpowiedni dla cieląt a nie dla człowieka.
Aniu (przepraszam, że na Ty, ale jesteśmy w tym samym wieku), a co sądzić o uczuleniu na awokado, bądź wafle ryżowe? co one mają w sobie takiego, że boli po nich żołądek? I to potwornie mocno, aż pozbawia funkcjonowania na kilka godzin. To samo z surowymi warzywami, typu mix sałat… (żołądek badany, jelita również, nic nie wykazało oprócz nadkwasoty).
kiedyś schudłam 30 kg na ‘swojej’ diecie, utrzymałam kilka lat. Pojawiły się problemy, 15 kg wróciło, i nijak nie mogę się odchudzić od tego momentu – doszedł ból żołądka po ‘zdrowszym’ jedzeniu, po czymś co jadłam lata, nie szkodziło, i leżę z walką o lepsze samopoczucie.
tonący brzytwy się chwyta i coraz częściej rozważam kupno Twojej diety, ale czy będę ją mogła stosować, jeśli mnie po tego typu produktach boli żołądek?
Hej Aniu 🙂 nie wiem czy mi odpiszesz ale nie ma mi kto doradzic…. 2 tygodnie temu zaczelam sie odchudzac. Robie pomiary na maszynie In Body. Wlaczylam do diety sniadania, odstawilam cukier, alkohol, biale pieczywo, ziemniaki, fast foody, czipsy itp. Jem 5 posilkow dziennie narazie sama ukladam co jem z czym… i tak.. przez 2 tyg zbudowalam 0.1 tkanki miesniowej zjechalam 1,8 kg (wazenie bylo po sniadaniu) na czczo w domu 3 kg. Trenuje 4/5 razy dziennie po 1,5 h na przemian zajecia grupowe z cardio i silownia oraz pracuje fizycznie po 10h dziennie. I teraz moj problem.. odczuwam czesto zmęczenie, rozdraznienie, dostalam miesiączke przy antykoncepcji o 10 dni za szybko, doskwiera zgaga i czasami-tak pol godziny po posiku odczuwam glod… jesli nie odp mi tu może napisz na blogu cos o poczatkach odchudzania jak zachowuje sie organizm kiedy przechodzi z byle jakiego jedzenia na zdrowsze. Pozdrawian
A moze ktoras z was cos doradzi? Czy tez na poczatku odchudzania wasz organizm wariowal?
a ja tak kocham mleko… piję nawet 0.5 litra każdego dnia 🙁 🙁
Ja tak samo… może nie piję tyle mleka dziennie ale była bym bez niego bardzo nieszczęśliwa
Czy jest możliwość aby napisała Pani post odnośnie antykoncepcji po ciąży. Źle dobrana antykoncepcja hormonalna również ma wpływ na naszą sylwetkę oraz samopoczucie. Jakie jest Pani zdanie na ten temat?
Temat antykoncepcji byłby świetny. Bardzo prosimy, Aniu 🙂
Czy w ogóle brać hormonalne tabletki ? Czy może jednak pozostać przy “tradycyjnym” kalendarzyku ?
Aniu bardzo dziekuje za ten artykuł. Od roku jestem zafascynowana tym co robisz i czerpię od Ciebie pozytywną energię. Ostatnie 13 lat, czyli tyle ile ma mój starszy syn szukam wsparcia u lekarzy, trenerów i dietetyków w odpowiednim zbilansowaniu diety dla być może przyszłego sportowca mocno zbudowanego. Każdy Twój kolejny artykuł i myśl utwierdza mnie w przekonaniu, że warto walczyć o zdrowe nawyki żywieniowe wśród młodego pokolenia. Od miesiąca przyrządzam synowi posiłki dla sportowca i choć jest to niełatwe zadanie, to mam z tego niesamowitą radość. Przy okazji zarażam zbilansowanym jedzeniem całą rodzinę. Opcja diety dla sportowca jest dokładnie tym czego szukałam, proste
i smaczne dania. Pozdrawiam
Aniu czy twoja dieta może być stosowana przez osóby chore – arytmia serca.. ? Dziękuję za odpowiedź.
W Twoje urodziny a moją czwartą rocznice ślubu (musiałam się pochwalić??) wykupiłam dietę na 100 dni (skorzystałam z promocji?). W końcu po ciąży trzeba też pomyśleć o sobie, bo szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko? Dietę zaczęłam w poniedziałek 18 wrzesnia (dziś trzeci dzień) i już w pierwszy dzień czułam się lepiej, tak jakoś lżej ? To był strzał w dziesiątkę!! Tym bardziej, że kokos to jest coś co KOCHAM!! Więc dania dobrane idealnie pode mnie? Dzięki Ci za to Anno!☺️☺️
Dzisiaj poważnie zaczęłam zastanawiać się nad wykupieniem diety, ale obawiam, że nie będzie mi się chciało tyle gotować 🙁
A coś dla tych z insulinoopornością?
Zmagam się z nią od dłuższego czasu.. grr..
Dalczego nie powinno się popijać jedzenia? Jestem bardzo ciekawa 🙂
Kolokwialnie pisząc “rozwadniasz” soki trawienne, cały proces trawienia spowalnia się, a co za tym idzie pokarm dłużej zalega w żołądku.
Święte słowa Aniu. Już nie raz spotykałem się z osobami, które mówiły że są na diecie i po prostu jadły za mało , jeden czy dwa posiłki w których łącznie było z 400 kalorii. Niestety tak to nie działa i można sobie tylko zepsuć zdrowie i tak jak mówisz proporcje składników odżywczych są bardzo ładnie.
Anulka , dziękuje Tobie za to co robisz. Motywujesz mnie i moją rodzinę. Masz w sobie pozytywną energię , która się nam udziela.
Będę przekazywać ją dalej. Masz dobre serce. I mam nadzieje ,że wszystko co dobre do Ciebie wróci. Dziękuje
A dlaczego eliminować nabiał z diety? Co w nim złego? To samo z glutenem. Dlaczego go eliminować? Opiera się Pani na jakiś badaniach czy ot tak po prostu eliminuje Pani z jadłospisu nabiał i gluten?
A mi po porodzie brak było czasu na jakiekolwiek ćwiczenia, a tym bardziej gotowanie lub przyrządzanie posiłków. Mały dawał bardzo w kość, później jego choroba…. Kiedy wróciliśmy ze szpitala pofolgowałam sobie, do tego siedząca praca…i tak zaczęło przybywać w pasie i ramionach. Po roku zdecydowałam się na ćwiczenia. Zazwyczaj szybko gubiłam zbędne kilogramy i rozmiary w pasie-tak było przed ciążą. Ćwiczyłam tak, jak przed ciążą i niestety… zbyt duży wysiłek spowodował bóle brzucha, podbrzusza, a nawet nerek. Chciałabym schudnąć, wrócić do rozmiaru 36/38, ale brak mi czasu, brak motywacji. Szkoda, że nie ma prostszych metod 🙂 Aniu, jakieś rady??
Aniu, nie na temat, czy na ścianie w kuchni to lacobel w ważki ?:)
Dokładnie tak! Zgadzam sie! Jak długo winien trwać poziom 1 dobry start ,po jakim czasie mozna zacząć poziom 2?
A co z tak zwanym utrwaleniem po diecie? Co zrobic, kiedy uzyska się juz wymarzony wyglad? Jak nie dopuscic do efektu jo-jo?
Należy kontynuować zasady żywienia, zawsze powtarzam – niech zdrowe zasady będą naszym stylem życia, a nie modą która przemija 🙂 Dbajmy o nasze zdrowie całe życie, a nie tylko po wykupieniu aplikacji przez 3 miesiące :):):)
Dlaczego zaleca Pani aby wyeliminować gluten dla osób które się odchudzają? W literaturze medycznej oraz tej dotyczącej żywienia nic o tym nie jest napisane i potwierdzone ze pomaga (jestem studentka uczelni medycznej i dlatego interesują mnie konkretne powody i badania które potwierdzają te tezę )
Tak jak wspominałam wyżej eliminację glutenu polecam nie tyle osobom odchudzającym się, jak dbającym holistycznie o swoje zdrowie. O korzyściach ze stosowania diety bezglutenowej donosi coraz więcej badań. Wykazano m.in, że dieta bezglutenowa może sprzyjać redukcji masy ciała i poprawiać profil lipidowy. Możesz o tym poczytać tutaj:
• Emilsson L, Semrad CE. Obesity, Metabolic Syndrome, and Cardiac Risk Factors: Going Gluten-Free, for Better or Worse? Dig Dis Sci. 2017 Sep;62(9):2215-2216.
• Kim HS, Demyen MF, Mathew J, Kothari N, Feurdean M, Ahlawat SK. Obesity, Metabolic Syndrome, and Cardiovascular Risk in Gluten-Free Followers Without Celiac Disease in the United States: Results from the National Health and Nutrition Examination Survey 2009-2014. Dig Dis Sci. 2017 Sep;62(9):2440-2448.
No to doczekalismy sie odpowiedzi dlaczego
Kochana Aniu, a jak zdrowo przytyć? 🙂 Bo o nas chudzielcach nie wspomina się tak często jak o osobach z nadwagą 🙂 Pozdrawiam <3
Pisałam o tym na blogu.
Aniu a przez ile miesięcy minimum zażywać należy te probiotyki? Zażywam od 2 miesięcy narazie .wysokiej jakości są
To zależy 🙂 od diety, stanu jelit. Czy wykonywałaś badania mikroflory jelit?
Proponuję utrzymywać terapię probiotykami co najmniej ok 6 miesięcy.
Pozdrawiam
Ann
Wszystkie powyższe porady są niezwykle cenne. Po prostu dla każdego. A szczególnie dla tych, którzy mają problem z wagą. Bardzo łatwo przytyć później trudno schudnąć. Ale kto spotkał się z tym problemem na pewno dobrze o tym wie. Pozdrowienia.
Aneczko kochana? Ja już schudłam 10 kg stosując Twoje zasady. Bardzo Ci dziękuję ? A wszyscy mówili że po 40 już się nie da. A właśnie że się da! Całuje ???
suuuper <3 cieszę się