Koktajl z wiśni i czereśni

Na straganach czerwono, żółto, zielono! Kocham lipiec! Korzystajmy z jego dobrodziejstw, zwłaszcza z sezonowych owoców, nigdy potem nie będą miały tyle walorów smakowych i wartości odżywczych, co teraz! Dziś zrobiłam koktajl z wiśniami i czereśniami.

Owoce wiśni zawierają cukry (do 15%), pektyny (11%), inozyt, kwasy organiczne (głównie jabłkowy i cytrynowy), garbniki, antocyjanozydy, karoten, witaminy C, B, PP i kwas foliowy. Dużo jest w wiśniach miedzi (11,7 mg/kg), potasu, żelaza i magnezu.

Jadamy wiśnie na surowo, suszone, w przetworach. Sporządza się z nich konfitury, kompoty, kisiele, syropy, wyciągi, nalewki, wiśniówki, wina, napoje. Liście dodaje się przy marynowaniu i kiszeniu ogórków i innych warzyw.

Wiśnie zaleca się przy niedokrwistości, stanach gorączkowych i jako środek przeczyszczający. Miąższ i sok działają antyseptycznie, ponadto są dobrym środkiem wykrztuśnym przy zapaleniach dróg oddechowych. Sprzyjają obniżeniu poziomu cholesterolu i cukru, wiążą metale ciężkie i usuwają je z organizmu, chronią przed działaniem wolnych rodników. Związki zawarte w wiśniach mogą usuwać skutki uboczne stanów zapalnych w stawach i w mięśniach. Wiśnie zawierają melatoninę, która łatwo przenika przez barierę krew-mózg i ma kojący wpływ na neurony mózgu, uspokaja cały układ nerwowy. Tym samym może pomóc złagodzić nerwicę, bezsenność i bóle głowy. Polecam wiśnie sportowcom jako składnik koktajli regeneracyjnych.

Wartość odżywcza wiśni (100 g):

  • kalorie – 47
  • węglowodany – 10,9 g
  • białko – 0,9 g
  • tłuszcze – 0,4
  • błonnik – 3 g.
    Indeks glikemiczny – 22.

Bardzo gorąco wszystkim aktywnym polecam czereśnie. W 100 g mają aż 270 mg potasu – minerału, który usuwa nadmiar soli z organizmu i jest BARDZO WAŻNY dla prawidłowego funkcjonowania serca. Jest też składnikiem komórek i płynów ustrojowych, które regulują tętno i ciśnienie krwi. Czereśnie zawierają witaminy z grupy B, w tym B5 – wspomagającą walkę z artretyzmem. Witaminy A i C oraz kwasy owocowe wpływają na poprawę wyglądu skóry. Bioflawonoidy zawarte w czereśniach chronią przed wolnymi rodnikami, a duża ilość jodu wspomaga pracę tarczycy.

Wartość odżywcza czereśni (100 g):

  • kalorie – 61
  • węglowodany – 14,6 g
  • białko – 1 g
  • tłuszcze – 0,3 g
  • błonnik – 1,3 g.
    Indeks glikemiczny – 22.

Z uwagi na zawartość kwasów lepiej nie jeść wiśni i czereśni na czczo.  Osoby z chorymi jelitami powinny być ostrożne, lepiej by jadły te owoce lekko podgotowane.

Pora na koktajl! 🙂

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki zblendowałam razem z lodem.

Jeśli nie masz świeżych malin, możesz skorzystać z Malina LIO Shake. To maliny w wersji liofilizowanej, czysty produkt zachowujący pełnię wartości odżywczych świeżych owoców. Zapraszam do sklepu. 🙂

Komentarze 10 komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Witam. Chciałabym się dowiedzieć czy ten koktajl mogę pić, ponieważ nigdy nie próbowałam zmiksować wiśni i czereśni z wodą. Podobno nie można, gdyż w jelitach zachodzą jakieś zmiany tak mi dietetyk powiedział

Ten koktajl jest przepyszny,oboje z synem go uwielbiamy.Czy taki owocowy koktajl można pić na kolację czy lepiej fo południa?
Dziękuję i pozdrawiam

Robiłam koktajl z czereśni jeszcze przed Twoim wpisem Aniu! Lecz teraz wzbogacę go o kilka innych interesujących składników. Dziękuję Ci bardzo za ten cudowny wpis! Oraz dziękuję za całokształt pracy, która nie jest łatwa, a Ty mimo to wykonujesz ją dla nas! Motywujesz ludzi takimi właśnie wpisami! Dzięki Tobie i Twojemu mężowi staram się prowadzić zdrowy tryb życia. Dziękuję.

Wczoraj odwiedziłam miejski bazar…widok bajeczny?Moja propozycja na dzis:woda kokosowa, maliny , borówki, melon?Mmm pysznie?

Mam wiśni dużo dziś robię pyszny kokajl uwielbiam te twoje koktajle?

Pani Aniu,
Chciałam się podzielić na Pani blogu opinią na temat Pani twórczości. 😉
Kiedyś powiedziała Pani, że ma misję w życiu i ja całkowicie się z tym zgadzam-dziękuję za inspirację w zakresie aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, podejścia do życia oraz fantastycznego związku opartego na wsparciu i zaufaniu.
Bardzo dziękuję i trzymam kciuki za dalsze sukcesy.
🙂

Dzień dobry 🙂 Pani Aniu, co Pani sądzi o mleku “bez laktozy” ? Mam nietolerancje laktozy i na takie mleko dobrze reaguje.
Pozdrawiam serdecznie 🙂