BlackRoll. Rolowanie – dlaczego warto?

Rolowanie – dlaczego warto je stosować?

Dzisiejszym postem chce Was zachęcić do zastosowania w codziennym treningu -rollera. Jako certyfikowany trener BlackRoll, postaram się Was przekonać jak ważny jest to przyrząd w pracy podczas treningu, czy też ze swoimi podopiecznymi zarówno w sporcie amatorski i zawodowym.

Co to jest rolowanie?

Rolowanie to technika masażu mięśniowo-powięziowego, wykonywanego przy użyciu specjalnych rolek piankowych. W ostatnim czasie technika ta zyskała niezwykłą popularność stając się niemal obowiązkowym elementem każdego treningu. Jeśli jeszcze nie znasz korzyści płynących z rolowania sprawdź ile zalet może Ci ono przynieść.

Dlaczego warto się rolować?

 

  1. Pobudzenie pracy mięśni

Rolowanie przed treningiem doskonale pobudza pracę mięśni przez co wykonywane ćwiczenia są jeszcze bardziej skuteczne. Dzięki systematycznemu rolowaniu przed treningiem zwiększa się zdolność mięśni do pracy oraz ich wydolność, przez to szybciej uzyskasz zamierzony efekt!

  1. Lepsza cyrkulacja krwi w mięśniach

 

Rolowanie przyśpiesza krążenie krwi w mięśniach, zwiększa się ich nawodnienie i odżywienie. Lepsze krążenie krwi w tkance mięśniowej sprzyja ponadto sprawnemu usuwaniu toksyn z organizmu.

 

  1. Szybsza regeneracja mięśni

 

Rolowanie wykonywane po treningu nie tylko rozluźnia i redukuje napięcie powstałe w mięśniach, ale również przyspiesza ich regenerację. Pamiętaj, że rolowanie pozwali Ci skutecznie pozbyć się zakwasów!

 

  1. Poprawa gibkość i zwiększenie zakresu ruchu

 

Poprzez automasaż odpowiednio dobraną rolką następuje nawilżenie powięzi i jej stymulacja, co przy regularnym stosowaniu znacząco poprawia gibkość i elastyczność ciała oraz zwiększa zakres ruchu.

 

  1. Zmniejszenie liczby kontuzji

 

Regularne rolowanie pozwoli Ci zadbać o prawidłowe funkcjonowanie organizmu i dobrą kondycję swojego ciała. Jednocześnie zapobiega bólom mięśniowym oraz zmniejsza liczbę kontuzji powstałych w skutek przetrenowania czy zmęczenia. Udowodniono również, że rolowanie po przebytej kontuzji skraca czas powrotu do zdrowia.

 

Inne zalety rolowania

 

Wśród innych korzyści płynących z rolowania wymienić należy:

 

  1. Samodzielność i łatwość wykonywania

 

Rolowanie jest na tyle proste i bezpieczne, że można je wykonywać samodzielnie w domu. Łatwość wykonywania pozwala na regularną pracę nad swoim ciałem, nie tylko wyczynowym sportowcom, ale wszystkim miłośnikom zdrowego stylu życia.

 

  1. Redukcja stresu

 

Rolowanie rozluźnia organizm i niweluje skutki stresu. Wykonywane wieczorem pozwala wyciszyć organizm przed snem, przez co ułatwi Ci zasypianie. Rolowanie jest więc swojego rodzaju SPA wykonywanym w domowym zaciszu 🙂

 

  1. Widoczne zmniejszenie cellulitu

 

Rolowanie wpływa korzystnie na produkcję kolagenu. Dzięki temu regularnie wykonywane może widocznie redukować cellulit. Jednocześnie dzięki wspomnianej już wcześniej stymulacji krążenia, skóra jest lepiej odżywiona, a przez to staje się jędrniejsza i piękniejsza z dnia na dzień.

 

Jak często?

 

Rolowanie można wykonywać zarówno przed, jak i po treningu . Co więcej, rolowanie może być stosowane jako metoda terapeutyczna. Szacuje się, że wystarczy około 8 do 10 powtórzeń na każdą partię mięśniową, aby zobaczyć wyraźne efekty.

 

Przed treningiem

 

Rolowanie przed treningiem powinno być wykonywane szybko, na lekko napiętych mięśniach. Zaleca się zastosować kilka powtórzeń na wybraną partię mięśni. Czas rolowania jednej partii nie powinien być dłuższy niż 3-5 minut.

 

Po treningu

 

Po treningu zaleca się stosować 8-10 pełnych powtórzeń na wybraną partię mięśni. Czas rolowania powinien wynieść 10-15 minut.

Terapeutycznie

 

Rolowanie terapeutyczne stosuje się w celu głębokiego i precyzyjnego rozluźnienia wybranych partii ciała. Powinno być ono stosowane 1-2 razy w tygodniu jako osobna sesja treningowa. Zalecany czas trwania: 45-60 minut.

 

Podsumowanie

 

Mam nadzieje, że przekonałam Was że roller to idealne narzędzie do masażu, które można wykorzystać zarówno przed, jak i po treningu. Ponadto, rolowanie może być skutecznym wsparciem rehabilitacji osób po kontuzjach i zabiegach operacyjnych umożliwiającym zwiększenie zakresu ruchu, rozładowanie napięcia mięśniowego i niwelowanie bólu.

Literatura:

 

  1. Materiały szkoleniowe BlackRoll Polska
  2. Beardsley C, Škarabot J. Effects of self-myofascial release: a systematic review. J Bodyw Mov Ther. 2015;19(4):747-758.
  3. Cheatham SW, Kolber MJ, Cain M, Lee M. The effects of self-myofascial release using a foam roll or roller massager on joint range of motion, muscle recovery, and performance: a systematic review. Int J Sports Phys Ther. 2015;10(6):827-838.
  4. Junker DH, Stöggl TL. The foam roll as a tool to improve hamstring flexibility. J Strength Cond Res. 2015;29(12):3480-3485.
  5. Macdonald GZ, Button DC, Drinkwater EJ, Behm DG. Foam rolling as a recovery tool after an intense bout of physical activity. Med Sci Sports Exerc. 2014;46(1):131-142.
  6. Madoni SN, Costa PB, Coburn JW, Galpin AJ. Effects of foam rolling on range of motion, peak torque, muscle activation, and the hamstrings-to-quadriceps strength ratios. J Strength Cond Res. 2018 Feb 1 [Epub ahead of print].
  7. Schroeder AN, Best TM. Is self myofascial release an effective preexercise and recovery strategy? A literature review. Curr Sports Med Rep. 2015;14(3):200-208.

Foto. Adam Mruk

Komentarze 11 komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Aniu byłoby super gdybyś nagrała filmik jak prawidłowo to robić ? pozdrawiam

Od fizjoterapeutki usłyszałam, aby nie „rollowac” miesni częściej niż 2 razy w tygodniu (wliczając krotkie sesje). Podobno w momencie jakichkolwiek problemów miesnie nie są tak responsywne na terapie i trwa ona dłużej. Będę wdzięczna za Twoja opinie na ten temat 🙂

Sama mam zestaw małych rollerow marki blackroll i to zdecydowanie najlepsze rolety jakich używałam!!

Czy w ciązy można również się rolowac?
Przed czy po treningu z Twojej płyty? Dodam, że wcześniej dość regularnie uzywałam rolek Blackroll 🙂

Zależy, którą część ciała.
Na pewno, należy wyeliminować takie punkty jak na podbiciu stopy.
Polecam rolowanie mięśnia czworogłowego uda oraz łydki, dzięki czemu poprawisz krążenie krwi i pomożesz zmniejszyć obrzęki w organizmie. Dodatkowo polecam automasaż pośladków jak i dolnej części kręgosłupa, dzięki czemu poczujesz ulgę kiedy to brzuszek nabiera większych rozmiarów. 🙂

Czemu należy omijać punkt taki jak na podbiciu stopy?

odpowiedziałam już wyżej na komentarz 🙂

Dołączam się do apelu ?

Czy polecasz jakieś konkretne modele? Czym się kierować przy zakupie takiego rollera?

Rolowanie świetna sprawa, na obozie się przekonałam 🙂 muszę jak najszybciej nabyć ten sprzęt ?